1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

  1. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Бело прање

    Мене ми се има случено само еднаш, пред неколку години кога уште не ми беше регулиран циклусот и добивав нередовно. Почекај да видиш следната менструација како ќе биде, ако биде пак со променета боја посети гинеколог.
     
  2. okiloki

    okiloki Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Бело прање

    не е ништо страшно, мене ми е така скоро секој месец а и на мн мои другарки
     
  3. okiloki

    okiloki Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Бело прање

    долг период се измачувам со тоа “ бело перење“ и конечно мислам дека се спасив,ако може така да е изразам :) бев на гинеколог и ми ја препиша таа стандардната капсула, онаа што се пие само 1 но нема фајде од неа, меѓутоа ми даде и некои капсули, се пијат 2 пати на ден (јас ги пиев по 1 на ден) и стварно сум задоволна....КОНЕЧНО СУМ СУВА :D :D :D еве ви линк па мозе да прочитате http://www.jglprobiotici.com/lactogyn/
     
    На Zaza22 и Lacrimosa им се допаѓа ова.
  4. Marina89

    Marina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    42
    Бело прање

    Денес прочитав во весник за овие апчињава,има некоја друга информација за нив?дали мора да се препишани од гинеколог,или може и на приватно?
     
  5. okiloki

    okiloki Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Бело прање

    не се воопшто штетни, всушност се нешто како витамини, ја нормализираат рН вредноста во вагиналната флора, која доколку е покачена предизвикува разни инфекции и бело перење....може да се купат и приватно, не одат на рецепт.....но сепак, како и да е, треба најпрво да се отиде на гинеколог!!!
     
  6. bubuu

    bubuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    4
    Бело прање

    незнам каде точно да го сместам прашањево али ајде се репив тука

    значи , исплашена сум незнам што е работата , имав менструација , до пред една недела , си бесе све нормално , ми ттрае недела дена ми заврши и се е ок , ама еве веке 5ти ден од нејзиното завршување забележувам дека ова белото прање не е веке таква течност како бело или да речеме прозирно него ми е темно кафено , или црно , значи неам мн ама ми се појавува како да ми е последен ден од менструацијата ама веке 5 дена е вака , му се има на некој нешто вакво слу4ено ???
     
  7. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Бело прање

    Ништо страшно не истекло на време па истекува сега .Доколку продолжи и во наредниве 3-4 дена појди на гинеколог иако мислам дека нема место за паника .
     
  8. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Бело прање

    Би сакала да прашам дали некој знае кои се причините кои предизвикуваат бело прање? Дали е поради начинот на исхраната можеби или...?
     
  9. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Бело прање

    Овие можат да се најдат кај нас, така? А цената колку е? :) :) :)
     
  10. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Бело прање

    сега ве читам и си мислам, Значи бев на доктор некаде околу 15 мај мислам дека беше, имав голема инфекција проследена со чешање, пецкање и тоа не беше бело прање тоа беше како делови од сирење :puke: . Докторката ми препиша вагинални таблети poliginax значи не една доза,туку две 12 вагиналети. Ми препиша и апчиња за да ми дојде бидејки ми каснеше 5 дена. резултати од брис и пап не сум била да ги земам бидејки таа моментално е во странство. Инфекцијата целосно се исчисти, значи од пред 15 мај не сме имале односи со мажот ми и сега се мислам дали да почнам или да ги чекам рез од пап и од брисот :?: . за него не ми даде никакви таблети :!:
     
  11. marince87

    marince87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    160
    Бело прање

    Здраво девојки. Накратко, нормално е да се има бело прање ама кај мене последниве 4 дена претера ! Значи последниот сексуален однос со партнерот ми беше пред 5 дена (со тој партнер сум 1.5 год). Оттогаш забележав дека имам многу бело прање како парчиња да ми паѓаат во шољата, и некако е премногу густо. Бело е, и нема миризба. Исто така, осетив и болка на усните на вагината но ми помина за брзо, се мачкав со маст канестен. Исто и чешање имам во пределот околу усните. Користам вагиналети со кантарион и канестен маст , ама абер нема - ни белото прање е намалено ниту пак чешањето ? Во меѓувреме пијам капсули за слабеење Слим Лајн. Дали имам кандида или во друго е проблемот ? Моментално немам време да одам на гинеколог за некој ден заминувам на одмор а имам испити за полагање. Помош?
     
  12. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Бело прање

    Многу е веројатно да имаш кандида, според сите симптоми што ги наброја. Многу често се појавува кај нас женските, но сепак за да знаеш сигурно треба да одиш на гинеколог, а тоа е работа за која секогаш треба да најдеш време, сепак за здравјето се работи. :!:
     
    На marince87 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. AnGyY

    AnGyY Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    Бело прање

    Многу сум испасена и ве молам за помош! :( Jас имам бело прање одсекогас но последниве денови почна да ме чеша! Не знам што, е ако можи некој да ми кажи што можи да е и кои се последици ве молам! ;(
     
  14. AnGyY

    AnGyY Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    Бело прање

    И ако може да ми кажите што е кандида и кои се последиците.
     
  15. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Бело прање

    zdravstveni-problemi/kandida-t403/ eве тема за кандидата, ќе најдеш тука информации.
     
  16. Gamzee

    Gamzee Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Бело прање

    za da ne odam na ginikolog moze lii nekoj da mi kaze so da napravam .. znaci imase gabicna infekcija i so otok i belo pranje i cesanje i crvenila ... Redovno se mi so caj od kamilica stavase betadine i bebesko pudro bekutan .. Sega pocna da stavan i krema Kansen i crveniloto, beloto pranje, cesanjeto mi minaa ama otoko mi e namalen i uste mi stoe taka veke 3 nedleiii ... treba li i nesto drugo da stavam iliii ??? :(

    [mod-kirilica:1qh2uacu][/mod-kirilica:1qh2uacu]
    [mod-tekst:1qh2uacu][/mod-tekst:1qh2uacu]
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Бело прање

    Ќе мора да одиш на гинеколог, штом отокот ти трае подолго време. Нема зошто да го избегнуваш, и тој е лекар како и сите други :)
     
  18. Gamzee

    Gamzee Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Бело прање

    Да али ептен малку ми е ии нејкам да одам на гиниколог ногу ме е стра ....
     
  19. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    Бело прање

    пробај измивај се со 1 лажица сода со 1 литар вода завриена наутро и навечер и после намачкај се павловиќева
     
  20. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Бело прање

    дали можам да се мачкам со Канестен на своја рака или не ?