ТЕМА: Низок крвен притисок

Мислење 08 Јул 2010, 16:19

Наследно имам низок крвен притисок, но тоа понекогаш многу ми смета, особено ако не сум доволно наспана. „Нормален“ ми е 100/60, а се случува да ми падне и до 50/30. Тогаш се чувствувам омалаксано, имам ужасна главоболка која никако не поминува, преморена сум за спиење а никако не можам да заспијам, ми се гади, имам вртоглавица...
Инаку, пијам течности (можеби не по 2 литри во денот, но повеќе од 1 литар секако), физички сум активна, пијам барем по едно кафе во денот, пијам само кока кола...
Па, би сакала да знам дали има уште некој овде со проблем како мојот и како се справува со него.
Аватар на корисникот
Victorya

Жолто цветче
 
428748
Мислења: 1398
Зачленет: 05 Јан 2010, 02:20
Не барај совршенство за да сакаш, бидејќи ќе умриш без љубов. Најди нешто несовршено, љуби го и направи го совршено!

Слика

Скриен текст: покажи
Слика

Мислење 08 Јул 2010, 17:03

И јас имам низок притисок 90 со 60. Само до сега не сум имала никакви проблеми. Тој сигурно како таков е нормален за моето тело. Јадам и пијам се и сешто. До душа никогаш не научив кои работи се за висок кои за низок притисок. Ако знае некој добро би било да ги пише. Сигурно твоите главоболки се од тоа, знам дека ако те боли од напред главата притисокот е висок, ако те боли позади кај тилот догаш ти е низок. Ама како и да е никогаш не сум сметала дека тоа ми е проблем и едноставно го игнорирам.
Аватар на корисникот
Lolipop23

Жолто цветче
 
14451477
Мислења: 1385
Зачленет: 21 Мар 2010, 14:11
Слика


Far away there in the sunshine are my highest aspirations. I may not reach them, but I can look up and see their beauty, believe in them, and try to follow where they lead.

Мислење 08 Јул 2010, 17:37

Јас исто така имам низок притисок. И мене ми смета многу, зашто ми пречи не само поради тоа што ме омалаксува, туку и зашто ми ја ремети концентрацијата, ме отапува. За да си го покачам, јас не можам да пијам кафе, ама затоа ми имаат препорачано да пијам вода. Значи НЕ сокови, затоа што содржат шеќер, а знаете дека кога ќе се најадете дека притисокот паѓа. Шеќерот е всушност храна за нашиот организам, па затоа не е баш добра таа опција да пиеш сокови, па ни кока кола, затоа што и таа содржи шеќер. Свежа вода, по можност таман ладна, витамин Ц (овошје, зеленчук, убаво е да си правиш лимонада кога ти е така лошо, мене ми помага, ама со малку шеќер, онака вода и на врв на лажица сол), солено да јадеш, зашто солта го повишува притисокот, затоа на тие со висок им ја забрануваат... И тоа... Ајде да се лечиме! :hai:
Аватар на корисникот
Echo

Сино цветче
 
520
Мислења: 215
Зачленет: 24 Мар 2010, 02:02

Мислење 08 Јул 2010, 17:47

Јас имам слушнато дека за низок притисок е добро да се напиеш кафе. Исто така една чаша вино во денот обавезно. Не сум сигурна но мислам дека и кикиритки и такви намирници се добри
Аватар на корисникот
k.i.m

Жолто цветче
 
47972294
Мислења: 4692
Зачленет: 12 Мај 2010, 20:31
Локација: *On a pool party*
The secret of getting ahead is getting started.

Мислење 08 Јул 2010, 17:49

Da da, kafe e klasika, ali vodata e supstitut za tie sto ne mozat da podnesat kofein, kako jas. Mene mi predizvikuva srcebienje i posle toa mi se tresat race, noze, mi se gadi, mi preci na stomakot... Mnogu problematicen organizam imam, a vitaminot C e isto taka mnogu dobar stimulans.
Аватар на корисникот
Echo

Сино цветче
 
520
Мислења: 215
Зачленет: 24 Мар 2010, 02:02

Мислење 08 Јул 2010, 19:09

Оф, и јас имам проблеми со нискиот крвен притисок, ама некогаш ни кафе не ми помага. Иако сум наспана, се чувствувам омалаксана, и не можам да се сконцентрирам и да учам. Ќе пробам со виното, можеби ќе помогне :D
Аватар на корисникот
OrdinaryGirl

Жолто цветче
 
437234
Мислења: 1453
Зачленет: 04 Фев 2010, 23:55
Локација: Скопје
just an ordinary girl.

Мислење 08 Јул 2010, 23:18

Кафето не е добро да се пие кога се има низок крвен притисок, затоа што одма ќе го покачи, па потоа ќе го спушти уште пониско од првиот пат!
Аватар на корисникот
Scarlet88

Зелено цветче
 
27296
Мислења: 753
Зачленет: 10 Мар 2010, 23:54
Локација: Bitola
Слика
Слика

Мислење 09 Јул 2010, 11:28

Пијам кафе и вода колку што можам, а тоа е околу 1 литар дневно. Сол јадам колку што можи жив човек да јади... навистина не познавам некој кој јади толку сол како мене, а вино не можам да замислам, едноставно ми е одвратно. :puke:
Аватар на корисникот
Victorya

Жолто цветче
 
428748
Мислења: 1398
Зачленет: 05 Јан 2010, 02:20
Не барај совршенство за да сакаш, бидејќи ќе умриш без љубов. Најди нешто несовршено, љуби го и направи го совршено!

Слика

Скриен текст: покажи
Слика

Мислење 19 Јул 2010, 22:56

Ухх тој низок притисок, ужас!
Ми се затнуваат ушите, ми се гади, и што уште не.
И јас не го поднесувам кофеинот, ми се лоши и ми се тресат рацете.
Дајде уште предлози како да го контролираме, јас пијам и шумечи со калциум, и витамин Ц, па тоа некако помага.
Аватар на корисникот
mims-89

Црвено цветче
 
1260317042
Мислења: 5250
Зачленет: 07 Мај 2010, 16:56

Мислење 20 Јул 2010, 12:34

niskiot krven pritisok bi go narekla dolg zivot:D i mojot eee mnogu nizok iii napiete se voda ili kasnete blago ako vi e loso i se ke bidi vo red.
Аватар на корисникот
Zocuska

Фем почетничка
 
13
Мислења: 32
Зачленет: 08 Јан 2010, 18:39

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Alexa [Bot], paleska3, Paljus и 32 гости