1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинални инфекции!?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од zizi.lady, 3 декември 2009.

  1. ciganka

    ciganka Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    12
    кажете ми лек како да ја лекувам кандидата
    јас сеуште не сум била на гинекологиј неможам многу ми е срам
    и пробав со тој тестот што е со вода и плукна и така откри дека премногу имам
     
  2. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.463
    Допаѓања:
    22.807
    Пол:
    Женски
    ^^
    Имаш 26 години и срам ти е да одиш на гинеколог ?! :^)
    За жал, само доктор може да ти препише соодветна терапија.
     
  3. ciganka

    ciganka Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    12
    јас прашав за лек а не да ми солеш памет
     
  4. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.463
    Допаѓања:
    22.807
    Пол:
    Женски
    ^^
    Солењето памет е најдобриот лек во твојот случај, Циганке.
    За твое добро ти викам, оди на лекар. ;)
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Gooogy

    Gooogy Нов член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Здраво..
    Сакам да ве прашам дали некој од вас знае шо би можело да е .. Пред 2дена почна да ме пече доле и при мокрење ме пече исто и ме чеша. :/ Бојата на секретот ми е сменета, како жолто-кафена :/ Незнам од што би можело да ми се деси ова. Прв пат ми се случува. И дали некој може да ми препорача шо да направам? Јас мислим дека се работи за некој инфекција :( Се мијам со камилица и се мачкам со Канестен.. па ќе видиме дали ќе има некаков ефект. Ако на некоја истото и се случила, или знае нешто околу ова, ве замолувам да ми помогнете. Поздрав. Фала однапред :*
     
  6. Gooogy

    Gooogy Нов член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    заборавив да напоменам дека имам и црвенило. :/
     
  7. nadja.d

    nadja.d Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    220
    Ова со бојата на секретот укажува на некоја појака инфекција,затоа имаш и уринарни тегоби.Канестенот и камилицата би ти помогнале при кандида ,но ова не ми личи на тоа.Ако си во можност оди веднаш на гинеколог ,ке ти земат брис,во меѓувреме земај многу витамини особено Ц и пиј многу јогурт.
     
  8. Gooogy

    Gooogy Нов член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    ама сега ми се и плодните денови за ден два треба да ми дојде.. па затоа мислам дека до тоа е, тоа што е кафено-жолта.. :/
     
  9. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Незнам дали е инфекција.

    Ме чеша, пече, и имам црвенило.
    Чешањето е ЛУДИЛО ми иди кактус да си пикнам... (со извинување*) :@

    Се мачкам со Нистатин се викаше мислам, и Кансен вагинални таблети.

    Сега прашањето ми е дали е можно ова да е последица на... Премногу конзумирање на љубовта? :$
     
  10. lormara

    lormara Нов член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво,

    неодамна ми беше дијагностициран ЦИН1, и после неколку прегледи и консултации (на мое инсистирање) докторот не ми кажа ништо конкретно, освен тоа дека ќе треба да се повтори ПАП тестот за неколку месеци. Почнав по препорака од пријателка да ги пијам Бета Глукан, но се‘ си мислам дека само тоа не е доволно.

    Исто така, на ЦИН-от му претходеше вагинална инфекција, за која матичниот гинеколог ми ја пропиша секоја можна вагиналета и таблета, (примав Кансен, па Канестен, па пиев дифлазон и се мачкав со крема антимикотик, па потоа уште два вида вагиналети...) ама ништо како да не помага. После секоја терапија се ублажува чешањето, ама за кратко време повторно се враќа.
    Некој друг искуство со ова?

    Благодарам.
     
  11. Pepelaska25

    Pepelaska25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Тоа нај веројатно драга моја е Кандидата, мораш да го лечиш и партнерот бидејки колку и да се лечиш ти, он е полето каде се размножува и ти ја враќа.
    Никако неможе да биде последица на преголемо конзумирање љубов или секс.
     
  12. kris.srcus

    kris.srcus Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    Zdr ... mi se pojavi vo polednive 3 dena postojano cesanje dole kaj vaginata i imav mnogu belo pranje i vazno mn me cesa nepodnoslivo i kako da me pecka cesa vnatresno ,a sega za nedela dena treba da dobijam ....nikogas ne mi se pojavilo vakvo nesto :/ Gi citav vasite preporaki i se izmiv so kamilica ali ne mi pomogna... i zatoa kupiv Canesten ali i masta za nadvoresna upotreba i Canesten 3 vaginalis koj bil za vnatresna uporeba...Koj mi preporacuvate deka e podobro da pocnam da go koristam i dali e stetno sto treba da dobijam za edna nedela...Ve molam pobrzo odgovor zasto stvarno e nepodnoslivo i bolno :( ....Fala odnapred ;)
     
    На smurf 4 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33

    Крис, ако на други им помогнало не значи дека и кај тебе станува збор за истиот проблем. Битно е да не паничиш, најверојатно не е ништо страшно но мора да одиш на гинеколог бидејќи така ќе знаеш најдобро што се случува. Сестра ми имаше слично искуство и беше во Плодност па се се реши најлесно и најбрзо :)
     
  14. lollipop93

    lollipop93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    88
    Здраво девојки сакам да ве прашам дали знаете некој чај или нешто на природна база некоја храна или друго што ке помогне во излекување на инфекциите..позз
     
  15. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    не сум имала односи во скоро време а ми доцни веќе 20 дена, имам и некој бледожолт исцедок и болки во долен ден на стомак како и на почетокот на вагината а неретко и грчеви.можно ли е закаснување на циклусот толку време од инфекција или воспаление?
     
  16. mentalist.mk

    mentalist.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2013
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Доцнењето може да биде поради хормони или не дај боже циста. Посети гинеколог затоа што доцнењето се толерира до 10 дена, а 20 се премногу.
     
  17. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    закажав во вторник имаше слободен термин ама сепак мисла ми е...
     
  18. AnGeL4e009

    AnGeL4e009 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    246
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки... Имам еден голем проблем...Ми даде гинекологот маст канестен и ми рече да се мијам со камилица...Но еве 2 недели има и некој ден повеќе и се уште не ми е целосно помината уште цувствувам пецканје и чешање...кажете ако знаете како да ми помине побрзо..немозам појќе да издржам..многу ми е незгодно..неможам ни на тренинг да одам :( помош ве молам итно ми е :(
     
  19. mesecinka95

    mesecinka95 Нов член

    Се зачлени на:
    9 април 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Печење

    Значи, веќе 2 недели имам редовен вагинален исцедок и не ме чуди тоа затоашто секогаш ми се случува пред менструација. Но овој пат почна нешто при уринирање да ме пече и неможам со дечко ми да имам односи.. Се има ли ова случено некому, и кажете ми што да направам? Дали да посетам гинеколог? ;) :$
     
  20. moni24

    moni24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    121
    Девојки да ве прашам ,дали може канестен мастот да го земам на своја глава или мора доктор да ми препише,имам мало чешање и од мене излегува прозирна течнос која мириши мн грозно :puke: ,ке се измијам и за 10 мин. замиришувам,дали е тоа кандидата или др инфекција?
    Земав вагиналети од кантарион ама ништо посебно.