ТЕМА: Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Мислење 16 Мај 2013, 02:01

Земав 4 аналгина а пред тоа алхохол и сега ?
Аватар на корисникот
Nana19

Жолто цветче
 
2192719
Мислења: 1877
Зачленет: 01 Сеп 2012, 22:17

Мислење 16 Мај 2013, 03:42

НЕ би требало да се случи ништо,алкохолот ако бил малку сигурно му поминало дејството (ако бил повеќе можи да го засили дејството на аналгинот и несаканите ефекти),а аналгините покасно почнуваат да дејствуваат. И ако земате повеќе нема побрзо да дејствуваат. Ако осетиш или видиш некакви несакани пројави,подобро на лекар,а иначе само пиј повеќе течности,да се прочисти побрзо организмот. И друг пат никако алкохол и апчиња.
Аватар на корисникот
Divinebutterfly

Жолто цветче
 
925017082
Мислења: 2842
Зачленет: 17 Јул 2011, 15:10
Локација: Outher space
Слика
Кој се бори, може да изгуби. Кој не се бори има веќе изгубено !!!

Мислење 16 Мај 2013, 11:00

Nana19 напиша:Земав 4 аналгина а пред тоа алхохол и сега ?

A зошто 4 аналгина?! Не си играј со лекови, лековите се за крајна потреба, ако веќе мора и предозирање со лекови знае да направи големи здравствени проблеми. Ни витамини не смеат да се земаат премногу и без потреба, па не лекови.
Аватар на корисникот
Li0ness

Жолто цветче
 
1719873
Мислења: 1057
Зачленет: 30 Окт 2010, 19:40

Мислење 16 Мај 2013, 22:02

sakav da vi se pridruzam i jas na ova grupa,gi procitav site vasi mislenja,prasanja i mnogu mi se dopadnaaa bidejki ima so koj da se podelat vakvi mislenja.Eve i jas sakam da prasam nesto.Veke podolgo vreme imam nastinka ili kako da go recam virus(tecenje na nos,kaslica,bolno uvo)piev antibiotik i se smiri,posle se javi sipanica Varicela i toa pomina posle pak istite simtomi pak antibiotik i eve nekolku pati se povtoruva istoto.Od antibiotici imam koristeno Alicef,Pancef i pokraj niv kapki za nos uvo sprejovi itn.Napraviv i drugi analizi krvna slika vo red, mokraca vo red,bris od oko,nos,grlo site negativni.ke ve zamolam da mi dadete nekoj sovet ili da mi posocete kade da se obratam.
sobole

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 14 Мај 2013, 23:21

Мислење 17 Мај 2013, 00:39

sobole напиша:sakav da vi se pridruzam i jas na ova grupa,gi procitav site vasi mislenja,prasanja i mnogu mi se dopadnaaa bidejki ima so koj da se podelat vakvi mislenja.Eve i jas sakam da prasam nesto.Veke podolgo vreme imam nastinka ili kako da go recam virus(tecenje na nos,kaslica,bolno uvo)piev antibiotik i se smiri,posle se javi sipanica Varicela i toa pomina posle pak istite simtomi pak antibiotik i eve nekolku pati se povtoruva istoto.Od antibiotici imam koristeno Alicef,Pancef i pokraj niv kapki za nos uvo sprejovi itn.Napraviv i drugi analizi krvna slika vo red, mokraca vo red,bris od oko,nos,grlo site negativni.ke ve zamolam da mi dadete nekoj sovet ili da mi posocete kade da se obratam.

јјас би ти препорачала да пробаш со чај од жалфија. Многу помага за тие работи. Стави вода да зоврие и откако ке зоврие стави од жалфијата да одстои некое време, едно 5-10мин, со лајче мед, не шекер да ставаш. И исто многу добар лек за настинки е еден напиток можеш да го купиш во аптека се вика Шведска горчица-така нешто. или шведен битер. Сигурна сум дека ќе ти помогне. Овој напиток се става по едно лајче во чај, сок, вода што било. цената е околу 500 на малато паковање, а 1000 мислам на 1 литар.
Аватар на корисникот
vw-girl

Сино цветче
 
135195
Мислења: 108
Зачленет: 25 Мај 2012, 15:24
Shoes with high heels are invented by a lady who was tired of being kissed in the forehead..

Мислење 17 Мај 2013, 07:46

sobole напиша:sakav da vi se pridruzam i jas na ova grupa,gi procitav site vasi mislenja,prasanja i mnogu mi se dopadnaaa bidejki ima so koj da se podelat vakvi mislenja.Eve i jas sakam da prasam nesto.Veke podolgo vreme imam nastinka ili kako da go recam virus(tecenje na nos,kaslica,bolno uvo)piev antibiotik i se smiri,posle se javi sipanica Varicela i toa pomina posle pak istite simtomi pak antibiotik i eve nekolku pati se povtoruva istoto.Od antibiotici imam koristeno Alicef,Pancef i pokraj niv kapki za nos uvo sprejovi itn.Napraviv i drugi analizi krvna slika vo red, mokraca vo red,bris od oko,nos,grlo site negativni.ke ve zamolam da mi dadete nekoj sovet ili da mi posocete kade da se obratam.

Ако крвната слика ти е ок како што пишуваш и немаш покачени леукоцити и ЦРП тогаш зошто да се клукаш безпотребно со антибиотици и тоа многу јаки. Веројатно станува збор за обична настинка која сама по себе поминува или имаш некоја алергија на полен или храна, штом нагласуваш течење на нос.
Ако те боли грло прскај прополис т.е Проанги спреј и внесувај повеќе витамин Ц (бар сега во има во изобилие од овошје), пиј чаеви и ѓумбир
Аватар на корисникот
slavica999

Жолто цветче
 
34642157
Мислења: 3692
Зачленет: 27 Дек 2009, 00:31

Мислење 18 Мај 2013, 02:16

Пред некој месец од двете страни на усните кожата ми се појавија мали рани( мислам дека херпес беше) ,а раната, т.е. кожата на тоа место ми беше ко задебелена и имаше кафеава боја. Го мачкав тогаш со кантарионово масло и после 1-2 недели ми помина и се си беше ок. Сега пред некој ден пак ми се појави исто вакво, но сега близу до брадата , само што е поголемо и е во вид на топче.А вечерта пред да ми се појави имав контакт со едно лице( мислам само бакнување во уста ) , па ми падна на памет да не ми се иритирало тоа место поради тоа што тој не беше добро избричан па самото боцкање да придонело за тоа....или можеби нешто друго ми пренел тој ...А инаку нему му е чисто лицето, нема ништо. Не знам што да мислам. Малку сум плашлива и многу мисли ми поминуваат низ глава,. Од друга страна се тешам што до пред скоро ми се има појавено вакво( а тогаш немав никаков контакт со никого подолго време) , па сега можеби пак ми се активирало... Вчера ставав пудра на тоа место за да го прикријам и уште толку повеке го разранив.Што може да е и како да го "тргнам" од лицево?
Аватар на корисникот
lav4ence.e.e

Сино цветче
 
133165
Мислења: 287
Зачленет: 12 Јул 2010, 16:09

Мислење 19 Мај 2013, 10:03

Девојки да ве прашам нешто.... вчера примав систем пошто ме полази гасеница, само на едно место а сета се нафрлив. Денеска го чистев купатилото со циф... си имав ставено ракавица(медицинска) и дали е можно да ми се направи нешто каде што примав систем??/
Аватар на корисникот
Sara.Be

Сино цветче
 
8375
Мислења: 135
Зачленет: 24 Јан 2013, 21:46
Локација: Italia..... <3 <3 :*
Еден е животот. Живеј го! :) :*

Мислење 19 Мај 2013, 17:50

lav4ence.e.e напиша:Пред некој месец од двете страни на усните кожата ми се појавија мали рани( мислам дека херпес беше) ,а раната, т.е. кожата на тоа место ми беше ко задебелена и имаше кафеава боја. Го мачкав тогаш со кантарионово масло и после 1-2 недели ми помина и се си беше ок. Сега пред некој ден пак ми се појави исто вакво, но сега близу до брадата , само што е поголемо и е во вид на топче.А вечерта пред да ми се појави имав контакт со едно лице( мислам само бакнување во уста ) , па ми падна на памет да не ми се иритирало тоа место поради тоа што тој не беше добро избричан па самото боцкање да придонело за тоа....или можеби нешто друго ми пренел тој ...А инаку нему му е чисто лицето, нема ништо. Не знам што да мислам. Малку сум плашлива и многу мисли ми поминуваат низ глава,. Од друга страна се тешам што до пред скоро ми се има појавено вакво( а тогаш немав никаков контакт со никого подолго време) , па сега можеби пак ми се активирало... Вчера ставав пудра на тоа место за да го прикријам и уште толку повеке го разранив.Што може да е и како да го "тргнам" од лицево?

може да ти е брунче,поткожно мозолче или пак херпес мачкај го со ацикловир ако е херпес ќе приметиш мачкај со ацикловир цело време многу помага или пак со крем од невен,кантарионово масло. имаш чувствително лице и кожата ти била иритирана (од брадата) со самиот контакт
Аватар на корисникот
marta.99

Сино цветче
 
11392
Мислења: 228
Зачленет: 20 Авг 2012, 20:34

Мислење 20 Мај 2013, 13:21

Денеска кога си идев од школо грлото многу ме режеше и само кашлав, а за момент останав без воздух и снемав глас. Се исплашив многу, ова не ми е прв пат и пред тоа ми се случи истото дури и полошо само што бев на велосипедот кога ми се случи вака. А да напоменам имаше расцветани дрва, цвеќиња и липа. До сега не ми сметал мирисот, но сега наедаш кога ќе почувствувам мирис одма глото ми се суше, пече, како да имам нешто и кашлам и останувам без воздух. Што би можело да биде дали знаете?????
Аватар на корисникот
rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Зелено цветче
 
8982008
Мислења: 618
Зачленет: 22 Јул 2012, 11:02
Наместо кафе,
Купи ми книга. Ќе ме
Освоиш за миг.

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: 30041990, lina.ina и 25 гости