ТЕМА: Менструален циклус два пати во месецот?

Мислење 23 Апр 2010, 22:28

zdravo devojki.imam malo problemce.dobiv menstruacija na 9 ovoj mesec, a sega izgleda pak ke mi doaga.denes mi tece onaka po malku.ne znam sto e rabotava.inaku menstruacijata na 9 mi bese zakasneta trebase da ja dobijam na 1ili 2 april.mislev da ne sum mozebi trudna ama napraviv test mi pokaza negativno.ama sega ne znam sto e rabotava mnogu mi e rano za da dobijam.inaku do pred eden mesec imav redovna menstruacija standara na 27 ili 28 dena mi dogase.pozzzzzz
Аватар на корисникот
tocka

Фем почетничка
 
30
Мислења: 14
Зачленет: 16 Мар 2010, 12:01

Мислење 24 Апр 2010, 11:52

Не е ништо страшно, се случува. Тоа значи дека во 1 месец 2 пати си овулирала. може да биде предизвикано од стрес. На некои жени поради стрес циклусот им доцни, на некои пак им подранува. Но сепак најдобро би било да одиш на гинеколог и да си бидеш сигурна. :)
Аватар на корисникот
yummy

Сино цветче
 
349
Мислења: 319
Зачленет: 14 Апр 2010, 09:13
Јас немам кого да го будам , освен сонот на мојата перница.

Мислење 24 Апр 2010, 13:24

Nema potreba od panika i na mene nekolku pati mi se ima sluceno ako si presmetala tocno si imala na 9 a sega posle 14 dena pak imas krvarenje no toa ne e prava menstruacija ke ti pomine za tri dena.Mene mi se imase sluceno posle odnosi da pocnam da krvaram i bev tolku isplasena i mu se javiv na mojot ginekolog i toj mi kaza deka nema potreba od panika deka sum imala ovulacija.Ne e seriozno no sepak izbegnuvaj go 14 den da nemas odnosi.pozz :*
Аватар на корисникот
catwoman

Фем почетничка
 
10
Мислења: 4
Зачленет: 17 Апр 2010, 13:40

Мислење 29 Апр 2010, 22:35

catwomen i yummy fala za sovetite.jas bev vcera na ginekolog za prvpat vo mojot zivot zatoa sto uste mi tece taka po malku.doktorkata me prati vo drzavna na vaginalno eho pretpostavuva deka imam cista na jajnikot.e sega da ve prasam moze li da imam sex so decko mi......vo drzavna ke odam na pregled posle 1 i 2 maj taka mi kazaa
Аватар на корисникот
tocka

Фем почетничка
 
30
Мислења: 14
Зачленет: 16 Мар 2010, 12:01

Мислење 22 Мај 2010, 16:26

zenski da ve prasam...imav menstruacija na 8 maj mi traese do 14maj i eve sega sme 22 i mi pokaza kako pak da mi doslo prokrvarev...sto znaci toa???
macence23

Фем почетничка
 
20
Мислења: 5
Зачленет: 07 Апр 2010, 15:46

Мислење 22 Мај 2010, 16:30

Ne znaci nisto..moze ti e od promena na klima ili nastinka....nisto strasno ne e ne se sekiraj... :D
Аватар на корисникот
teddybear

Жолто цветче
 
1029413605
Мислења: 2681
Зачленет: 28 Дек 2009, 13:51
Локација: Somewhere over the rainbow, where troubles melt like lemon drops ...

Мислење 29 Јул 2010, 00:05

Истиот проблем го имав со години-добивав на 13-18 дена, два пати во месецот и ми траеше по цела недела....Повеќе денови имав добиено отколку што немав. Бев на лекар се уплаши мајка ми да не е некое крварење од цисти, но не беше така.... Не му верував на мојот гинеколог па бев на приватен и таму откога ми ги виде резултатите ме седна на муабет... Ме праша одма кои апчиња ги пијам за болки, а јас реков дека пијам Кетонал Форте. Ме прати на алерго тест и ми рече да ги сменам апчињата. На наредното добивање не се напив Кетонал, туку Спазмекс и од тогаш до денес имам редовна менструација, нормално на 27-28 дена си добивам!
Аватар на корисникот
ivance5

Сино цветче
 
936
Мислења: 226
Зачленет: 01 Дек 2009, 14:21

Мислење 29 Јул 2010, 13:15

tocka напиша:zdravo devojki.imam malo problemce.dobiv menstruacija na 9 ovoj mesec, a sega izgleda pak ke mi doaga.denes mi tece onaka po malku.ne znam sto e rabotava.inaku menstruacijata na 9 mi bese zakasneta trebase da ja dobijam na 1ili 2 april.mislev da ne sum mozebi trudna ama napraviv test mi pokaza negativno.ama sega ne znam sto e rabotava mnogu mi e rano za da dobijam.inaku do pred eden mesec imav redovna menstruacija standara na 27 ili 28 dena mi dogase.pozzzzzz

Срц, истиот проблем го имам токму овој месец....После 10 дена крварење, дури денес почна да ми сопира...И јас бев во болница на вагинално ехо и плус крв ми земаа и ништо не ми најдоа...Они сумљаа на вонматерична бременост, ама не ми е тоа...Ми рекоа дека од стрес некој ,ми прснал некој фоликул и предизвикал крварење..Рекоа не е сериозно, ама јас и многу болки имав дури крварев :( Ми дадоа апчиња, Cyclo-proginova, еве три дена ги пијам и ми се подобри..Иначе тие апчиња се пијат по шема....Не се секирај.Поздравче... :*
Аватар на корисникот
preetygirl-J

Сино цветче
 
530
Мислења: 491
Зачленет: 26 Мај 2010, 19:15
Вистински богат човек е оној што има семејство, со кое ги споделува сите животни падови и успеси и е опкружен со љубов и безрезервна подршка од своите најблиски.

Мислење 08 Сеп 2010, 18:39

ми се нема случено да добијам два пати во месецот, но многу девојки го имаат овој проблем :doh:
Аватар на корисникот
plavusha

Сино цветче
 
1046
Мислења: 265
Зачленет: 05 Авг 2010, 18:26
Слика


Денес сум убедена дека НИКОЈ НЕ ГУБИ НИКОГО , бидејќи НИКОЈ НЕ ПОСЕДУВА НИКОГО. Во тоа е вистинското доживување на љубовта: да се има најскапоценото нешто на светот без да се поседува!

Мислење 11 Сеп 2010, 21:37

ma i na mene mi doaga po 2 pati vo mesec i toa na 20 ili 21 den.I pred dva dena resiv da pojdam na ginekolog zatoa sto strinami e doktor i ona pocna d apanici d ane nekoja cista sto go predizvikuva toa krvarenje.No me pregledaja na eho i mi kaza deka nemam nisto i deka takov mi e ciklusot i deka sekogas ke mi doaga taka.Ginekolog kaza deka spored nekoi novi istrazuvanja sega za redovna menstruacija se smetalo razlika od 21 do 35 denovi
Аватар на корисникот
teddygirl

Зелено цветче
 
595397
Мислења: 713
Зачленет: 07 Авг 2010, 17:03
Локација: somewhere in the heaven

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 31 гости