1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хормони

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од YoungLady, 1 октомври 2011.

  1. YoungLady

    YoungLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Дали некој има искуство со добар ендокринолог?
     
  2. bllakce

    bllakce Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    27
    ХОРМОНИ

    pemovska na klinika jas odam kaj nea prekrasna zena
     
    На YoungLady му/ѝ се допаѓа ова.
  3. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    здраво најмили.денеска го земав резултатот од 13 ден испитуванје на хормоните LH и E2.Nе ми е бас јасно.ми писува вака/ресултс LH HI 20.6miu/ml.I E2 Rесултс 63.6pg/ml.сто е ова не ми е јасно матицниот не е на работа ке морам да цекам 1 недела а нестрплива сум.знаете ли колку е да биде нормално?загризена сум,пролактинот ми бесе покачен на 3 ден го испитував сега примам таблети бромергон ..... :(
     
  4. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој колку кошта испитување на хормони на приватно? Неможам да чекам по клиникиве.
     
  5. problemka

    problemka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Имам проблеми со акните.Сакам да направам хормонални испитувања.Па ме интересира каде да се обратам?Како се движат цените?
     
  6. kasiopeja

    kasiopeja Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    39
    можеш да одиш на кожно или на ендокринологија.Ти треба упат од матичен до специјалист па тој ке те прати на проверка на хормони.Ако испитуваш во државна болница чини од 500 до 1000 ден за сите хормони( зависи колку хормони ке се проверуваат).Во приватните лаборатории е 700 ден за 1 хормон а може да ипитуваш 6-7 хормони па разликата во цената е голема.Битно е да најдеш добар специјалист.
     
  7. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Сакам да испитам хормони па би сакала да ве прашам од искуство некој што испитувал да ми каже каде е најдобро освен нели во ремедика и во систина оти е многу скапо. Јас мислев во државна на недокринологија ама моја другарка беше и ми кажа дека не е задоволна, дека не се замарале многу. И + ме зачуди тоа што и рекле само еднаш дека треба да даде крв а јас како што знам беа 3,13 и 21 ден или така некако. Пошто сакам да одам да си проверам ама барем да ми обрнат некое внимание :^) Ако има ваква тема кажете да прашам. Фала, пријатно :hai:
     
  8. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Испитај на гинекологија или на клиника за биохемија. На трети ден од мензис за сите останати хормони, освен на 21 ден кога треба да се испита прогестеронот :hai:
     
    На K.Mari4ka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    А гинекологија нели е на државна тоа или не?
     
  10. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Да , да , и таму ти е најубаво :) Со упат од матичен гинеколог ќе си одиш таму рано сабајле , ќе те боцнат и толку :)
     
  11. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Ти направи ги анализите со сино картонче ,па ако сакаш оди на приватен да ти ги прочита односно објасни. За начинот на кој објаснуваш (3,13 ден) мислам дека тоа се прави на гинекологија (во клинички односно поранешна државна болница ) и ти треба упат од матичен доктор или гинеколог.
     
  12. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Испитуваат хормони по упат и зависно кои, другарка ти да не била за тироидна, мислам дека за тироидна еднаш се зема крв. Јас со упут од гинеколог испитувам на 3ти, 13ти и 21ви ден за прогестеронот. Бев во Идадија на биохемиска лабораторија, гужва има, а пациенти примаат само до 9:30, меѓутоа иде брзо постапката, па ако си во можност појди пред 8 и брзо ќе завршиш. За еден хормон без сино картонче земаат 500 денари, а со сино картонче 100 денари. Мене за 5 хормони 500 денари ми земаа на 3тиот ден, за 4хормони 400денари на 13тиот ден, иако читав дека се случува да немаат реагенси, мене ми се погоди за сите хормони да има.
     
  13. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Ти за што испитуваше хормони? Другарка ми беше за акни, за истото сакам и јас да одам и затоа се зачудив оти и земаа крв само на 3от ден. А каде се наоѓа Идадија и дали таму ќе ми кажат кои хормони да ги проверам или тие што ми ги пиша гинекологот?
     
  14. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Хормонален тест

    Колку пари е да се направи хормонален тест? Може во сите градови или само Битола и Скопје? ( Така имам слушнато).Јас поточно сакам да направам за акниве,и да видам што не е во ред...
     
  15. Chunga-Lunga

    Chunga-Lunga Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Хормонален тест

    Хормонален тест може да се прави во сите градови. Јас правев во приватна лабараторија во Скопје и платив 6000 денари. Три пати ми земаа крв, во определени денови од месецот. И да - за мојте акни виновни беа хормоните.
     
  16. Andrina

    Andrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    54
    ^6000 денари си дала??? Зошто? Разбирам ако идете да испитате еден, до два хормона, еве пример за тироидна, па да идете на приватно. Ама ако испитувате повеќе хормони, тогаш најдете негде каде може со плави картони да се направи. Е, сега, се чека повеќе време за резултати, ама разликата во цената е неспоредлива. Јас кога идев да испитувам, на ендо клиника, одприлика по 500-600 денари плаќав, ова поодамна беше, ваљда е уште толку, ама беа опфатени сигурно 10тина хормони.

    Прашај ја матичната лекарка да ти даде упат за во твојот град каде што прават испитување на хормони, ама да е покриено со плаво картонче и таму иди, па и да почекаш повеќе, што те кошта.
     
  17. Chunga-Lunga

    Chunga-Lunga Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Да, знам дека прескапо е тоа за хормони, но тогаш привремено живеев во Скопје, не можев да земам упат од матичен од мојот град, а морав да ги направам итно испитувањата, бидејќи се поврзани со одредени денови од месецот. Едниот ден кога требаше да ми земаат крв, испадна да е недела, и со сопствен превоз и потребната опрема дојдоа дома да ми земат крв. Многу професионално се однесуваа, а тоа нели си се наплаќа :)
     
  18. Chivas

    Chivas Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2012
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    132
    ^
    после испитувањата каква терапија ти препишаа ?
     
  19. At.ena

    At.ena Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    32
    Каде ги проверуваше приватно бидејќи сакам и јас да проверам на приватно?
     
  20. Chunga-Lunga

    Chunga-Lunga Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Ги проверував во Адриалаб, во Скопје, а терапија не ми препишаа само ми ги дадоа резултатите и на e-mail и испечатени.