1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дискус хернија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maia, 21 јануари 2010.

  1. maia

    maia Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    18
    Pred 4 meseci mi ustanovija deka imam discushernija koja za zal ne uspeav da ja saniram bukvalno so nishto! Ne mi e vo nekoja najseriozna faza (odam,se dvizam) no ne mozam da se ispravam celosno i sum iskrivena so celoto telo i karlicata na ednata strana..... :? Imam bolki samo koga stojam,i ne mozam da peshacam povekje od 5-10 minuti,moram da sednam pa pak da prodolzam....Ima li nekoj vakov slicen problem sto go ima vekje resheno....Inaku imam stesnuvanje na L5 S1

    Pozdrav,M :)
     
    На gogimica му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    mnogu mislev dali da pisam, ne bi sakala da te razocaram ama izgleda deka DH ako ja ostavis taka moze samo da se vlosi ;( mislam deka edinstven izlez e da se operira (od iskustvo na moi bliski) sepak najdobro e da pobaras mislenje od lekar pozz
     
  3. maia

    maia Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    18
    :worried:hock: nitu eden doktor seuste ne mi preporaca operacija.....i toa mi e posledno na um,sepak fala :( Ke probam so se drugo,pred da se resam da legnam"pod noz".....
     
  4. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.985
    Допаѓања:
    233.282
    i jas ja imam istata bolest,za zal.mi ja otkrijaa pred edna godina i otogas samo poveke mi se vlosuva i me boli.za zal nema nikakvi lekarstva koi bi me izlecila,edinstven samo protiv bolki.operacija se pravi samo vo veke posledna faza,a taka mozes da ja kontroliras bolkata so masazi i vezbanja i mnogu vnimanie i odmaranje.drugo nema:(
     
  5. katka-slatka

    katka-slatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    46
    Ovde maja bo preporacala nikako operacija,imam bliski luge so vakva bolest,no operacijata e rizicna i nikoj doktor ne garantira deka posle operacijata ke bide se vo red,deka ke se izlecis,i dali voopsto nema da ti ostetat nekoi drugi nervi. Pomaga banja,ama samo da stivne bolkata. Pozdrav pa pisi ako ima nesto novo... ;)
     
  6. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Дедо ми лечи дискус хернија,тој работи со биоенергија и има доста успех.
     
  7. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    343
    мојот вујко имаше дискус хернија и примаше многу време терапија,а потоа беше и на вежби физикални и му помогна но тој имаше дискус хернија во поетни стадиуми и навремено го реши проблемот,а една друга мајка на моја колешка има исто така долго време и дури сега и даваат операција ама ја тераат да се потпише дека не одговараат ако таа биде парлизирана во нозете после операцијата,,така да не се 100 % сигурни за операцијата,затоа мала ако ти е се во почетен стадиум барај решение додека е порано
     
  8. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.985
    Допаѓања:
    233.282
    Девојки да ве прашам дали некоја од вас или ваш близок се има веќе оперирано?
    Како поминал,последици,добивки?
    Ако има нека пише
     
  9. pipo24

    pipo24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    zdravo jule i jas imam diskus hernija na L4,L5 od 3-4 stepen bolki strasni .Doktorot mi preporacuva operacija zasto ako cekam moze da mi napravi pogolemi ostetuvanja ,a veke ima zafateno del od nervite na desnata noga vo ponedelmik ke odam kaj nekoj kireticar lekuval so laser pa ke resam sto da pravam,ako ima uste nekoj nekakvo iskustvo neka pise ,navistina e tesko da ne znaes sto da odberes .Pozdrav: :hai:
     
  10. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    3.679
    Пол:
    Женски
    tatko m iisto ja ima ovaa bolest...pred nekolku nedeli pocna da pie magnezium hlorid po 2 caski na den i veke nema takvi bolki...polesno odi i polesno se navednuva..vredi da probate..nego d-rkata mu go preporaca..ako sakate poveke info prasajte..inaku toa se rastvara vo voda i se pie..pozz
     
  11. irenka1986

    irenka1986 Активен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Zdravo
    Jas imav diskus hernija c5/c6(vratna kicma) i vo septemvri ovaa godina se operirav kaj D-r. Mitre Miloseski, vo Sv. Erazmo vo Ohrid. Mojot slucaj morase odma da se operira zasto diskulopatijata bese mnogu golema, centralna i pojke na desnata strana. Nekoi simptomi povazni pred toa nemav, odnosno nie si mislime deka tie ne se vazni gi zanemaruvame ali so tek na vreme bolesta se siri i mora da se prevzemi nesto. Otkako bev na magnetna rezonanca toa se otkri i po 3 dena se operirav.Inaku imam 26 godini i morav da se operiram zasto diskusot bese mnogu golem i postoese golemaa moznost ako ne go napravam toa paraliza na desna raka, desna strana itn itn ne daj Boze.
    I premnogu rizicna bremenost ako ne se operiram. I posle operacijata imav rehabilitracija 21 den, i ovaj ili drugiot msec ke odam na banja.
    A sekoja operacija e rizicna, nuti eden doktor ne moze da garantira sigurnost za bilo kakva operacija, se ima rizik. Ali podobro e porano da se otstrani toa. Ako veke diskusit e vo pocetna faza moze so masaza so banja, so vezbi, struja, ultra zvuk i se razbira mnogu mnogu pazenje i vnimanie da se povlece, ama vo drugite slucaevi neophodno e operativen zafat.Za bilo koja operacija moras da se potpises, se rabira ako e neophodna operacija. A kaj mestaci i kaj red drugi takvi ljuge vo nikoj slucaj ne preporacuvam da se odi od iskustvo.Mene site mi vikaa kako se odluci za operacija na tolku mladi godini,imajki predvid deka stanuva zbor za mnogu rizicna operacija, posebno e rizicna vratnata kicma, ama ko ke se mora, toa e. Zatoa ima doktori koi kazuvaat dali e toa za operacija ili ne, za sekoj individualno.I najdobro e da imate dobar doktor pokfraj sebe, toa e sepak licen izbor, no ne za gabe tie se doktori i ucele po ne znam kolku godini, osobeno nervohirurgijata.... Tie i samite se svesni za rikiot za sekoja operacija.
    Sekoj ima pravo na sopstven izbor, no koga stanuva zbor za zdravje podobro e da se baraat soveti od strucni lica za toa.
    Inaku jas sega sum mnogu podobro, si gi pravam vezbite 3 pati na den,vitamini, paracetamol, fastum gel i kravatata okolu vratot koja treba sto pomalku da ja nosam. I sto e najvazno treba mnoguuuu pazenje i vnimanie,krevanje tesko vo nikoj slucaj i opsto premnogu vnimanie, zasto sami ako ne se grizime za naseto zdravje i ssmi ako ne znaeme sto e najdobro za nas.... toa e!
    Imam edna prijatelka pred cetiri i pol godini imala diskus c4/c5 na vratot, i odbila da se operira i sega magnetnata pokazuva deka toj diskus de proosiril i megu c5/c6 i c6/c7, sto e mnogu mnogu porizicno otkolku pred 4 godini.Taa veke i ramnoteza gubi,ogromni bolki, otrpnatost po racete i se drugo:((((
    Gospod da e so site nas i da sme zivi i zdravi, pozzz do site*

    [mod-kirilica:1ekq1non][/mod-kirilica:1ekq1non]
     
    На pipo24 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. pipo24

    pipo24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    zdravo irenka ,fala za spodelenoto iskustvo i pobrzo zakrepnuvanje .Navistina ste imale teska faza ,no kaj mene e diskus hernija na L4,L5-S1 i doktorite mi kazuvaat za operacija ,inaku ispitani EEM odnosno za tonusot na nervite i magnetna ,no nekoi luge sto citam deka bile kaj turan isto trebalo da se operiraat sepak toj gi spasil navistina ne znam sto da pravam ke odam vo sreda i kaj nekoj si dr Nebojsa lecel so pomos na( laser sto mi e malku so rezerva) ,sepak konsultacija so dvajcata pa da resam sto ponatamu .Inaku imam 33 god,SEPAK FALA USTE EDNAS I MOLAM AKO IMAN NEKOJ PODATOCI ZA tURAN NEKA MI PISE .
     
  13. penelopa1234

    penelopa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    12
    Ve molam spodelete iskustva za turan veke go slusnav od nekolku lugje a i ovde go procitav. Vo momentov sum vo pekolot od ovaa bolest. Site mi velat deka lekuvanjeto e podolgotrajno i treba vreme. Ocajno e.
     
  14. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Дали сте слушнале за др Ангел Џамбазовски? Дали навистина може да помогне за дискус хернија на вратен и лумбален дел? Дали некој бил кај него со ваква дијагноза? Јас бев еднаш кај Таир меѓутоа само ми се влоши состојбата. Ни физикални терапии не помагаат.
     
  15. Medical girl

    Medical girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    И мајка ми има Дискус хернија со зафатени три лумбални пршлени и страшни болки кои се шират на десната нога. Бевме на консултации кај неврохирургот Александар Чапароски и тој кажа дека тоа било рутинска операција и ризикот е скоро нула па се мислиме што да правиме. Во меѓувреме на интернет најдов една приватна клиника Neuromedic Nis која лекувала дискус хернија со декомпресивна терапија без операција па сакав да ве прашам дали некој има искуство со оваа клиника и како сте задоволни? Инаку се правеле 10-15 третмани и еден третман чини 16 евра и во моментот имало 20 Македонци таму и читам позитивни критики...
     
  16. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    557
    Здраво. Мене ми кажаа дископатија л4-л5. Докторот ортопед ме гледаше на ехо. Болки од долниот дел на половината, преку задникот и целата лева нога. Ми се случувало и порано, но полесни болки, овој пат боли многу. Примав инекции, вчера ги завршив. Бев на контрола и бидејќи сеуште имам болки ми даде таблети еден куп меѓу кои и кортикостероиди. Со разговор со матичната плус со друга докторка ми рече никако да не ги земам, дека тоа е премногу. Па се одлучив на Неуробион, Магнезиум и нешто за болка да земам. Ми треба ваше мислење. Веќе 6 дена сум вака. Ишијалгијата е досадна знам. Ама веќе почнаа луди мисли да ми доаѓаат во глава :(
    Нормално ли е вака да боли?
     
  17. irendim

    irendim Нов член

    Се зачлени на:
    19 мај 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, мене ми констатираа дискусхернија помеѓу L4L5 i S1 пред два месеци. Од тогаш примав инекции, апчиња, витамини бев на местачи и со се не... Моментално сум на физикална и мислам има мало подобрување но болка имам сеуште, неможам подолго да седам, стојам, да се наведнувам, ограничени движења а веќе морам да се вратам на работа. Следно што сакам да пробам е биоенергија или акупунктура. Ако некој има искуство нека сподели или некоја друга опција за оваа стварно болна и досадна болест.
     
  18. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Јас имам сличен проблем и што се не пробав, акупунктура, физикални, криотерапии, мезотерапии и на крај ми помогна др.Туран. Пробај со него :)
     
  19. irendim

    irendim Нов член

    Се зачлени на:
    19 мај 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Не ми помагаат местачи прво бев кај Али од кој ми беше многу полошо после од мака и кај Шинка во Струмица која и помогна на блиска личност со дискус хернија ама не и мене :(
     
  20. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Јас меѓу другите работи, бев и кај Таир претходно во Кондово и со тоа крцкањето само ми ја влоши состојбата. Ама мислам Туран е ок. Мене ми го препорача една другарка, беше во кревет три месеци со инекции и триста чуда, отиде кај Туран 4 пати и сега си оди нормално, нема никакви болки, се исправи. Сега се е индивидуално, треба да се проба.