1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Таблети за кандида се пијат само ако е многу повторувана инфекцијата. Гледајте да немате незаштитен однос дури не се излечите убаво и двајцата. Така само ќе си ја префрлате инфекцијата еден на друг.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  2. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Јас му дадов на сопругот да се мачка со Канестен, ама по неколку дена употреба мму се појави црвенило, чешање и како лушпи кожа :o :( Да знае некој од кои причини. Престана засега да употребува да видиме дали ќе се смири црвенилото.
     
  3. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем го имавме и ние Dаrla тој се мачкаше кансен првите денови ама немаше подобрување отидов повторно на гиниколог ми препишаа Флажил ги пиевме во исто време и двајцата,трипати на ден,а јас ставав шест дена вагинални сега во моментот неможам да се сетам како се викаа ама ако те интересира ке ја најдам кутиичката.Кај него има подобрување му помина црвенилото.Ова ке заборавев да ти го кажам дури тој се жалеше и на солен,метален вкус во устата.Незнам колку е исправно да ги земеш Флажилот и на своја рака ги дават и без рецепт 98ден се.Допитај се и со другите феминки.Поздравче :hai: :hai: ;)
     
  4. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Можеби се појавила алергиска реакција, земете некој друг маст.Дечко ми се мачкаше со канестен, го смени со нистатин бидејќи докторот ми кажа дека исто треба да користиме и му се појави така, пак се врати на Канестен и му помина.
    На мене пак обратно, Канестен вагиналетите не ми помагаат, Нистатин ми помагаат.
    Ако купуваш апчиња ефикасно е flukonazole, 1 капсула од 150mg, до кај 50ден е.
     
  5. angelica

    angelica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Може ли да поставам глупаво прашање и да добијам брз одговор од некој што се разбира. Дали само како последица на кандида кој ми е чест проблем, сопругот за време на односот да чувствува пецкање па дури и печење, ама ако веднаш после тоа се измие тој нема никаков проблем , а ако не исто го чеша и пече. Или пак може ова да е последица на друго. Пред извесно време тој пиеше многу дискретно таблетки, кои така ги носеше дома пресечени по една таблетка за да не може да им се прочита името. На водно ги пиел за смирување бидејќи беше под поголем стрес. но се сомневам дека беше поради тоа бидејќи најверојатно се работи за Flagyl од 400мг. Да нагласам и тоа дека немавме односи 5-6 месеци, и веднаш после првиот однос по 5-6 м. тој ми посочи да сум одела на гинеколог бидејќи овој проблем со мене при однос тој го имал уште од кога сум се породила со моето второ детенце пред 5 год. Би сакала брзо мислење, и ако нема некој на овој Форум да ми одговори, дали знае некој др. форум каде некое постручно лице би можело да ми даде одговор. На гинеколог имам закажано дури на 15-ти , а имам пмногу прашања во главава што ме спобудалуваат, и не би сакала да чекам.
     
  6. angelica

    angelica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Симптоматично ми е што тој дури по 5 год тој ми го кажува ова, а само до пред 10-15 дена ги пиеШе овие таблети. Пред 6 месеци имавме чести односи а не се пожали на ништо, дури и се миеше утрото, а не веднаш по односот. А до сега јас со кандидата имам навистина проблем но само неколку дена пред менструација ,а потоа не. А еве сега само после еден однос после толку време имам пеЧење и чешање. Можно ли е тој мене да ми пренесол некоја бактериска инфекција ?
     
  7. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    за ангелица дали тој ти пренел или не некоја бактерија е само ти си знаеш. но чешање и пецкање на машкиот полов орган се јавува од големо количество на кандида или некоја бактерија која може да ја имаш и ти во тебе а да не се осеќаш. пред се ако некој се лечел треба да се лечел целосно затоа што при незаштитен однос двајцата си ги префрлаат бактериите еден на друг. може би да навистина твојот партнер се пожалил дека го чеша, и мојот знае да се пожали и дури да му излагаат ситни брунчиња но тоа е знак бар кај мене на кандида, јас бар ретко кога ја немам :sweat: затоа отидете си веќе ако сте и повозрасни а гледам и во брак заедно на лекар и проверете си се. може да ако пиел да пиел флажил на нас ни ги препорацале да ги пиеме двајцата(може му ги кажал некој пријател) тие се лекарства што се земаат и без рецепта. меѓутоа пак ќе ви кажам а и најверојатно си знаете за секоја бактерија треба обострано лечење
     
  8. angelica

    angelica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Ти благодарам Карак на одговорот, уште да го натерам да дојде со мене да гинеколог, а на уролог сигурно ќе го натерам да оди.
     
  9. meandyou

    meandyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    195
    девојки и јас сум многу исплашена, веке една недела чуствувам болки при мокрењето :@ мн се нервирам ме пече :sweat:
     
  10. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    направи си урино тест да не имаш бактерија во мокрачата.
     
  11. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Не сакам да сум некултурна, ама мислам дека твојот сопруг има односи со друга.Не може после толку време да се жали од тебе, кога претходно се било во ред, и не е убаво од негова страна скришно да пие таблети, ако е од тебе инфекцијата, требало да ти каже и заедно да одите на лекар. Од каде пак тој знае какви таблети треба да пие, обично машките баш и не се многу упатени, ако женско не му кажало. Тоа што тебе те обвинува, е знак дека сака да прикрие нешто, за ти да се чувствуваш виновна. Не е лошо да си ја испиташ ситуацијата подетално. Пиши што си направила.
     
    На femina90 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. meandyou

    meandyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    195
    инаку јас немам нисту болки во стомакот, ниту крварење, само ме пече при мокрење и често мокрам :sweat:
     
  13. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Според симптомите можно е да имаш циститис.
     
  14. meandyou

    meandyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    195
    а најинтересно е тоа што пробав со б-комплекс, и денес немам печење а и мокрачата ми е почиста |(
     
  15. angelica

    angelica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Ciribiribela, јас сум 99% сигурна дека тој имал односи су друга, и премногу ме повредува тоа, но заради тој 1% несигурност ???? Морам полека и тактички да го испитам тоа, а тој си имаше СМС контакти со една да не бидам јас некултурна к.... А ти воопшто не си некултурна. Ти благодарам
     
  16. angelica

    angelica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Јас друго освен кандида теШко дека Би имала затоа Што освен мојот сопруг не сум имала друг партнер. На предходните тестови и ПАп и др. освен кандида др не сум имала.Ако сега имам др. што за кратко време ќе откријам, тоа е знаЧи од неговиот грев. Затоа премногу се сомневам во ова. А тој наводно со неа имал само кафе пиење, а друг грев не.
     
  17. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Леле најискрено ми е жал за твојата ситуација,ама штом е таква работата немој да имаш односи со него иако ти е сопруг, заради твоето здравје. Којзнае каква е таа, штом велиш к...., може се да закачи од неа. Не знам каква слобода имаш при изразувањето со сопругот, ама ова не треба и не смееш да му го премолчиш. Не знам како си дозволува секс со друга , освен со сопругата и тоа без заштита :tmi: Ти посакувам среќа, да се реши се како што треба, ако можеш побарај и помош од некои блиски ако имаш, да го разоткриете.
     
  18. elenna89

    elenna89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    25
    Здраво девојки !!! :) Јас сум нова на форумов како што може да видите. Пред 2 недели бев на гинеколог( за прв пат) и правев ПАП тест. Денес се јавив за резултатите и ми кажаа дека имам кандида :worried: Ми рече не е страшно, ќе земеш канестен и ќе помине, нормално било скоро секоја втора жена го имала( што приметив и од претходните ваши постови) :) Имав дечко со кој раскинав пред 1 месец и со него имавме незаштитен секусален однос. Он тогаш немаше никакви симптоми дека има било каква инфекција. Дали е можно јас да го имам зарезено со кандида, а тој да нема симпотоми. Дали мислите дека треба да го известам за ова, да оди да се провери...сепак ми значи :(
     
  19. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Не би требало да е заразен, бидејќи велиш дека сте раскинале пред 1 месец, а ти тек сега дознаваш дека имаш кандида. Башка, кандидата не спаѓа во сексуално преносливи болести, иако се пренесува, најчесто настанува поради пореметување на киселоста на вагината, а не од сексуален однос. Дури и да си му ја пренела, постои голема шанса да му помине без било какви лекарства. Нема потреба од грижи.
     
  20. elenna89

    elenna89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    25
    И јас го мислев истото, но сепак мислев дека можеби треба да знае, за секој случај да се провери. Како и да е сега ми е полесно, затоа што и јас сметам дека не му е пренесено. фала ти :*