1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крајници

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од teddygirl, 7 февруари 2012.

  1. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Што може да јаде дете од како ќе му ги извадат крајниците првите неколку дена?
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Имам чуено и читано, обавезно да било пасирано (пример банана), млеко и бисквити...
    А, провери можеби има и тема на форумов
     
  3. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Општи прашања

    Барав во здравствени проблеми и не најдов тема за крајници.Да се надеваме ќе се најди некој со искуство па ќе го сподели тоа со нас ;)
     
  4. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Општи прашања

    Јас знам дека им даваат сладолед, најверојатно да спадне отокот од ладното, и логички потечна храна, но најверојатно не топла.
     
  5. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Општи прашања

    Течности.. Значи супа, ама не топла :!:, манџи, нормално вода,чајче исто ладно..
     
    На teddygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Општи прашања

    Ептен е лошо првите неколку дена, ништо неможе да јаде. Само течности. Чај од кантарион помага најмногу, само да биде изладен, никако топло.
    Ваљда и докторите ќе кажаш што точно треба, а што не
     
  7. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Општи прашања

    А смеат ли да се јадат овошни јогурти, пудинзи,чоколадни млекца,смоки ( нели тие се топат во уста)?
     
  8. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Општи прашања


    Смее чоколадно млеко, јогурче..За смоки и не сум сигурна. Ама сепак подобро не смоки.
     
    На teddygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.741
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Jас ги вадев крајниците и памтам првите неколку дена само млак чај пиев, а по два-три дена смеев и супа, пудинг,чоколадно млеко, смоки не јадев.
     
  10. Akana

    Akana Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    93
    Општи прашања

    После операцијата знам дека пиев многу течности, а за јадење можев само овошни јогурти, пудинк, супа и може смоки натопени во јогурт, пире, и обавезно ми даваја сладолед :) значи нешто што е меко и лесно се јаде.
     
  11. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Jас кога бев помала цесто ме болеа крјници. Mојата баба ми казувасе за лимон дека сум мозела да ги оздравам и не јадам и пијам ладно. I еве до ден денес крајници Nе ме болат како порано. Zнаци јадете лимон или цедетего и ставајте капки дирекно на грлото. Zнаци мозете д. Zемете лимон и дирекно во уста стегајтего и капките ке ви го пеце грлото. Iскрено мене ова м. Pомогна од тие инекци и вестцка сто г. Pримав заради крајниците. Dо ден денес Oколу 10 год нема таков проблем. A и да казам исто така кога м. Bолеја јадев и пиев топли јадејна и пијалоци. ;)
     
  12. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    пред неколку месеци се правев операциа на крајниците и не сакам да ве плашам но болката е неиздржлива сто пати посакав да се убијам одколку да се мачам....Nе сакам да ве плашам но само сакам да го споделам моето искуство... се праев операција со целосна опојка и нормално не осетив ништо за време на операциата но кошмарот почна одкако се разбудив па се до 30 дена некаде по операциата..одкако се разбудив ми дадоа едно тањирче за да плукам крв :( но неможеш ни да плукаш туку легнувас на страна крвта сама да ти тече од устата... бев во болница 5 дена требаше да седам уште но несакав дигнав паника и си излегов... требаше да пиеш шо повеке течности во денот за да не ти се суши раната бидејки ако се засуши повеке те боли... од 5 дена во болница имав спиено само 5 саата и тоа коа ке ми дадеа некоа инекциа за спиење од 24 часа само по 1 час спиев само одев по ходници и плачев... пиев чај од кантарион највеке но да е ладен топло никако..во болница додека бев ми даваа по 2 чашчиња чај и за доручек и за ручек и за вечера. последниот ден почнаа млеко и бисквитки но во никој случај неможев да ги јадам само сокче и чајче пиев дури и тоа е пре болно кога го голташ, кога си дојдов дома мајками почна да ми дава супа и тоа само водичката никако од фидето. ми правеше пире и му ставаше млеко за да биде како вода. и тоа морав да го јадам без никаков зачин... се додека не ми испаднаа конците не видов бел ден... но како викат лошото се заборава сега мие многу подобро си пијам ладно и се но како велат мораш да пропатиш па тогаш да живееш.
     
  13. Candy20

    Candy20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    65
    Дечки јас треба да одам следната недела да вадам крајници...Ќе може некој да ми каже дали премногу боли, или болката се издржува, што после тоа? за колку дена ќе закрепнам? итн. Секоја информација би ми била од корист. Како што зборував со докторот сега се вадат со тотална анестезија, не со етер како што било порано, и не се шие раната туку со ласер ја засушуваат да не тече крв.
     
  14. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    јас крајниците ги извадив на мои 10години па ништо страшно не се деси...болело не се издржувало!!!нема врска...боли кога голташ ама тоа не се неиздржливи болки ...ќе јадиш пасирана храна една недела две и тоа е... :) а после луѓе мои мислам дека се препородив..нити болка во грло знам што е ниту разболување еве веќе 19 години од тогаш... ;)
     
  15. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    candy20 ги оперирав крајниците на 20 октомври незнам зошто ти закажале сега операциа затоа што се прави на ладно време не треба да е топло времето кога ке бидеш оперирана...во болница бев 5 дена, требаше да седам уште 4 јас самоволно излегов на мој ризик.болката трае од прилика еден месец но 2 те недели се смртно болни не сакам да те плашам но сакам да ти кажам шо како е.2-3 недели нема да јадеш ништо освен само течности,тоа за ласерот грешка си затоа што ги крпат крајниците мене третата недела дури ми испаднаа конците ке ги осетиш кога ке ти се одкорнуваат и ке ги голтнеш, премногу е болно но потруди се да издржиш...се надевам се ке биде добро :*
     
  16. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.429
    Допаѓања:
    47.571
    Пол:
    Женски
    И јас како дете мало ми ги извадија крајниците и според мене тоа ми е траума пошто и ден денес мислам дека ја осекам болката коа ке ми притекне на тоа.Кога те оприраат нормално не осекаш ништо пошто си под целосна анестезија ама кога ке се разбудиш....е тогаш е маката.Ја од тоа што памтам првото отварање очи ми беше само за да ги испцујам сите од мајка татко до доктори и за да ја исплукам крвта.Стварно многу болно и језиво.После тоа знам дека најголемата болка ми беше голтањето,многу ме болеше пределот кај ушите и секогаш кога требаше да голтнам нешто тоа беше урлање.Знам пиев/јадев само течна храна и ми даваа белки од јајца матени бидејки тоа као демек го подмачкувало грлото.Толку памтам.Нејкам да плашам никого бидејки коа се мора -се мора ,боље операција него секој месец болна со ангини и некои такви глупости.Еве сега после толку години немам некои посериозни проблеми со тоа освен што на местото кај што ми биле крајниците ми се создале некои така наречени џепови и понекад знаат да напраат проблеми.
     
  17. Candy20

    Candy20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    65

    Јас кога отидов кај докторот на контрола, тоа беше 25 август имаше 5 операции дента...И јас се чудев како..Нели се вадат почеток на есен, или рана пролет? Чудно ми беше... |(
     
  18. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    да да јас у август бев на контрола и ми рекоа ако септември е топло та октомври и така беше крајот на октомври, каде ке се оперираш ? и кој ти е хирургот ?
     
  19. Candy20

    Candy20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    65
    На државна....Докторот беше Јане Нетковски така нешто :?:
     
  20. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    д-р горан мицевски - доктор е стварно мн добар, и премногу грижлив за пациентите.