1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Не пијам ништо, од овие 6 дена 4 беа такви (темно кафен накај црн), секогаш ми било ок ама сега...ќе видам и нареден месец ако не гинеколог не ми гине да одам
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Slavica999, мислам дека таквата менструација е поради подебелиот слој на ендометриум што се лупи од ѕидовите на матката. Не секој месец е исто влијанието на хормоните, па понекогаш може да се создаде и подебел слој на ендометриумот пред потенцијалното оплодување на јајце клетката, па ако таа не биде оплодена и не се вгнезди во матката, тој слој од ендометриумот се лупи во вид на парчиња со темнокафеава до црна боја. Мене во првите години кога имав менструација, т.е во периодите кога многу крварев, често ми се случуваше да имам таков исцедок, а немав никакви хормонални проблеми. Но убаво е да одиш на гинеколог, тој секако повеќе ќе може да ти објасни ;)
     
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Сега можеби глупо прашање но да си прашам :) Во пределот меѓу градите ме чешка,немам алергија ниту пак ми е црвено ,од што може да биде ?! :$
     
  4. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Мене од кај 15часот попладнево ме боли во пределот на левата страна, т.е. околу срцето.
    На моменти не можам да земам ниту длабоко воздух, ме пецка и при нагло станување. :(
    Мајка ми вика дека е можно ако ноќеска сум спиела откриена да ме фатило провев, и ми спомена нешто мијалгија...
    Спиев досега и се' уште ме пецка, иако помалку.
    Се напив само Вентор, зашто тоа имав при рака.
    ?
     
  5. glamour-lady

    glamour-lady Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    775
    може да си испотена затоа.. од пот.
     
  6. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Што знам,не верувам проверив и не сум,а се намачкав со крем од невен и ми се смирии :)
     
  7. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Дали може некој да ми појасни како изгледа мачкин егзем? И од што би можел да се појави?
     
  8. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Во право е мајка ти. Пробај со ракија да се намачкаш на градите, ќе те стопли.
     
  9. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    Тебе те болат меѓуребрените и градните мускули. Истото и мене ми се случувало и не сум можела длабоко да земам воздух од болка, бидејќи истите тие мускули се контрахираат при дишењето, кога се крева градниот кош. Мислам дека не постои никаква шанса оваа болка да е последица од некое нарушување на виталните органи, така да не е ништо страшно. Можеби лошо си спиела, поточно лошо си била свиткана при спиењето или добро ти рекла мајка ти - можно е да те фатило провев. Мене ми се случувало вака и кога сум била испотена дента на пример, па после сум спиела откриена - сабајлето обавезно ме боли нешто. Масирај се со ракија(млака) или Бон Викс гел земи си од аптека и потопла облека.
     
  10. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    Иритација! Од невенот поминува дефинитивно, но помага и триење со памукче натопено во камилица. :!:
     
  11. feminna09

    feminna09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    14
    Незнам дали прашањево е за во оваа тема но не најдов соодветна.
    Вака, под левото око ми се појави вена и мн забележителна мислам дека од ден на ден се проширува ,дали знаете некоја крем или др чаре за воа :?:
     
  12. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Ако не ти се оди на лекар да ја откриеш причината зошто ти се има појавено вената, оди во аптека и побарај крема Алвен се вика , многу помага за вени, јас имав проблем на раката и доктор ми ја препиша. Кремата е за ревитализирање на оптоварената вена.
     
    На feminna09 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Егзем - иритација - алергија. Има луѓе кои се алергични на мачки, значи само да помине маче покрај тебе или погалиш маче, веднаш се исипува телото и тоа се појавуваат големи црвени кругови кои чешаат (таква имам една тетка ) - ваљда на тоа мислиш.
     
  14. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    дали некој има некаков проблем со хиперинсулинемија,и некакво искуство во најближни роднини.ве молам споделете го тоа со мене
     
  15. dejan123

    dejan123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    ВЕ МОЛАМ ПОМОГНЕТЕ МИ ..... ОВИЕ ДЕНОВИ МИ СЕ НАБЛИЖУБА МНОГУ ВАЖЕН НАТПРЕВАР ПО ФИЗИКА ... А ДОСЕГА ВО ЖИВОТОТ ИАКО ИМАМ 14 ГОД НЕ СУМ ПОЧУСТВУВАЛ ТОЛКУ БОЛКИ ВО ГЛАВАТА А УШИТЕ БИ СЕ ТОПЛАТ И МИ СЕ ЧИНИ ДЕКА ЌЕ ЕКСПОДИРААТ ...ПОМОШШШ КАЖЕТЕ НЕШТО ИЛИ НЕКОЈ БАБИН РЕЦЕПТ
     
  16. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    дали знаете канестен маста дали можат да ја користат и машки? :$
     
  17. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    па ја колку што знам да, пошто тато користе, на грбот му се појавиле некои дамки неш од некоја габи4на инфекција ( не ме фаќај за збор мош и глупости тропам ) ама на дерматолог беше и му препишаа канестен и јод
     
  18. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Ама ти сега од натпреварот ли си вознемирен нешто, земи си некое 4ај4е од липа тоа е за смирување,а и за главоболки или витамин Б6(за смирување), а за главата, прво измери си го притисокот ако е низок или висок од притисокот е и треба да земеш нешто за стабилизирање на притисокот, а ако е нормален притисокот и ако ти е топло на главата во една книга про4итав дека треба да се стават ладни облоги на главата, а нозете во топла вода да се стават и така, пиј повеќе те4ности оти некогаш главоболките се јавуваат од недостаток на вода и ако ептен боли земи некој аналгетик, парацетамол, или некој друг ама немој некои многу јаки аналгетици... ај со среќа на натпреварот...
     
  19. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672

    нормално тоа е универзална маст и најчесто се препишува против габични инфекции.
     
  20. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    слушај тоа се очи, добро убаво е да побараш совет,но за очи најсигурно на специјалист, не си играј со тој орган, секој тука има различно искуство и погрешно може да те упати.

    мене окото ми играше 8 месеци, отидов кај матичниот и право на специјалист, мене ме упатија кај една во Ѓорче Петров.