1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Попуштени вени

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Vodolija, 7 април 2010.

  1. Vodolija

    Vodolija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    12
    Го имам овој проблем а имам само 17 години и многу ме нервира... Испуштена ми е една вена на левата нога и не знам како летово ќе облечам минич или како на плажа ќе се слечам по костум. ;( ;( Бев на доктор уште минатата година и ми рече дека било наследно па да носам стегачи и да се мачкам со некоја маст но се е џабе.... Вената си стои, одвратна е и на моменти многу боли... :x :Down: :Down:
    Дали можеби некоја од вас го има овој проблем, што правите за превенција или за третирање на веќе отпуштените веништа или дали сте слушнале за некои операции или третмани? :(
     
  2. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Па ти си многу млада за да ти се појави ова?! :? Вака..точно тоа е наследно..еве татко ми ги има ама му се појавиле покасно во животот,меѓутоа фала богу ни јас ни брат ми немаме таков проблем.Значи може и да не се наследи.Познавам пријателки и во фамилија имам со ваков проблем.Џабе стегање или мачкање..Има инекции се примаат кои што помагаат ама дали целосно не знам.Моја братучетка примаше и неа наследни и се..и еден период и се повлекоа ама после пак по старо..Така да оди распрашај се на трансфузиологија за инекциите прими ги па може кај тебе ќе делуваат успешно.Инаку одмарај ги нозете,немој да стоиш многу време на нозе, а и на сонце не ги изложувај многу пази ги вените.Се надевам ке ти се повлечат.
     
  3. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Vodolija има една ординација за акупунктура, се вика Тонг Да , акупунктурата ја прави доктор од Кина а се наоѓа во зградата кај што е Зегин, пред Капиштец кај што паркираат автобуси и возила на АМСМ. Една пријателка на мајка ми одеше таму за истиот проблем, може да отидеш на бесплатни консултации, ќе ти кажат со колку третмани, колку ќе чини и дали воопшто може да ти помогнат. Знам дека ги лечат со акупунктура, не боли ако е терапија со иглички.
     
  4. Vodolija

    Vodolija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    12
    Фала многу девојки, за третманите не знам, ама се распрашав за операција и било околу 700 евра за само една вена... малце е скапо ама можда вреди... Ќе се распрашам за таа ординација :D поззз :D
     
  5. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Може да се мачкаш со хепатромбин, и исто туширањето наизменично со многу топла па со многу ладна вода помага при опуштени вени ;)
     
  6. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    јас го имам истиот проблем со вена на десната нога...наследно ми е од мајка ми. Колешка ми кажа да мачкам хепатромбин.
    Потоа еден другар ми кажа дека хепатромбинот уште толку ќе ми ги `опуштел` вените па престанав да го мачкам :^)
    *као тоа го мачкале зависници за да им се вратат вените оштетени од боцкање, и кремата била штетна???

    сеа незнам да се мачкам или не? :^)
     
  7. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.179
    Допаѓања:
    23.859
    И јас имам опуштена вена веќе со години, се навикнав и не ја ни приметувам . А маста можеш да ја ставаш. Таа ја препорачуваат за модрици, отечени вени (од боцкање) што не е исто со наследно опуштено вени и затоа мислам дека не помага баш мн
     
  8. verce-pp

    verce-pp Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    imam samo 17 god a na nozete mi se pustat ne edna mnogu skoro site ve molam nekoj da mi kazi kako da gi sprecam dodeka sseuste site ne se pustile
     
  9. hunny-bunny

    hunny-bunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    80
    Отпуштени вени...

    dali nekoj ima iskustvo so coverderm ili true cover?
     
  10. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Отпуштени вени...

    И јас пред недела-две си забележав отпуштена вена на едната нога позади коленото! Мала е засега, и не се познава ептен ама што ако почне да се познава повеќе??? :worried: Постои ли начин (некоја маст, метод некој или било што) да се спречи понатамошното отпуштање на вената???
     
  11. bbeebbee

    bbeebbee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Отпуштени вени...

    девојкии ... и јас имам таков проблем имам премногу капилари по нозете .. а и по неколку вении.. ако некој нешто корисно знае сто има ефект нека каже ве молам... :(
     
  12. iriewoman

    iriewoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    I jas go imam istiot problem veke 2 godini i mi se pojavi kako rezultat na noseke neudobni konduri i tesni farmerki. Inaku najefikasen preventiven metod se elasticnite corapi bidejki ne i dozboluvaat na venata da se pumpa na nadvor no problem e sto treba da gi nosis sekoj den ,,, dokolku sakas da imas efekt. ima i mnogu masti, gelovi , apcinja po aptekive no iskreno ne pomagaat bas najmnogu, Edna prijatelka mi dade recept za podgotovka na mast za venite i mi rece deka e efikasna no seuste ne sum ja napravila masta za da vidam dali ima rezultati. Inaku receptata e .
    . 40 divi kosteni se varat vo pola litar voda
    da dojde skoro na 150 grama vodata
    na dr mesto 40 lista neven se przat vo 200 gr svinska mast
    koga ke se oladi se cedi i edno se spojuva so dr kostenite se frlaat
    i se mati da stane kako pomada
    se mackas barem 3 pati dnevno

    No kako i da e sto i da stavate ida koristite venite nikogs nema da vi se vratat barem do sega se pokaza taka u praksa no barem ke sprecite pojava na novi veni.


    [mod-kirilica:o9ujvx4p][/mod-kirilica:o9ujvx4p]
     
  13. FlameFairy

    FlameFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    197
    Мајка ми ќе прави операција на вени на нозете во септември. Би сакала да прашам дали знае некој нешто за операција, дали ќе и ги извадат вените? (тоа мене не ми прави смисла) |( Колку е опасна? Колку е успешна? Фала однапред.
     
  14. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    немам ваков проблем ама сум слушнала за некои стегачи и демек помагале (луѓе а боли тоа....мислев на попуштени вени мене ми изгледа мн болно :$ :$ :$ :$ )
     
  15. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Една моја пријателка правеше ваква операција на вени кај еден приватен во Ск.Вените ги снема,ама затоа и останаа флеки по нозете како некој цигари да и гасел од нозете.

    Навистина,нема веќе болки во нозете супер и е сега,само кафените флеки ...
    Распрашаајте се убаво дали има некоја маст за постоперативен третман за да не и останат нозете со флеки.
    Инаку безбедна е операцијата,веднаш стана,со завои беше неколку недели-колку што се сеќавам и така.
     
  16. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Кај мене во фамилијата е наследно и сите имаат правено операција. Чичко ми пред десетина години правеше во Солун не беше некоја голема тромбоза ама му се знаеја белези. За разлика од тогаш сега медицината е многу напредна. На братучедка ми која вената и беше очајно попуштена во Систина и ја оперисаа и сега не се познава кај е оперисаното. Предходно прашавме и во Ремедика и таму истите операции ги прават. Ако не е многу опуштена вена немој да мислиш на операција.
     
  17. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    леле луѓе го имам истиот проблем имам 17 години а имам под коленото одпозади вена а на другата нога испукан капилар не се многу забележуваат но детално да погледнеш ке се видат многу ми е страв за понатаму да не се познаваат уште повеке ај ве молам за помош постои ли некоја мас која ке спреци проширувањето и да спречи да се познавааат сите ја препорачуваат алвен ама незнам
     
  18. Black.Beauty

    Black.Beauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    213

    Исто и јас :@ Не знам од што излегуваат капиларите, дали од премногу стоење ли, од одење ли, од вежбање ли појма немам, само знам дека би можеле да се појават доколку практикуваш вежби за тело и притоа тие пукаат пошо се растегнуваат мускулите. Ќе ве замолам ако знае некоја да ми каже како да направам да исчезнат, нешто крема ли да користам да купам или пак домашна крема да направам, ги имам на нозете значи и грдо изгледа, имам најмногу испукани капилари одколку вени, кои вените се наоѓаат под коленото :@ :( Знам за маста Хепатронбим, сепак дали има друг лек...Help!!!!!
     
  19. miss.ladyMillion

    miss.ladyMillion Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    девојќи, немам ни полни 16 години, на нозете веќе неколку години имам попуштени вени, а еве денес приметив и нова. не ми е наследно, многу ми е страв да не продолжи уште почесто да ми се појауваат нови. некоја крема нешто да ми препорачате, или пак доктор??
     
  20. sara1973

    sara1973 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    пробајте со коњска маст.читав на интернет дека е добра за вените,направена е од див костен.јас пробав и помага ,ги лади вените.ја има во сите аптеки.ама треба зелена,а иначе има и црвена ама таа е за загревање и ја користат спортисти пред вежбање,а зелената ја користат по вешбање.
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.