1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со желудникот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Podarok, 10 март 2011.

  1. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282
    ^ И чаша вода со лажичка сода.
    Проверено!
     
  2. tweety-tweety

    tweety-tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2013
    Пораки:
    574
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Немам хелико бактер!Проверив и тоа неколку пати :)
     
  3. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Веројатно се работи за гастрит (и салмонелата може да биде причина за него, како и други бактерии, не мора само ХП). Дали си била на интернист, дали ти е правена гастроскопија? Бидејќи во твојот случај 2 години не се мал период. Така да доктор ќе одреди дали се работи за оваа дијагноза и доколку да за каков тип на гастрит станува збор (постојат акутен, хроничен, грануломатозен и хипертрофичен).
    П.С индикации за гастрит се употреба на нестероидни ревматици, стрес, алкохол, Кронова болест, Саркоидоза...
    Дали имаш и некои други симптоми, како болка, гадење, повраќање, анемија, температура?
     
  4. tweety-tweety

    tweety-tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2013
    Пораки:
    574
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Не се разбирам многу (12 години имам)... Кога отидов на лекар ми рекоа дека поради тоа што два пати сум имала салмонела (еднаш од 7days кроасаните а вториот пат од сладолед на топче) во желудникот сум имала некое нарушување на цревната флора(мислам дека вака беше)...Ми дадоа омепразол и liobif и ми се намири желудникот па се до понеделникот кога станав сабајле да одам во школо страшно ме болеше и ми се повраќаше...Се напив омепразол и лиобиф и ми помина за неколку часа... Иначе вака ми беше и лани после првата салмонела но летото немав проблеми....Септември пак фатив...Како некоја традиција 11 септември јас со инфузии... :!: :!:
     
  5. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Како што разбрав тебе ти се појавуваат проблеми непосредно после салмонела, инаку онака ги немаш или?
    Истотака може да ти помогнат и Б комплекс витамините.
     
  6. tweety-tweety

    tweety-tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2013
    Пораки:
    574
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Имам но ретко.... А за Б комплекс пиев но престанав..
     
  7. Consultant

    Consultant Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2014
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    101
    Доколку се работи за Гастритис или Чир, треба да направите една контрола РАНИТИДИН, Б-комплекс и тие ствари не ви помагаат, треба да почнете терапија да примате за лечење на гастритисот, тоа е:

    Нолпаза, 4 недели по 1 апче пред јаденје (од коа ќе станете од спиење)

    :)
     
  8. Tikvice

    Tikvice Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Пред 6-7 месеци пиев многу антибиотици и си го зезнав зелудникот или хранопроводникот поверојатно зосто не ме боли бас кај зелудникот него погоре кај градната коска пиев ранитидин пиев и ланзул моментално ми поминува и еве сега пак ме боли матичнава ми рече да не јадам конзервирана храна нисто друго ама јас си осеќам како и друга храна да ми смета некои подобри апчиња или со исхранава несто да сменам? Ве молам за совет
     
  9. Damiana

    Damiana Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    10

    Пробај да избегнуваш и многу зачинета храна, љуто, алкохол и се друго што сметаш дека може да ти го надразни желудникот....За апчињата, јас знам и едни Ранитал, меѓутоа тие се исти како Ранитидинот.
     
  10. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    пПа можеш да пиеш и омепразол, се пијат секоја вечер по 1 добри се, помагаат, јас успеав воспаление од алкохол да излечам со нив.. и побарај упат за брис за Helicobacter pylori, онака превентивно.
     
  11. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Здраво подолго време осекам гадење мачнини во желудникот бев да испитам хеликобактер и на резултатот ми пишуваше позитив со два ++ кога отидов на интернист незнаеше што да ми препише и ме прати одново да ми земат крв незз што треба да пишува за да ми одреди терапија ми рече да земам ланзул или нолпаза ве молам пишете и кажете ми кој поминал низ вакво нешто или интернистов ништо незнае или. Што да правам пошто многу сум исплашена
     
  12. Safira26

    Safira26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    106
    Јас исто така пред неколку недели не можев од кревет да станам поради болки во желудникот и една комшика докторка ми препорача да купам таблети Нолпаза, околу 119 денари мислам дека беа и верувајте најдобро ми делуваа од се и сешто што испив за смирување на стомакот..дури и она ги препорачува на сите луѓе со овој проблем..
     
  13. Consultant

    Consultant Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2014
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    101
    jas piev nolpaza 4 nedeli sekoj den pred jadenje I dobar sum nolpaza se dava protiv gastritis ili chir nemas heliko bakter dokolku imase ke piese druga terapija spored bakterijata sto ja imas inaku lanzulot e za smiruvanje smetam deka nemas potreba od lanzulot dovolno e nolpaza I konzumiraj b6 vitamini :) vo rok od prvata nedela ke osekas podobruvanje samo ne ja ostavaj nolpazata kolku ti e odredena terapija?

    p.s treba da pazis na mrsna hrana alkohol I cigari
     
  14. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    pa ne mi kaza nishto samo mi rece da zemam ili lanzul ili nolpaza a pak mi rece da napravam test za helikobakter
     
  15. Consultant

    Consultant Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2014
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    101
    vidi nolpaza e terapija ne e samo lek znaci treba da se konzumira od 2 do 4 nedeli meguvreme ti napravi helikobakter test ako se konstatira deka imas nekoja bakterija togas ke ti dadat lekovi soodvetni za taa bakterija ako imas vekem podolg period problemi probaj 2 nedeli so nolpaza ako ne pomine moras da ides test da napravis nemora da znaci deka imas helikobakter mozebi I nemas treba sama da bides pretpazliva inaku doktorive ni se haos jas mozam da ti pomognam bilo sto sum go pominal toj proces vekem duri I mirisot na kafe nemozev da go trpam od sve mi se gadese
     
  16. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Кога и го дадов резултатот ми вика како вака ти пишале сега незнам што да ти дадам која терапија и после ми кажа да земам или ланзул или нолпаза и ме натера пак да испитам хеликобактер па тогаш терапија
     
  17. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Е фала многу :) а кажи ми кој ги пиеше ти од 20 или 40 зш мене ми кажа нолпаза од 40 ама маж ми неможел да најде па ми земал нолпаза од 20 во ред се и тие или да барам нолпаза од 40
     
  18. Consultant

    Consultant Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2014
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    101
    Значи вака, моја препорака е да земеш нолпаза 40мг, и да конзумираш 4 недели по ред, и нема да имаш проблеми, минимум една година доколку се држиш до диета да не претеруваш со јадење, мрсно, печено, љуто, алкохол, и цигари со кафе максимум 2 до 3 на ден :) не верувам дека ќе ти се појави меѓутоа доколку пак после една година ти се појавува, тогаш ќе земеш 2 недели само 20мг тоа ланзулот не ти го препорачувам во моментот затоа што доволно е нолпаза, и конзумирај бедоксин по 2 одеднаш, и 2 до 3 пати на ден колку што гледам моја генерација си па не би ти претставувало проблем таа доза тоа е тоа се надевам дека ќе биде се во ред и не заборавај пред јадење нолпаза одма од коа ќе станеш остај ги на маса за да ти текне јас така праев и не пропуштив ниеден ден
     
  19. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    bash ke probam a kazi mi koi bea tvoite simptomi?
     
  20. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Здраво вчера јадев пржен компир а синоќа пред да си легнам парче торта и сабајлево осекав гадење од желудникот и вртоглавица можно ке е да е од што имам хеликобактер?