1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Таму постојат многу лојни жлезди. Не е лошо да појдеш на лекар. Пример со брат ми, му порасна колку орев и хируршки со еден мал рез го отстранија за повеќе да не се појави. Ова е само пример нека не те плаши, само сепак појди на лекар.
    Мачкај хепатромбин ќе помине. Веројатно проблем со тромбоцитите.
    Ќе земеш борова вода во аптека и ќе ставаш како облога, ако веќе не помина. :)
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  2. iveflower

    iveflower Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2013
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    12
    дали има шанси да ми доцни поради симптомиве: постојана потреба за мокрење а кога отидам во веце само неколку капки има.. и кога завршам со мокрење ме боли а прочитав дека симптомиве се од бактеријава. што мислите може да ми доцни од тоа?
     
  3. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.818
    Допаѓања:
    38.324
    Пол:
    Женски
    Toа ти е циститис, воспаление на бешика и може да ти доцни од тоа.Каква бактерија мислиш, дали неко ти кажа или сама ти си констатира дека имаш?Ако не е бактерија, е циститис и се лекува со чај од брусница и Палин(мислам дека се викаа така) капсули.
     
  4. Bah

    Bah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.187
    Само да те дополнам, доколку е печењето појако или проследено со крв, во мокрачата, треба да се земе ЦИТЕРАЛ таблети од 500mg, затоа што ако воспаленоста е од поголем степен палинот неможее да го смири.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lobenickaa97

    lobenickaa97 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    38
    Забот ме отепа од болки недела е кај да одам што да правам. :(
     
  6. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.260
    Допаѓања:
    124.754
    На заболекар ;)Во брза помош сигурно има.
     
  7. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.359
    Допаѓања:
    83.823
    Пол:
    Женски
    Имам силни болки во десното уво знаете ли некој домашен лек како да ја ублажам болката ?
     
  8. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Ke Izcedis nekolku kapki od rastenieto cuvajkuka se vika I ke kapnes dve tri kapki vo uvoto,vtora opvija ke zemes lukce ke go zaprzis so maslo I ke go stavis da oladi posle tri kapki ke kapnes vo uvoto,ova se domasni lekovi ama dosta efikasni
     
  9. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    А за отпушување на увото нешто знаете? :D Мајка ми си има мака од кога леташе со авион, на лекар и дуваа внатре воздух и привремено само и се пушти и слушаше, сега пак не слуша ништо... Наглува е, само на едното слуша, кажувајте чаре. :D
     
  10. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Сигурно е нешто поради летањето со авионот заради промената на притисокот од земјата горе во воздух,има такви случаи.Сепак,нека оди на лекар,нека каже дека пак не слуша на едното уво,па тие ќе преземат мерки,најдобро и најсигурно е така,да не се направат поголеми проблеми со некои надрилекарства. :hai:
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Фала ти. :) Беше на лекар 100 пати и на најјаки антибиотици беше, се џабе. Кај последната докторка што беше и рекоа да доаѓа редовно да прават вежби, ја терала да вика чо-ко-ла-да и за тоа време докторката и дувала со нешто внатре. :rofl: Вака делува смешно но можеби ќе помогне, ќе видиме. :)
     
  12. Wildrose1995

    Wildrose1995 Нов член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки. Веке неколку дена во горниот дел од стомакот осеќам подуеност, пулс , ми гргорат цревата и ми иди на ждригање. Од што би можело да биди?
     
  13. iveflower

    iveflower Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2013
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    12
    pa obicno tie se simptomite za bakterii vo mocnite patista ili meurot.. zatoa sama konstatirav. Sekako ke otidam na lekar no sakav da znam dali e mozno od toa da mi zadocni bidejki i imav nezastiten odnos. Fala za odgovorot sepak :)
     
  14. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Загреј сол стави во крпа и држи го на увото, или ако имаш праз дома капни неколку капки.
    Напрскај го парфем било каков.
     
    На Viktorijaaa5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А? хахахахах Далерон ма каков парфем...
    Стави ладна облога и држи на образот или напиј се апче ( налгесин С или вентор).
     
  16. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски

    Не е ништо смешно за парфемот колку само да те известам. Успева да ја ублажи болката ако го прснеш дирекно на забот што те боли,а притоа одма да појдеш на лекар,толку само држи :)
     
    На Viktorijaaa5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    ^
    Прв пат чула.
     
    На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Од сега да знаеш. вистина е.
    Е сега малку што е горко во устата тоа е друго, ама барем болката ја ублажува. Абе не ми се смејте јас сум возрасна женичка. 8)
     
  19. iveflower

    iveflower Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2013
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    12
    Девојки зедов surecheck тест за бременост но пишува во упатството со пипета да капнам урина, немам пипета со што да импровизирам?
     
  20. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски

    Веке 5ти ден одкако се мачкам со маста, но нема никаков резултат, мислам дека и тоа линијата ми е проширена, и ме боли чат пат ногата, си ја осекам ко тешка, мислам ке ми падне. Во четврток треба да идам на контрола, страв ми е што ли ке ми кажат.... ;(