1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

  1. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Фалаа многу , се надевам нема да имам многу болки, ама битно да добијам. Да не биде за џабе клукањето со апчиња. Него ме чуди толку време што немам а ми е редовна, и ми ги дадоа овие апчиња, рекоа на гинеколог 2-3 дена после последното апче..Ајде ке почекам па ако нема ништо пак на гинеколог. :*
     
  2. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    317
    Пол:
    Женски
    Тоа ништо не е нормално е се чисти организмот и јас така имам понекогаш и имам мн јаки болки
     
  3. sharlot

    sharlot Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Јас имам 39 години,две деца и без абортуци.Последниот пораѓај беше пред 15 години.Пред 8 години правев конизација(st.post conisationem pp.ca in situ).Се беше во ред до пред три месеци.Почнав да добивам по три пати во месецот.Бев кај двајца гинеколози.Папа тестот е во ред,само имам водени цисти.На десниот јајник ја имам одамна и никогаш не ми правела проблем.Докторот ми даде GINEX FORTE.Ве молам за совет многу ме исцрпува крварењето.Поздрав
     
  4. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Јас ги немам пиено тие таблетко, меѓутоа знам како е да Ве исцрпи толку многу крварење. Би Ви препорачала да разговарате со гинекологот за таблетките, а за исцрпеноста да проверите крвна слика. Таквата исцрпеност може да се должи на намалено железо и хемоглобин, па ќе Ве посоветуваат да земете нешто за пиење. Јас на пример сум пиела едни ампули заради железото и секој ден природен цеден сок од цвекло, па ми се зајакна и имунитетот. Тоа е мој совет и се надевам дека се ќе биде ОК.
    Поздрав :)
     
  5. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Поради честите крварења ти е ослабена крвта и затоа чувствуваш замор. Би требало од терапјата да ти е подобро. Јади многу цвекло и брокули и гледај почесто да престојуваш во природа.
     
  6. od-samrak-do-zori

    od-samrak-do-zori Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    58
    primolutnnr piev i jas i mene mi dojde duri sedmiot den od poslednoto apce a inaku imam neredovna menstruacija i imam pieno i diane35 i cikloproginova i injekcii imam primano ama ne vredi nisto od toa ke mi dojde duri pijam i posle pak mi.na kasni. exo se e ok.poslednive nekolku meseci gleav sto pomalku da se nerviram i vo 3 meseci 2pati dobiv sto e dobro.inace po 3-4meseci mi kasnelo.ginikologot mi preporaca kontracepcija zaboraviv kako se vikaa ama cela godina se piele.ne se nafativ pa sto bide neka bide.
     
  7. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    ^ Си имала секс до сега? Ако не ќе ти се регулира кога ќе имаш. А вака што знам. На другарка ми каснеше и по 5-6 месеци ги има испиено сите контрацептивни средства на светов и ништо. И од кога имаше секс и се регулираше и сега најнормално си добива секој месец. Да не имаш случајно полицистични јајници?
     
  8. od-samrak-do-zori

    od-samrak-do-zori Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    58
    se nadevam na prvoto taka mi rece i ginikologot.vo 99% se sreduvalo posle seks.pa ke pobrzam da go sredam i toj del.
     
  9. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Јас и после апчињата, после 7 дена не добивам, а бременсот нема.....не се нервирам, ниту стрес, ништо....а за секс, неверувам, дека помага тоа, зошто, ете јас имав секс па не добив... :^)
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски

    Тоа важи за редовен секс, подолго време со еден партнер, а не со самото тоа што имаш секс ;)
     
  11. aleksandra99

    aleksandra99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    :(

    во последниве 2- 3 месеци менструалниот циклус ми иде 10 дена порано од датумот кога треба да ми дојде ... минатиот месец требаше да ми дојде на 17 а ми дојде на 10 .. ми траеше 4 дена... сега еве па 29 пак ми дојде .. од што може да биде вака ? можно ли е да имам некоја циста ? поздрав :D
     
  12. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Не верувам од циста порано да ти доаѓа, да не се имаш преладено нешто? :?:
     
  13. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.279
    Допаѓања:
    101.233
    Пол:
    Женски
    Женски да ве прашам и јас. Прв пат во мојот живот ми касни 6 дена. Бременост е тотално исклучена, никогаш сум немала цисти и такви работи. Дали е можно да има влијание тоа што пред месец дена кога ја имав последната менструација имав тешка форма на грип со многу висока температура и пиев јаки антибиотици. . Дали е можно тоа да влијае на циклусот. Исто така минатата менструација ми се продолжи од парацетамолите и февексите од 5 на 7 дена. Докторката ми е отсутна па не можам да ја консултирам. Фала однапред.
     
  14. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Мислам дека нема потреба да се плашиш. Сигурно е поради јаките лекови, секогаш така се пролонгира во доаѓање или пак повеќе трае откако ќе добиеш. Само опушти се, смири се и не мисли на тоа, ќе си дојде, а кога ќе можеш консултирај се сепак со докторката, за да си бидеш помирна. Сега за сега, само опуштено. Јас сум приметила, кога ми доцни, колку повеќе мислам, тоа како за инает не сака да дојде :D
    Значи: Don't worry, be happy ;)
    Позз :)
     
  15. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Да, премногу влијаат лекарствата што си ги примала.
    Меѓутоа, нема потреба да се грижиш, ќе се регулира кога тогаш.
    Јас после операцијата имав огромни проблеми со менструацијата,највероватно поради неколкуте анестезии, па имав два пати месечно некое време, ама сега се си дојде на свое место.
    Не се загрижувај,може и овој месец да не ти дојде, ако не добиеш и другиот месец тогаш гинеколог му е мајката :)
     
  16. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Денеска добив и многу се чувствувам бљак :devil: Ретко, многу ретко имам болна менструација и еве оваа ми се погоди баш таква. :doh: Немам никакви проблеми и секогаш добивам редовно на 28 дена понекогаш знае да ми доцни по ден/два. Кафетин менструал имам користено 2 или 3 пати до сега поради ненормалните болки кои ги имав. Инаку ретко пијам апчиња дури и глава кога ме боли трпам со саати па ако видам дека нема чаре пијам аналгин. Сакам да ве прашам за совет, дали знаете кои апчиња се нај безопсни. Немам слушнато убави зборови за кафетин менструал (можеби и не се толку лоши незнам) и незнам дали да ги користам. Кетонали несакам да пијам јаки се а и имам проблем со бубрезите кога ги пијам. Што ми предлагате?
     
  17. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Пред да останам бремена кога ми доагаше менструација од болки неможев да станам од кревет.Но откако го родив син ми болките како да исчезнаа,дури не го ни осетам кога ми дојде.
     
  18. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.279
    Допаѓања:
    101.233
    Пол:
    Женски
    Да, премногу влијаат лекарствата што си ги примала.
    Меѓутоа, нема потреба да се грижиш, ќе се регулира кога тогаш.
    Јас после операцијата имав огромни проблеми со менструацијата,највероватно поради неколкуте анестезии, па имав два пати месечно некое време, ама сега се си дојде на свое место.
    Не се загрижувај,може и овој месец да не ти дојде, ако не добиеш и другиот месец тогаш гинеколог му е мајката :) [/quote]

    Финтата е што ги имам сите симптоми за добивање, ама нмам добиено. ПМС до максимум, болки во јајниците како секогаш што имам така да мислам дека кај да е ќе добијам :)
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Spasmex, евентуално Кетонал чепчиња за да го избегнеш нивното дејство врз желудникот ;)
     
  20. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Имам дома Spasmex ќе се обидам.. Фала за советот :*