1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

  1. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Синоќа кога бев по ВЦ кога се избришав имав како една жичка крв помешана со белото прање и си велам ми дошло, а треба денес да добијам...Но сега сабајле нема ништо само нешто проѕирно ми тече...Се преплашив...Многу се исплашив да не е нешто друго...А ме заболе стомакот како да сум добила :worried:
     
  2. tirkenbal

    tirkenbal Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    1.677
    Допаѓања:
    12.536
    Пол:
    Женски
    Сакам нешто да ве прашам девојки, последната менструација ми беше на средината на Јуни (не знам точно која дата но знам дека беше на средината на месецот) и вчера пак ми дојде, а нема поминато ни 20 дена,што мислите за ова дали е нормално ??
     
  3. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Јас добив мината година,бев подготвена мајка ми ми кажа се во врска со тоа...и тоа... :)
     
  4. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.274
    Пол:
    Женски
    Не е страшно, некогаш ќе ти касни некогаш пред време ќе ти дојди.. ;)
     
  5. tirkenbal

    tirkenbal Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    1.677
    Допаѓања:
    12.536
    Пол:
    Женски
    Оф ми олесна, ти благодарам :*
     
  6. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Најчесто тоа е нормално..некогаш ке ти касни некогаш ке ти порани...
    Најдобро е да посетиш гиниколог.. :)
     
  7. girl.9

    girl.9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    478
    Сакам да ве прашам. Што ако ви дојде менструација додека сте на летен одмор?? Се капите ли во водата??
     
  8. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    ми доцни повеќе од 10 дена а не сум бремена се тестирав.што може да се причини?п.с 2 недели минатиот месец доцнев со Дијане -35,дали може тоа да ми преставува проблем?
     
  9. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.305
    Пол:
    Женски
    да може треба да правиш пауза извесно време и тие се опасни колку што знам две девојчиња во франција починаа од тие апчиња,консултирај се со гинеколог за нив.а може да ти доцни од стрес ,возбуда ,промена на клима некое хормонално пореметување и од ова лудо време и мене ми доцнеше 10 дена не секирај се ќе биде се во ред позз :hai:
     
    На charliee му/ѝ се допаѓа ова.
  10. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    ми дојде,ме израдува сабајлечки :D
     
  11. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали може од земање таблети за слабеење да се поремети месечниот циклус,имено земав Slimline Acai Berry, но испив само 8 таблети од вкупно 36, бидејќи почнав да чувствувам болка во градата а сега и ми доцни мензисот повеќе од недела ипол што не е баш вообичаено за мене.
    Ве молам за одговор, бидејќи почнав сериозно да се грижам !
     
  12. bubuu

    bubuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    4
    Незнам дали прашањево ми е соодветно на темава...ама неможев ниту една друга поблиска да најдам од оваа.
    Инаку се работи за мали подкожни грутки, топчиња сто ми се јавуваат под пазувите неколку пати до сега и тоа се пред менструација...тоа е и една од причините поради која прашањево го сместив тука. Грутките се тврди на допир ,може да се примети црвенило однадвор и се задржуваат неколку дена и потоа се повлекуваат ...Болки некакви немам, а менструацијата си е нормална како и до сега.
    Дали некоја од вас имала ваков проблем до сега? ете немора да е поврзано со менструација како што јас си го поврзав ама сепак дали некогаш ви се појавиле? :)
     
  13. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Требаше да ми дојде на 10 а ми дојде денеска на 15 а нареден месец на 15 би требало да отидам на одмор
    Значи прашањево ми е како да ми дојде порано нареден месец ?
    Сакам да ми дојде порано кај 8-9 и до 15 таман ќе ми заврши, но како ?
     
  14. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски


    Постојат инјекции за порано да дојде мензисот, но не се препорачуваат многу на млади бидејќи се хормонски, но постојат таблети кои можат да го задоцнат, Ендометрил, меѓутоа подобро е да се советуваш со гинеколог
     
  15. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски

    Грутките се нормална појава за време на менструација,и се појавуваат кај сите, кај некој помалку изразени кај некој повеќе, се е индивидуално,меѓутоа ако премногу те загрижуваат консултирај се со доктор
     
  16. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Девојки сум слушала дека се пиело чај од коприва мислам ако ти касни менстуацијата,или ако не ти иде редовно незнам си што.
    Имате ли некој искуство со пиење на вакво чај?
    Фала ви однапред.
     
  17. something

    something Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2011
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.377
    Вака сакам да прашам што би можело да биде причината за менструацијата да биде во мал интензитет, ептен малку имам - дали има некој вакво искуство?
     
  18. The.Pink.Angel

    The.Pink.Angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    497
    Допаѓања:
    132
    utre odam na edno dnevna za grcija a denes mi dojde menstruacijata a sakam da se banjam aj ve molam pomos :/ vidov na net nekoe devojce pod kupakie si oblekla gaki i uloska i nisto ne i bidnalo nitu i se poznavaala uloskata dali i jas taka da napravam pomoos
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.026
    Пол:
    Женски

    Според мене не би ти успеало ова, ти кога ке влезеш во вода секако дека и улошката ке се наполни цела со вода , тоа би можело да успее ако си при крај на мензисот (но тогаш не ни мора улошка да се става) а штом ти е 1-2 ден тешко и кога ке излезеш освен вода што ке тече по нозете ке тече и крв :|
     
  20. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213

    Вака единствено можеш да се сончаш, а влегување во вода со втор ден од мензис не е баш практично, освен да ставиш тампон.