1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки во стомакот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Victorya, 7 март 2010.

  1. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Имам нередовна менструација последниве 2-3 месеци. Последен пат добив на 26 јануари.
    Сега немам никакви симптоми, освен што ми е малку нафрлено лицето како и обично кога сум во пмс, ама не чувствувам болка во градите, не ми е надуен стомакот и за чудо не сум нервозна...
    Сношти со дечкото имавме секс. Се беше перфектно додека наеднаш не добив јаки болки во долниот дел на стомакот, кај матката. Веднаш прекинавме, а болката не ми се смируваше никако. Имав остра болка и константна и многу ми се лошеше. Почна се неубаво да ми мириса, да ми смета мирисот од свеќите во собата, од јадењето од кое претходно јадевме, од парфемот на мојата облека... :Down: и не можев да се исправам од болка. Наеднаш стомакот ми се надуја и беше тврд на допир. Си појдов дома и си легнав да спијам, а болката никако не можев да ја смирам. Се напив и аналгин...
    Утрото кога станав стомакот не ме болеше, освен на допир и повторно ми беше надуен и тврд.
    Што мислите, од што може да ми биде? Дали е можно да ми е повредена матката (не крварев воопшто) или пак да не сум бремена (што не верувам, бидејќи немавме незаштитен секс)... ПОМОШ!
     
  2. WannaFallInLove

    WannaFallInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Можеби и не е матката, туку нешто друго што се одразува со болка во матката...можеби бубрезите нешто...Но како и да е, мораш да одиш на лекар!
     
  3. lina2

    lina2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Сабајле право на лекар :!: :!: :!:
     
  4. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    :!: :!: OBAVEZNO NA GINEKOLOG :!: :!:
    i izvesti ne sto ponatamu.....vazi?
     
  5. jasmin

    jasmin Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    35
    Си имала ли проблеми со цисти? Колку што сум информирана пукањето на цистата е проследено со силна остра болка во стомакот.

    Сепак, мора посета на гинеколог.
     
  6. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Имав циста на јајникот порано и исто ме болеше, ама не вака константно... а на гинеколог утре сабајле одам секако...
     
  7. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Ми беше расипан компјутерот и затоа не можев да ве известам. Инаку бев на гинеколог, ми рекоја дека се е во ред, не сум бремена и немам циста, веројатно стрес.
     
  8. urnebes

    urnebes Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    и јас имав такви страшни болки еднас скроз иста ситуација знам како ти било тоа стварно не се издржува :doh: само што не отидов на гинеколог ми помина и после неколку дена добив.
     
  9. Anuska87

    Anuska87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Imam problem ve molam za sovet...

    Veke nekolku dena imam bolki vo matkata i vo kicmata seuste nemam menstruacija a sekako i rano mi e za da mi dojde bidejki pred nepolni 3 nedeli mi zavrsi bolkite mi se uzasni ne mozam da se dvizam ni da sedam ni da lezam ve molam dali ima nekoj sto bi mozel da mi pomogne i da mi kaze od prilika sto mi se slucuva...
     
  10. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Imam problem ve molam za sovet...

    Девојки ве молам немојте грубо со девојчето, нова е ќе се научи. Инаку мислам дека си настинала и затоа те боли, ми се има случено и на мене. Земи завиткај се во кебе, стави си перниче на стомакот, ќе ти ги ублажи болките. Ако и тогаш не престане посети гинеколог.
     
  11. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Imam problem ve molam za sovet...

    Девојки, не сме ние ниту модератори, ниту администратори. Оставете ја, тие ќе ја опоменат. Вака само доаѓа до препукување и губење од квалитетот на форумот.

    А за проблемот, јас мислам дека најдобро е да отидеш на гинеколог, сепак тој најубаво ќе ти каже.
    Можеби болката е од циста. Можеби ти пукнала во моментот и затоа се појавиле тие болки, а и велиш дека рано ти е за да добиеш.
    А може и до преладени јајници да е. Седи подмоткана во ќебенце и утре сабајле на гинеколог.
     
    На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
  12. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Imam problem ve molam za sovet...

    Анушка , може да си настината, пробај некако со шалче или елече да го згрееш делот кај кичмата и матката. Ама штом те боли веќе неколку дена и како што викаш болките се неподносливи, тогаш оди на лекар, вака може само да погодуваме што ти е.
     
  13. elence22

    elence22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Во поглед на оваа тема сакам да споделам искуство со вас. Овие денови како и уназад 3 месеци имав болки во задниот долен дел од рбетот како и во долниот десен дел на стомакот. Овие денови имав страшни болки во долниот дел од стомакот и мислев дека ми е матката или јајникот и ја имав истата приказна како и Ануска87. Ама бев на гинеколог и се покажа спротивното, дека не е матката ни јајникот туку дека можеби е бешиката, или со оглед на тоа дека јас имам песок во бубрезите , дека се бубрезите. Па добив и доста поучни совети од гинекологот.Така да мислам дека нејдобро е да се посети лекар, но без паники. Некогаш поминуваме подобро од тоа што сме очекувале ;)
     
  14. iva89

    iva89 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    болки во пределот на бешиката

    Во рок од три недели двапати ми се случува после мокрење да имам силни болки во пределот на бешиката, болката толку е силна што дури неможам да се исправам, чувствувам како да ме прободува нешто внатре и неможам да седам... Дали на некој му се случило или знае што тоа би можело да биде...
    Ви благодарам однапрет...
     
  15. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    болки во пределот на бешиката

    Сигурно имаш некоја инфекција, воспаление или циститис. Знам сестра ми една година имаше такви ненормални болки, па дури и болно мокрење, и беше на лекар испадна некоја инфекција, бактерија некоја, и дадоа антибиотици и да се затоплува со нешто и и помина за кратко.Оди испитај си мокрача и одма ќе знаеш. Со среќа.Поздрав
     
    На iva89 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    болки во пределот на бешиката

    Кога болката се јавува после мокрење, а не при самиот акт, најчесто е прелада. Пробај со увин чај, пиј неколку чаши дневно. Ако не ти се смири, тогаш се работи за инфекција можеби.
     
  17. simona90

    simona90 Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    и мене ми се има случено истото особено наутро пиј чај од брусница и кога ке ти се јави болката наполни шише со топла вода и стави го на стомакот.
     
  18. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    908
    Periodov pocnav za vreme na sex I posle toa da imam bolki vo levata strana od stomakot, znam deka imam problem so besikata, megjutoa ne mi e jasno dali e mozno od besikata da gi imam tie bolki.Ako znae nekoj neka pise
     
  19. mirindaa

    mirindaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    25
    веќе 4 ден како имам болки во долниот дел на стомакот.немав можност да повратам овие 4 дена и дури денеска се исповраќав и почувствував олеснување.пијам чај но еве пак имам големи болки.незнам што се случува но мислам дека треба повторно да одам на лекар.ПОВТОРНО бидејќи еднаш бев и ми удрија инекција. :/
     
  20. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.988
    Девојки да ве прашам. Имам некоја тапа болка.. не болка нон стоп туку кога ќе се помрднам или ќе станам во десниот дел кај бешиката. Се прицкав не ме боли никаде малце само наболнува така.
    Не знам дали е јајникот или можно е да е слепо црево :(
    Инаку вчера требаше да ми дојди менструација еве ми касни прв ден.. можно е да е од тоа или е нешто посериозно? Премногу сум исплашена :(