1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинални инфекции!?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од zizi.lady, 3 декември 2009.

  1. peace23

    peace23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    6
    Vaginalni bolesti???

    zalam ne mozam da ti kazam nisto konkretno zs nemam slusnato za takvi akni.ali kako sto mozam da zaklucam ti imas nekoja taka poteska infekcija(izvini ne sakam da te plasam ama taka mi stoi) i pod hitno da ides na ginekolog zs toj najubavo ke ti kaze sto ti e ,veruvam deka te boli i deka ti e strav da ides na pregled ,no podobro e na vreme da se zaleci,mozebi i ne e nisto strasno ali sepak treba da se reagira na vreme.definitivno ke treba nekoi lekovi i za tebe i za decko ti ....odi na ginekolog i so sreka...
     
  2. bile-blondy

    bile-blondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Vaginalni bolesti???

    A od sto mozi da imam dobijano vakvo nesto? barav na net no konkretno nisto ne mozev da najdam,nesto slicno kako herpesi mi se napraveni,dolgo vreme sum so decko mi i samo so nego sum imala odnosi,stvarno sum preplasena se mi paga na pamet duri i deka mozebi decko mi imal odnosi so nekoja i sea jas si zakaciv nekoja bolest.Sekako ke pojdam na ginekolog no sakam pred da pojdam da razberam nekakvi informacii sto mozi da e bidejki da znam so kogo da idam na ginekolog. :sweat:
     
  3. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Vaginalni bolesti???

    претпоставувам дека се кондиломи и џабе ќе чекаш да се смири ситуацијата,зашто нема,може само полошо да станува т.е.да ти се прошируваат.така што,уште одма и двајцата да отидете на лекар и почнете со лечење.и да,ако си немала никакви односи со некој друг,од дечко ти ти се :|
     
    На Mollami му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bile-blondy

    bile-blondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Vaginalni bolesti???

    a dali e mozno samo mene da mi se pojavaat bidejki kaj decko mi imase samo edno i veke mu isceznuva a dodeka kaj mene e obratno,od sto najcesto se pojavuvaat tie mozolcinja dali se dobivaat samo preku seksualen odnos bidejki sto ako pojdime na ginekolog dvajcata i ako jas ja imam samo taa zaraza decko mi ke misli deka sum bila so drug,bidejki i sega pocna da sumnja a ne e taka ufffffff
     
  5. majaaaaa

    majaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Vaginalni bolesti???

    Slucajno ja vidov temava i iskreno ne sum mn. aktivna na forumov no ti pisuvam zatoa sto i jas imam pominato infekcija ne mn strasna i sakam da ti kazam deka cim decko ti imal isto golema e verojatnosta da e prenoslivo ( iako nekogas nie devojcinjata mozeme da dobieme infekcija dokolku sme bile ozlozeni na nesto prljavo) i jas ti preporacuvam da odis vednas na ginekolog za sigurno strucno mislenje a vo meguvreme mozam da ti sovetuvam da kupis krema CANESTEN ( toa e mast sto se stava pri gabicni infekcii na vaginata i mn devojki ja koristat, ne moze da nasteti samo da pomogne ), taka da so sreka na ginekolog:)
     
  6. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Vaginalni bolesti???

    Херпес може да се појави и на гениталните органи и се разбира, сексуално се пренесува.
    Не знам дали станува збор за тоа, најдобро е да не чекаш да си појдеш на гинеколог.
     
  7. bile-blondy

    bile-blondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Vaginalni bolesti???

    Maja ja kupiv kremata stvarno mi pomogna-Fala mnogu :)pocna poleka da mi se povlekuvaat sega za edna nedela zakazav na ginekolog(zs togas ima sloboden termin)pa ke vidime sto ke bide.A da te prasam dali i tebe koga ti se pojavi ovaa infekcija dali imase problemi so vrsenjeto(mala) nuzda bidejki mene tolku strasno me peci,i me interesira koi intimni gelovi se najdobri?Pozdrav i fala mnogu
     
  8. majaaaaa

    majaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Vaginalni bolesti???

    Epa bas mi e milo so ti pomogna:) jas konkretno kaj mene nemav peckanje i sl. no znam deka ako imas nesto takvo toa moze da ti e ili od infekcijata ili ako si ja nastinala besikata t.e. jajnicite taka da glej toj del utopluvaj go vo slucaj ako si nastinala.Vo vrska so dr. kremovi jas znam deka ovoj e najdobar i sekogas koga ke imas peckanje ili pak crvenilo slobodno koristi go, mojot ginekolog vika deka toj krem treba da e del od licnata higiena na sekoja zena:))) i so sreka na ginekolog:) pozdrace
     
  9. m.j.-pepi

    m.j.-pepi Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    26
    Вагинални болести

    zdravo i jas go delam mislenjeto so ostanatite, odi vednas na ginekolog, toa e problem sto mora da se resi vednas. Kolku poveke cekas tolku ke se siri a za deckoto sigurno e prenositel no toa odi vaka: toj moze da e nositel so godini i da nema simptomi, no koga ke mu padne imunitetot ke se pojavi osipot zavisi od sto e zarazen. Sto se odnesuva do tebe ako si bila samo so nego i ne si spiela so drugi voopsto da ne ti e vazno negovoto mislenje, odi si na ginekolog bidejki si devojka i treba da ragas ne ostavaj prostor za drugi infekcii, predlogot so kanestenot e super prvo isplakni se so caj od ajducka treva i namackaj se i pocni da go piies sekoj den. SREKNO.

    [mod-kirilica:146zjfc9][/mod-kirilica:146zjfc9]
     
  10. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Ке пукнам колку ли сум склона на инфекции во Септември одев на гинеколог.Исцедок од вагината,печење при мокрењето,чешање примав терапија и таман куртулив сега пак истото преку еден месец пак вагинални,канесен апстиненција од секс нервоза ме вака.Закажав во среда на гинеколог смачено ми е.Денес 100пати се намачкав канесен,а вчера имав убав секс бев и психички опуштена.По сиптомите што ги имам изгледа е кламидија вака лаечки читајки по интернет.Многу често настинувам оваа година. Имам херпес на устата.Имам и циста на левиот јајник се договарав со докторот лапарскопски да се отстрани.Имав инфекција ај да помине ај мензисот да помине сега пак реакција воспалена ми е вагината ке полудам.До опаднат имунитет ли е.Незнам веке што да мислам.Неможам ни љубов веке да водам како што треба ме маа психата. ;( ;( ;(
     
  11. mima20

    mima20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Може ли некој да ми каже нешто повеке за Кокоидна бактерија?
     
  12. nokia

    nokia Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    и мене ме интересира за кокоидна бактерија.на папот што го праев пред месец дена ми излезе дека имам некои такви бактерии.гинекологот ми рече ништо страшно и зашто предходно ми имаше дадено вагиналети за белото прање рече дека е тоа доволно.а на нет барав за кокоидна бактерија ама неможам да најдам ништо кнкретно, но што е ни од што се добива :( некоја и ннформација од вас би ми годела :^)
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Е па за да се утврди за какви бактерии се работи, треба да се прави микробиолошка анализа. Ама штом ти рекол гинекологот дека не е ништо страшно, тогаш веројатно се работи за нормални сапрофити, т.е бактерии кои се дел од твојата вагинална флора. Инаку, зборот „кокоидни“ се однесува на формата на бактеријата, а не е тоа некој посебен бактериски вид.
     
  14. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Кокоидните бактерии се јавуваат поради промена на pH вредноста на вагината.
    Кокоидните бактерии се развиваат во алкална средина и на тој начин ги потиснуваат нормалните за вагината млечно-киселински бактерии (лактобацили). Лактобацилите кои се природна флора на вагината произведуваат млечна киселина која ја дава киселата pH на вагината и на тој начин постои природната бариера за инфекции и воспаленија.Од клиничка гледна точка половиот контакт е ризик бр.1, бидејќи семената течност која е алкална силно ја менува pH на вагината со што се создаваат услови за развој на бактерии. За повторно обновување на киселата средина се потребни околу 4 дена(најмалку 4 дена апстинирај)
    Како резултат на тоа при редовен сексуален живот е исклучително тешко да се одржува природното pH без помош однадвор(најубаво е и да апстинираш некое време и да користиш некое средство за наворешна употреба )така најбрзо ќе ти помине.
    Како директни фактори кои доведуваат до овие проблеми се: честата употреба на алкални сапуни за одмивање на интимниот регион, кои ја нарушуваат природната pH. Парфемот и конзервансите кои ги има во сапунот може да бидат причина за развој на алергија. Некои жени развиваат алергија и од латексот на презервативите.Други фактори: носењето тесна облека, веш од синтетски материјали и танга, или неправилна употреба на хигиенските тампони, сексуални односи, лош имунолошки статус, хормонските промени во текот на ментструалниот циклус, употреба на антибиотици со широк спектар на дејство, употреба на орални контрацептиви и спирали, вагинални спрејови и контрацептивни средства во вид на гелови, породување или некоја медицинска процедура која може да ги повреди ткивата.Покрај тоа лошата хигиена може да доведе до развој на бактерии во интимната регија.

    Значи апстинирај најмалку 4 дена дај и време на вагината да си ја врати нормалната pH вредност
    и нека ти препишат нешто за надворешна употреба (за мачкање на вагиналниот регион ).

    Не е ништо страшно ,честа појава е
    Брзо ќе ти помине ;)
    Поздрав
     
    На Bambarabumbara му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Само што бев на гинеколог и ми кажа дека имам габички и бело прање и оти овие денови ме чеша не многу ама така...и ми препиша капсули едни да пијам и јас и мојот партнер не знам како се викаа и вагиналетки да ги ставам 7 дена....е сега сакам да прашам некоја од вас дали знае откако ќе завршам со ставањето на вагиналетите после колку време можам да имам односи? :P
     
  16. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Епа после 7 дена. Мислам дека можеш и претходно, ама со заштита секако :?:
     
    На Tiki123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    штом имаш габична инфекција и двајцата сте на терапија сексот не е дозволен додека сте на терапија. откако ќе ги испиете лековите и ќе завршиш со вагиналетите повторно ќе правиш ПАП тест да видиш дали имаш се уште инфекција.Минимум 14 ден без секс, ни со кондом не треба затоа што латексот може да те иритита и пак да се вратиш назад на инфекција.Кажувам од искуство а не лаички.Со среќа и малку апстиненција нема да шкоди.
     
  18. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Од латексот не може да се врати инфекцијата, може да си ја пренесуваат еден на друг ако имаат секс без кондом! Не кажав лаички. Имам и искуство па мене ми рече гинекологот мој дека смеам со кондом дур имав бактерија. Латексот сигурно нема да ти ја врати инфекцијата. ама најубаво е да немаш односи 7 дена. После си 99% излечена, ама најубаво немој пак без кондом дур не направиш уште еден преглед.
     
  19. icy

    icy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    3
    Би сакала да прашам дали некој има почувстувано некаква реакција како срце биење при лекувањето со вагиналети. Имам неубаво искуство со тие вагиналети и после само една ставена вагиналета срцебиењето не можев да го сопрам 3 месеци ...Тоа беше моете најлошо искуство...Исто така сакам да прашам како би ја подобрила влажноста на вагината (освен со предигра :) ) при сексуален однос бидејки и тука имам проблем. :)
     
    На Bambarabumbara му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Symona

    Symona Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2010
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60
    Лубрикант за полесна пенетрација сонце :D или вазелин :rofl:
     
    На Mollami му/ѝ се допаѓа ова.