1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ПМС (Предменструален синдром)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од srnicka24, 22 февруари 2010.

  1. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Најчесто сум или премногу емотивна,ми треба внимание и љубов, или пак сум :@
     
  2. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Засилени емоции, нагли промени во расположението, преголема емотивност, за секоја ситница можам да се расплачам. И најчесто многу дрдорам, се глупирам, сама не можам да си се поднесам :$ :tmi:
     
  3. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Ете деновиве ме дрма. Денес јадам како протурена. Уште во 8 се разбудив пошо ми се јадеше. Прееска околу 1 ипол се најдов со дечко ми, да седнеме негде на кафица. Во меѓувреме јадев еден француски. Седнавме во ања. Нарачав кафе па ми се пријаде од тие вафлите нивни (а до сега ги немав пробано). Абе лиги ми течат и готово. Нарачав. Го изедов. Дечко ми беше :o . Не ме видел до сега таква. Попосле ми се пријадоа кисели гумени бонбони од оние во Рамстор што одат на мерење. Он почна да ми се смее. Првин и јас се смеев, па почнав да плачам. Баш да плачам. Јас му се налутив. Почнав да му зборувам дека он мене не ме разбира, не ме сака, несака да има односи со мене (да напоменам дека не сме имале 2 недели, некако цело време со обврски сме). Јас сеуште плачам. Он ме убедуваше дека нема врска, ме сака итн.
    Јас се изнервирав и му раскинав. Прво мислеше дека се заебавам, ама јас бев озбилна. Бараше причина, јас му кажав дека не го трпам веќе.
    После пола саат кога ми помина тоа лудилото, му реков дека го сакам и дека неможам да живеам без него. У меѓувреме се испокаравме јако. Он пак остана вака :o :o :o
    Ете таков е мојот ПМС
     
  4. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Јадам како луда. |(
     
  5. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    До пред нешто повеќе од 1 година имав ПМС во форма на истоштеност пред циклус, подуеност и блага нервоза, али ништо страшно.
    Доживеав голем стрес и после тој стрес почнав да имам многу многу поизразен ПМС кој е проследен со главоболки, неконтролирано јадење (не ми се јаде вистински ,а ми доаѓа да изедам се околу мене ;( ), ми се плаче хистерично, мислите ми се во хаос, секој за нешто ми е крив, страв, огромна нервоза, нетрпение, растревоженост, ќе убијам некој пикиран (не буквално ама знаете како е :) )...се плашам и сама од себе дури поради тоа што го чувствувам. :?:
    Ако во неПМС период некои работи што ме нервираат успешно ги одбегнувам, ги игнорирам или смирено ги решавам, ПМС е период кога лесно можам да излезам од контрола. Не знам каде да побарам помош ама ме плаши ова ПМС-ов да не ме поремети трајно :(
     
  6. irena-10

    irena-10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    882
    јас конкретно сум во пмс- не сакам ни да го именувам- и секогаш кога сум, па и денеска, збеснувам, буквално. Ми се вртат глупави мисли во главата. Дека дечко ми намено ме избегнува, а при здрав ум и разум кога сум знам што се случува и зошто ни се случува така овој период, и сешто ми поминува низ глава, и нема спас.
     
  7. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Мојот ПМС е пропратен со огромна желба за јадење и нервоза :roll:
     
  8. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Jа ПМС не ни приметувам кога имам ( откако ќе ми помине сфаќам до што било моето расположение те.е кога ќе ми дојде црвенава тетка уствари сфаќам дека сум била во ПМС претходните 4 5 дена :fubar: ахам значи добра сум :tmi: Битно е дека некад сфатам ( боље икад него никад :lol: )
    Причина заради која не знам дека сум у ПМС зашто теткава кога и прдне на памет си доаѓа безобразна една ]:) Пред 10 дена исто имав добиено а отприлика пред 15 дена има ПМС ( абе кој што стигне и како сака си прави ) Више не се ни замарам се откажав и ја си правам како што сакам ( мада малце е досадна) ама тоа ми е трпи и ќути!
    Еве на пр. вчера ми дојде а претходните 5 дена прво се скарав со дечко ми, па имавме секс, па пак се карав па после ми се спиеше цело време ( значи кој знае колку време си немав легнато во 10 и станував во 10...е сега и то чудо бидна ) Добро беше зашто видов бел ден ^_^ :rofl: среќа времето се погоди викендов најубаво :clap: Еее после откако се наспав, почнав да јадам све живо и диво и мир на бев не се карав со никого...откако изедов све пак почнав да се карам и емоции да ми удараат во глава а:clap: Е да и сонував скоро секој ден реални сонови.И вчера ми дојде и сега имам несоница :^) Чувај боже...( ако ме сфати некој супер ако не пак супер...а не е ни страшно пошто ни ја не се сфаќам ) Ете така ви ја опишав у кратки црти последнава недела!

    П.с. Со закон да се забрани менструцијата! (требаше со болд и огромен фонт може кога ќе е потенцирано ќе го усвојат законов ама ме мрзеше веќе напишав )Ете обично и не пишувам толку пошто ме мрзи ама еве сега постПМС не ме мрзи па си се распишав.... :x :hai:
    .
     
  9. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    momentalno sum vo PMS :lol:

    me trese, se smeam ko da mi fali nesto :lol: (пијам по 2 б6 3 пати дневно не помага)
    се ме чеша, се ми смета, со сите се карам
    имам НЕВЕРОЈАТНА сила и храброст за се, и згора на се сум и хиперактивна
    (гледам да не бидам дома, да не им создадам на моите нервози)
    ме болат градите, ме болат јајниците
    немам контрола колку благо јадам(чоколадциња, сладоледи)
    i nemam vlakna na jazikot :lol: :rofl:
     
  10. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    ми се јаде ненормално многу тогаш сум во депресија градите ме болат и мускулите на нозете и под пазувите :$ :$
     
  11. minne-mouse

    minne-mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    536
    Многу сум нервозна , јадам како луда и имам неподносливи болки во долниот дел на стомакот и половината :devil:
     
  12. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Исто како и на сите и на мене ми е терсене тие денови |(
    Откако ги прочитав статите на фемина за ПМС и менструација се ми е полесно :D
    Значи ако ги следите тие работи нема ни да осетите :)
    Инаку еве линк:
    http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%98%D0%B5/%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BC%D0%BD%D0%BE/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BC-%D0%BF%D0%BC%D1%81

    http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80 ... 1%98%D0%B0

    http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80 ... 1%82%D0%B0
     
  13. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Леле, гарант сум пишала на темава, ама да се олеснам пак. Сега сум моментално во ПМС. Имам испади ама не многу повеќе од нормално :lol: , некоја благо поголема нервоза. Како и да е, тоа не ме потресува толку колку физичките симптоми, а особено подуеност и болка на градите :worried: Мн ми е мачно. Негде прочитав дека калциум помагал за намалување на подуеноста и болките, па планирам да пробам. Друго, кога ми почнува ПМС имам мачнини и ми се гади, а брзо пред да добијам ми се отвара апетит дури јадам и благо (а вообичаено, освен ако не ми падне шеќер, немам некоја потреба). Јадам три пати позачинето од вообичаено и обавезно храна што во другиот период не можам да ја поднесам :tmi: Болки во стомакот недела-недела ипол пред добивање ми се стандард, за целосно да ме исцедат првиот ден кога ќе добијам. Инаку ПМС-от ми трае 10-14 дена од кои последните 2-3 ми иде да си ги откорнам градите ;( како сега!!!!!
     
  14. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Јадам како свиња :lol: Мразам кога сум во ПМС еве баш сега сум во ПМС и празам се околу мене па и самата себе си се мразам :@
     
  15. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    све ме нервира се карам со кој стигнам, се лутам и плачам за скоро све ..
    ме боли и стомак и кичма и главаа... :@ :@
     
  16. crnobelisvet

    crnobelisvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    6
    Site se ;uvstvuvame taka...samo se karam so site,se nerviram bez potreba,mnogu mi se jade[osobeno blago]
    mi izleguvaat mozolchinja i uste povekje izbuvnuvam[podobro toj period nikoj da ne e vo moja blizina!] :)
     
  17. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Овојпат имам ПМС многу порано од вообичаено, што значи дека ќе ме држи најмалку две недели. Подуена сум, нервозна и многу јадам. Катастрофа. :doh:
     
  18. mamita

    mamita Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    Кога сум во ПМС сум како темпирана бомба.Ужас
     
  19. Denna

    Denna Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    87
    страшно :swear: вол да изедеш,малку е! |(
     
  20. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Минатиот месец демонстративно му раскинав на дечко ми затоа што не сакаше да оди еден спрат подоле и да ми ги земе еклерите што ги нарачав :D .
    Му се развикав, му кажав дека е ѓубре што не ме почитува, не ме слуша и не сакам више да го видам, се расплакав и му раскинав. Додека он уште пробуваше да разбере што се случува со мене јас си легнав во 21.00 и станав во 4 сабајле. И сето ова се случуваше кај него дома, е ајде сега некој нека најде логика во ова. :D