ТЕМА: Вратна спондилоза

Мислење 07 Фев 2010, 12:39

Ве молам дали некој знае нешто за вратна спондилоза и дали некој воопшто имал таква болест,како се лекува и дали е опасна :S
pilar

Фем почетничка
 
80
Мислења: 14
Зачленет: 19 Јан 2010, 00:55

Мислење 15 Фев 2010, 01:54

Kolku sto znam, predizvikuva nenadejni i kratkotrajni glavobolki (licat na silni grcevi vo glavata), potrebno e spienje na anatomska pernica, drugo ne znam. Mislam deka ne se lekuva; ako e vo polosa forma, togas mislam deka se primaat i inekcii za opustanje (ama jas za srekja ne sum stignata do tamu, taka sto ova go pisuvam od iskustvata na postari lugje koi mi kazuvale za istovo).
Аватар на корисникот
Bellla

Фем почетничка
 
80
Мислења: 22
Зачленет: 12 Фев 2010, 00:17

Мислење 15 Фев 2010, 01:57

Isto (sega se setiv), vratot ne treba da se drzi podolgo vreme vo ista polozba (posebno ako e toa nepravilna polozba - ne treba da ni e iskriven - na primer pri citanje na kniga ili podolgo patuvanje treba da ja menuvame polozbata pocesto).
Аватар на корисникот
Bellla

Фем почетничка
 
80
Мислења: 22
Зачленет: 12 Фев 2010, 00:17

Мислење 02 Јун 2010, 20:35

Jas imam spondiloza i toa vo napredna forma sto znaci mnogu jaki bolki vo predelot na vratot,ramenjata glavata i sto e poloso vrtoglavici.Edinstveno nesto sto moze da pomogne se vezbi sekojdnevni za celo telo i za vrat i odenje 2 pati godishno na fizikalna,a vo meguvreme ednas mesecno na celosna masaza.
Аватар на корисникот
452045

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 02 Јун 2010, 20:13
Локација: Skopje

Мислење 02 Јул 2010, 11:07

Мене ме боли целата лева страна,раката,вратот,главата.Мислам дека тоа е од спондилозата,затоа што не знам што друго би можело да ја предизвика таа болка?!?
femina21

Фем почетничка
 
00
Мислења: 36
Зачленет: 02 Јул 2010, 10:14

Мислење 21 Окт 2010, 16:16

...imam spondiloza,me boli vratot,glavata,ramoto,rakata,trnenje na prstite..imav nenormalno jaki bolki,odev na fizikalna,,napadnite bolki se smirija ali seuste imam bolki-nemozam normalno da funkcioniram.....do koga-kade vaka....?!....dali ima nekoj sovet za sevo ova....vakvi bolki i vakvo "cudo" dosega ne sum imala.....pozzz


Потсетување од модератор

Ве молиме пишувајте на кирилица. Ако не знаете како, прочитајте овде.
mimi1

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 21 Окт 2010, 15:36

Мислење 21 Окт 2010, 16:36

И јас ја имам и татко ми, ја освен такви главоболки како грчеви и болки во вратот немам поголеми симптоми, татко ми се има и онесвестувано и инекции примано, лек нема, масажи, физикални терапии и може да се намалат симптомите
Аватар на корисникот
TeddyGrey

Жолто цветче
 
30562429
Мислења: 1586
Зачленет: 13 Окт 2010, 21:57
Постојат добри и лоши приказни, но не знаеш кога ќе дојдат, а уште помалку кога ќе си отидат.

Мислење 29 Окт 2010, 19:19

Јс имам ужасно трнење на прстите од левата рака...Додека спијам се најизразени, сабајлинава средните три прста ми беа тотално отрнати, денес преку целиот ден ми трнат прстите, моментално палецот не го осеќам...Значи независно да ли е раката притисната или во грч, прстите ми отрпнуваат дури побелуваат, и тоа само на левата рака????
Една комшивка денес ми кажа дека е веројатно спондилоза....
Можно ли е да е ова еден од симптомите, или сепак е поврзано со срцето?
Аватар на корисникот
HeidiDiWalt

Жолто цветче
 
1389851
Мислења: 1128
Зачленет: 29 Мај 2010, 01:36
Локација: ..::Somewhere Over The Rainbow::..
Слика

Мислење 30 Окт 2010, 14:42

Мене ми се случува понекогаш во спиење прстите и тоа малиот и домалиот и од нив па нагоре до лактот на раката(левата) да ми трнат.Ме буди ова од спиење и само ќе ја протресам убаво раката поминува.Јас се се мислам да не е од слаба циркулација. :?: Знам ако е до спондилоза се чувствуваат болки...Мајка ми сега и дадоа таква дијагноза вратна спондилоза и одеше на терапија...Ама чувствуваше она повремено болки и плус жената е веќе во години и нормално дека се јавува.Иако се почесто реуматски болести се се почести и кај младите за жал. :worried:
Аватар на корисникот
julie77

Црвено цветче
 
102628446
Мислења: 5320
Зачленет: 02 Фев 2010, 15:31
Локација: Special land
Слика

Мислење 30 Дек 2010, 19:17

Јас сакам да Ве прашам односно да Ве замолам ако некој знае да ми помогне за совет, бидејќи некое време чуствувам дека ме боле главата одназад кај тилот односно болката ми е како нешто да ме притиска силно на тој дел (тилот) чуството ми е како да губам контрола и премногу сум нервозна, а понекогаш и мислам дека веќе сум отишла (луда), се плашам да се јавам на доктор бидејќи се плашам од одговорот на лекарот, некогаш мислам дека е од премногу нервирање, премногу затвореност во себе и премногу учење (студирам математика на ПМФ) и претерано сум окупирана со факултетот, тоа чувство почнива да ми се јавува веке почесто порано ме беше незабележително а веке во последно време многу почесто ми се јавува и болката ми станува поголема, дури и почнувам да заборавам, не се сеќавам :S :S :S
Ве молам за совет, мили пријатели, однапред благодарам...
Поздрав, живи биле ... :)
Аватар на корисникот
Mrs.Spasova

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 14 Мар 2010, 16:16
Локација: Kochani

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Sm1ley и 9 гости