1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крвна група

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од beti111, 13 октомври 2010.

  1. beti111

    beti111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Сакам да прашам дали некој знае ако едниот родител е на пр.Нулта крвна група,а другиот на пр.А,дали може детето да има сосема трета кр.група или мора тоа да го наследи од родителите. Размислете па пишете ми. ;)
     
  2. Negreva

    Negreva Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    8
    КРВНИ ГРУПИ

    јас мислам дека до негде и нема врска крвната група ан родителите во некои случаеви е различна, барем имам таква слушнато :)
     
  3. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    КРВНИ ГРУПИ

    Јас мислам дека треба да биди поврзана пример јас со татко ми имам иста крвна група а брат ми од мајками само Б го има наследено а факторот од таткоми, мислам дека има врска, али не сум 100% сигурна.
     
  4. garudamon

    garudamon Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    61
    КРВНИ ГРУПИ

    НЕ. Единствено ако едниот има АБ а другиот или А или Б или 0 може да излезе било коа освен 0. Или ако се двајца со А или двајца со Б може да изезе 0. Во други случаеви мора како родителилте.
     
  5. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.199
    Допаѓања:
    235.317
    Jас на пример сум аб а мајка ми е а татко ми б...значи различна крвна група иам и од двајцата
     
  6. peace23

    peace23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    6
    сакам да прашам дали некој знае кои крвни групи кога ке се спојат детето има некои аномалии? дали тоа се две исти крвни групи или? а и уште нешто, дали имате слушнато за крвната група АБ+ ? дали е тоа исто како АБ?
     
  7. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
  8. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Се оди по принцип на комбинации на гените. Случај да детето нема иста крвна група со родителите е многу чест. Неможе да се случи само кога и двајцата родители се 0 крвна група, или кога се во комбинација 0 со А или 0 со B.
    Ако ти треба подетално објаснување, кажи ќе се потрудам да напишам.
     
  9. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Ниедна комбинација на крвните групи кај родителите не е причина за појава на аномалии кај децата.
    Тоа нешто што го имаш наслушнато е Rh факторот. Во зависност дали е присутен или не, се бележи со + односно - покрај крвната група. Кога жена со Rh- фактор остане бремена од маж со Rh+ фактор, при втората бременост доаѓа до уништување на плодот. Меѓутоа денес има вакцина која ја прима жената после првото породување, за да втората бременост помине без компликации.
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    и само да се надоврзам со тебе, кај 0- група е вака... значи за жена од 0- група, после прва бременост мора да прима вакцина...
     
  11. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Лудото19, Лолипоп мислеше на сите крвни групи со RH негативен фактор, вклучувајќи ја и O-та негативната крвна група.

    Инаку, само доколку мајка е Rh -, а бебето Rh +, се примаат инекции, мислам дека се викаа Rhogam. Се примаат после првата бременост. Бидејќи се различен RH фактор со бебето, мајката го доживува како страно тело и создава антитела, кои во првата бременост не се доволни да му наштетат на првото бебе. Но ако останат после пороѓајот во телото на мајката, нивниот број се зголемува и е опасен за второто бебе. Затоа се прима таа инекција.
     
  12. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    да да јас се помешав зашто мислев дека само кај 0- крвна група се прима инекција :tmi: :$ ама ете глеам и кај другите крвни групи со - се примало инекција :) :D
     
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Се работи за комбинаторика, и убаво веќе објаснила Лолипоп, да не се повторувам.
    Сеуште се сеќавам на задачките од генетика за комбинирање на крвните групи и какво потомство дава. Ете на пример за тие две групи што ги наведе на почетокот (А и О) шансите за потомок да има една од тие две крвни групи е 50:50. Само кај АБ крвните групи има можност за поголемо комбинирање, и децата да имаат друга крвна група. Еве јас сум А, а моиве се и двајцата АБ :)
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Има повеќе крвни групи - О, А, Б, и АБ (дали се + или -, тоа зависи од Rh факторот). О крвната група секогаш се наследува рецесивно, за разлика од останатите три кои се доминантни.
    Секој ген има две алели од кои се одредува конкретна карактеристика, така и гените за крвните групи, па притоа постојат многу комбинации.
    Кај О група - алелите се секогаш, ама секогаш оо
    Кај А група - може да бидат АА, Ао
    Кај Б група - може да бидат ББ, Бо
    Кај АБ група - секогаш се АБ

    И притоа кои комбинации се можни:
    Ако едниот родител е оо, а другиот е АА - детето може да има крвна група АА или Ао (ќе си биде А)
    Ако едниот родител е оо, а другиот е Ао - детето може да има крвна група Ао или оо (или А или О)

    Ако едниот родител е оо, а другиот е ББ - детето може да има крвна група ББ или Бо (ќе биде Б)
    Ако едниот родител е оо, а другиот е Бо - детето може да има крвна група Бо или оо (ќе биде или Б или О)

    Ако едниот родител е оо, а другиот е АБ - детето може да има крвна група АБ, Ао, Бо (може да биде А, Б или АБ)

    Ако и двајцата родители се оо - детето секогаш ќе биде оо (О крвна група).

    А аномалии кај децата поради исти или различни гени за крвни групи нема. Ниту пак Rh факторот т.е неговото присуство/отсуство може да направи проблем, барем не во денешно време.
     
    На beti111 и Nina24 им се допаѓа ова.
  15. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Еве се потрудив да ги испишам сите комбинации на различни крвни групи помеѓу родителите и какво потомство може да се добие.
    родители-----------потомство
    оо и оо-------------100% 0
    Ао и Ао-------------75% А; 25% 0
    АА и АА------------100% А
    Бо и Бо-------------75% Б; 25% 0
    АБ и АБ-------------50% АБ; 25% А; 25% Б;

    оо и Ао-------------50% А; 50% 0;
    оо и АА------------100% А;
    оо и Бо-------------50% Б; 50% 0;
    оо и ББ------------100% Б;
    оо и АБ------------50% А; 50% Б;

    Ао и АА-----------100% А;
    Ао и Бо------------25% А; 25% Б; 25% АБ; 25% 0
    Ао и ББ------------50% Б; 50% АБ;
    Ао и АБ------------50% А; 25% Б; 25% АБ;

    АА и Бо------------50% А; 50% АБ;
    АА и ББ------------100% АБ
    АА и АБ------------50% А; 50% АБ;

    Бо и ББ------------100% Б
    Бо и АБ------------50% Б; 25% А; 25% АБ;

    ББ и АБ------------50% Б; 50% АБ

    П.С. Ги болдирав случаите кога детето може да има различна крвна група од родителите.
     
  16. Macedonian-Girl

    Macedonian-Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    14
    Моја крвна група А+ и пред 3 дена давав крв по втор пат :)
     
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    ^^^
    Колку би сакала и јас да можам да давам крв, ама пуста слабокрвност цел живот ме прати :doh:
    Јас сум А негатив...
     
  18. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Мене само што ќе ме видат така мала и ситна ми се смеат :D :D Ми велат КАЈ СИ ТРГНАЛА? АЈДЕ НАЗАД! :D :D :D
     
    На SanjaKirchner му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    Малку ми е чудно ова што го кажавте за жената со негатив и маж позитив, за некаква вакцина.
    Мој пример :P Мајка ми е 0 негатив, татко ми 0 позитив, јас сум второ дете... и сум баш нормална хахаха, Јас имам 0 позитив како татко ми :)
     
  20. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    739

    Па не значи дека не се нормални тие деца, само при втора бременост титарот на антитела кај мајката е голем па тие антитела го напаѓаат плодот. Тоа се случува само после првата бременост. За секоја понатамошна бременост на мајката се дава инекција со цел да се намали титарот на антитела. Денес не е страшно, но на времето на Rh негативните мајки им било забрането да имаат второ дете, зборам за пред повеќе од 60 год. :)