1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преглед на градите. Каде?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од snezan4e, 16 јули 2011.

  1. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
    Колку пати во годината, и каде, во која ординација (приватна/државна) правите ехо прегледи или мамографија на градите. Јас до сега сум била еднаш,пред 2 години, на клиника,правев ехо, ,планирам оваа година пак таму.
     
  2. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Преглед на градите.Каде?

    за да правиш exo на клиника треба упат од матичен или....???? како????? и јас сакам да направам ама само exo мамографија ми е страв болело!!! а и немма деца не би требало д аима потреба од мамографија????!!!!!
     
  3. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Преглед на градите.Каде?

    Треба упат од матичен за ехо, да, за млади девојки и девојки кои сеуште не раѓале не се прави мамографија, само за постари жени затоа што тоа е рентген и еден вид зрачење, јас бев февруари месец прв пат на ехо и докторот ми кажа дека по правило 2 пати во годината треба да се оди на преглед, чисто ради проверка , а и добро е за нас самите, доколку не дај Боже нели има некој проблем да се открие што порано, а и самопреглед може да си прави секоја жена/девојка со четирите прста пипање на градата, едната рака горе и се гледа дали има некоја промена, некое топче наместото итн. Се надевам дека помогнав ;)
     
  4. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Преглед на градите.Каде?

    Сите девојки од 25та треба да почнат со ехо на гради барем еднаш во годината доколку нема индикации или лекарски препораки за почести контроли. Со мамографии се почнува од +/- 40та година, и тоа зависно од семејна историја, структура на самите гради и сл.
    Со текот на годините сум правела контроли на клиника, во Неуромедика но последните 3-4 прегледи ми се кај Др. Маја Чапова во Систина и сум презадоволна.
     
  5. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Преглед на градите.Каде?

    јас имам 26 значи малку каснам...одма да идам на преглед
    а колку е во неуромедика приватно ????? у државна верувам многу , и мислам дека лекарите се најстручни ама тоа гужвите се страшни :(
     
  6. Bibko

    Bibko Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    41
    Преглед на градите.Каде?

    Јас одам на преглед(т.е еднаш сум била) кај др Крцкоски, во дијагностички центар
     
  7. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    Преглед на градите.Каде?

    значи мамографија се врши по 35тата година од зивототне е вазно зената дали има родено или не(на 25 години ми преписа матичната да ми извршат на мене, и на клиника кога го виде радиологот др. Темелковска, ми рече дека мое матичната да си ја искине дипломата :!::D) се врши на клиника, а за по приватните ординации незнам :)
     
  8. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
  9. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Преглед на градите.Каде?

    Сега и да не сакате, кога ќе отидете кај матичен лекар ќе ви даде упат за ехо. По најновиот Закон, секоја девојка/жена со 25 год. мора да има историја (која ја води матичен лекар) меѓу кое треба да има и снимки од ехо на гради. Се прави на 6 месеци.
    :D :D на 6 месеци ПАП, 6 месеци ехо....на секои 6 месеци технички преглед на девојки/жени :) убавини
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. marmaris

    marmaris Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Преглед на градите.Каде?

    ИДИ КАЈ ДОКТОР КРЦКОВСКИ ДИЈАГНОСТИЧКИ ЦЕНТАР НЕМА ДА ПОГРЕШИШ
     
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Преглед на градите.Каде?

    Зимото бев нешто настината и бев на преглед кај мојата матична. Додека ме прегледуваше ме праша дали имам правено тест за рак на дојката и реков не. Ме замоли да се соблечам ги кренав рацете нагоре и ми ги напиша градите така убаво одоколу и проверуваше какви ми се. Потоа си отвори во компјутерот и си го запиша она што го опипала и дека имам направено некаков преглед. Со ова сакам да ви кажам дека преглед може да си побарате и кај матичниот доктор, а тој ако види дека нешто му е сомнително или има потреба од снимања или било што сигурно ќе ве испрати.
     
  12. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Преглед на градите.Каде?

    Пред некој месец бев кај матичната, таму ми ги прегледа градите и земав упут за ехо да направам. Чисто да знам дали се е во ред. Закажав во државна и ехото ми е на 5ти септември :?: .
     
  13. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Женски може некој да ми објасни каде е Дијагностички центар, треба да ја однесам мајка ми утре а не знам точно каде се наоѓа ?
     
  14. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
  15. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Кај Тутунска Банка во Центар (Позади Дом на Градежници) го поминуваш тунелот и вртиш лево
     
  16. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Јас пред некој ден си земав упат за преглед на градите,чисто за да знам дали е се во ред.Ќе одам до крајот на месецот. :)
     
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    ^A имаш грутче или нешто слично што би те натерало да одиш на преглед?
    Штетно е ехото, не се подложувај ако немаш причина. :)
     
  18. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Јас пред година и 3 месеци правев ехо на гради. Сакав да пијам апчиња за контрацепција, па гинекологот сакаше и тоа да ми провери. И сѐ беше во ред. И за некој месец пак ќе си направам, ова ракот многу ме плаши.
     
  19. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    За ехото штетно, јас прв пат слушам :?: |( Штетно е рентгенот кој се прави во подоцнежните години, ако не дај Боже се мисли на нешто па да се види, а инаку ехото не е штетно, јас одам 2 пати во годината на мамографија, т.е на преглед на градите и тоа чисто за мене си одам, си правам редовни контроли на се, затоа што подобро да се спрече отколку да се лече :)
     
  20. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    На мамографија? А имаш 26 години? И тоа два пати?
    Ако нема потреба нема зошто некој да се изложува на непотребни процедури, тоа е мојот став. Па ти ако сакаш и три пати на мамографија оди.
     
    На Majra му/ѝ се допаѓа ова.