1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мрсна коса

Дискусија во 'Коса' започната од Melodi, 20 ноември 2009.

  1. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    дома имам едно мало книже баш за такви работи и пишува да ја полиеш косата со чај од јаболка или коприва
    ако најдам уште нешто ке ви пишам позз
     
  2. rodne

    rodne Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    dajte nekojmnogu korisen i proveren sovet pa site da vidime podobri rezultati
     
  3. love-love

    love-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    uf pet dena ke poludam so zalepena i mrsna kosa mijte se sekoj den poke rasti
     
  4. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    Баш така....ова стварно изгледа невозможно, но е апсолутна вистина...јас никогаш немам проблем со мрсна коса, но кога ќе се вратам од одмор ради секојдневното миење , веднаш ми се јавува тој проблем...па наоѓам начин да издржам два пати по 5 дена, и косата се враќа во нормала...сега пред нова година исто ми се задеси на ден два да ја мијам, ради фризури, мирис на цигари...и толку, почна толку да ми е мрсна што морав на 2 дена да ја мијам...ама сеа спремав проект не излагав никаде, една недела ја оставив небањата, кога ја избањав ми беше, најубава до сеа...е сеа си продолжувам на 4-5 дена, според мене оптимално е пет дена...ајде издржете 2 пати по 5 дена...капи, не излагајте, учете таму и ќе си го решите проблемот....сигурно...поздрав
     
    На Slatkish255 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. anjuskaa

    anjuskaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    9
    uhhhhh stvarno zuci nevozmozno,deneska ako ja izmijam kosata utre veke mi e mrsna,mi se smaci da ja mijam sekoj 2 den.ako navistina pomaga ke probam pa ako treba neka poludam za tie 5 dena so masna kosa:)a koj sampon da koristam imaam se probano ama nisto nemi pomaga,a i koristam balzam posle mienje sto ja dodatno poveke masti kosata ama nemozam bez nego daja rasceslam kosata oti od silno farbanje mi e ostetena,ima li nekoj nekoj predlog vo zamnena za balzam
     
  6. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    89
    Лелее маки..нов член во клубот :lol: Со мене е исто,вчера си ја измив косата а денеска ми е мрсна и утре морам да ја мијам немоѓам да се поднасам така,и јас користам бебешка пудра и помага ама треба ми трајно решение а не привремено ..и стварно веќе незнам што да правам ако не ја измијам на два дена почне ужасно да ме чеша кожата и одма ја мијам :?
     
  7. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Kaтја,нема трајно решение,ама пак од што слушам и ги гледам другаркиве пак,сите ми велат оти и сува уште понечини,таа бара уште поголема нега,е сега навистина ептен е досадно секој ден миење,ама тоа е.бебешката пудра мене и не ми помага баш,плава сум и ми се познава :? Е совршено нема,блазе на тие што имаат нормална коса.
     
  8. Sara89

    Sara89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    4
    И јас го имам тој проблем со мрсна коса,посебо со шишките,ужас...сепак најдов мало решение со тоа што ја исфарбав косата, сега не повеке ама се издржува барем 2-3 дена,инаку беше после спиење веднаш под туш на миење..ги пробав сите шампони и маски ама немаше никакви резултати,имав препорака да користам сода бикарбона во шампонот но имам и слушнато дека ја разјадува кожата на главата :? :? , а и навистина после миење косата ми беше навистина многу по сува..поззз
     
  9. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    89
    Hmmm zalni sme :D ama somnevam se deka u denesno vreme na nekoj mu e normalna kosata i kozata pokraj zagadenio vozduh,nezdravata hrana i stresot se se izrazuva na zdravjeto ...ama toa tie Gospod sakal vo 21vek da ziveeme :)
     
  10. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Е да КАтја,се се лепи на косата,еднаш да излезеш,една кола покрај тебе и целата прашина се лепи,па и во кафичите додека се пушеше,ужас невиден :?
    Ама и искрено,мислам оти колку повеќе експерименти си правиме,со вакви,со такви шампони,маски,и тоа не е баш ок,нема фајде,порано се знаело,шампон од бреза,од коприва и толку.Сега колку повеќе луксузи,толку повеќе проблеми.
     
  11. Eli-sweety

    Eli-sweety Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    15
    Па вака... од мрсна до нормална можете да ја доведете само што ке морате да ја миете 2 пати во неделата а некогаш ке нема потреба од 2 пати. Јас имав мрсна коса и ја миев со се и сешто и накрај заклучив дека треба да се мене шампонот нон-стоп. Значи кога ке го потрошите тој земете друг. Инаку добри се Head&shoulders од цитрус и Garnier Fructis за мрсна коса. Сепак користете шампони против мрсна коса, и менете ги одма кога ке ги потрошите. Косата не ја факајте со раце и не ја пеглајте ако сакате да не ви се мрси бргу. Инаку за да не ви се и многу мрси чешлајте ја само кога ке ја измиете, барем додека ви се навикне, мене ми помогна тоа се надевам и на некој од вас! ;)
     
  12. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Се согласувам.Мора да се остави косатфа подолг период да биде немиена и самата коса се навикнува.Мене сега косата на 3 дена ми се мрси меѓутоа јас во јенуари ја миев секој ден и го оштетив влакното.Сега чекам да дојде распуст и некако во речпче ќе ја носам ама морам да ја одвикнам мачно ми е многу ме мрзи на 3 дена да ја мијам :lol:
     
  13. laurenconrad

    laurenconrad Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Аххх јас косата ја мијам секој ден, нема шанса да издржам 5 дена да не ја измијам ;( Ве молам друга идеја, ќе се ишишам келава :twisted:
     
  14. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    и јас имав огрпмн проблем со мрсна коса и дури многууууууу ми пагаше.Но одкога се фатив со дечко ми ,бидејки тоој има мотор и јас постојано се возам на него буквално секој ден и сега косата ми е сува барут,дури и капки за коса ставам воопшто не ми ја мрсат.
    Исто така добар е и советот со 2 миење на косата во неделата.Тоа сум го практикувала и го практикувам,колку и да ми е мрсна косата,и тоа со шампоните на секое потрошување на шампонот купувам некој друг вид ама сите се против мрсна коса :up: :up: :up:
     
  15. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Чудно, јас кога се возам на мотор одма ми се мрси косата, и тоа ако ми е измиена дента, кога ќе се симнам од мотор и кога ќе се исчешлам ми е мрсна, како 3 дена не измиена... А нон стоп да се менуваат шампоните не чини, тоа доведува до појава на перут. Шампонот треба да се менува кога ќе се засити косата од постојана употреба на еден ист.
     
  16. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    :? И мене ми се мрси повеќе ако се возам на мотор.Ветрот ја дува и и лепи секаква нечистотија, јас и пред пет минути да сум излегла од купатило, после ми е како со масло потурена, затоа најчесто ја собирам. Ама има исклучоци :roll:
     
  17. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    точно е дека ја мрси повеќе моторот но кога е пуштена :D затоа собирајте ја во репче и ке видете :idea:
     
  18. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    И јас секој ден ја миев косата, повеќе од два дена нема шанси да ми стои, одма ке се измрси, ама ставам пудра косили и веднаш се губи мрсниот сјај, и погуста изгледа некако со пудрата, па така издржувам на два дена да ја мијам, за да не биде секој ден како порано. А инаку фризерот ми има кажано да издржувам така со пудрата барем по 3-4 дена, затоа што за да се нормализира косата и да премине од мрсна во нормална, повеќе од два пати во неделата не смее да се мие , ама нема шанси да издржам толку време.
     
  19. suzan-33

    suzan-33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    Jас мојата коса ја мијам секој втор ден нема шанси да ми држи подолг период, одам секој ден на работа па не може со мрсна коса. А се согласувам со тоа дека треба да се менуваат шампоните почесто. Секогаш користам шампони за мрсна коса. :)
     
  20. Colorful

    Colorful Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Ова со Биљана прашокот никако. Извини babyBlu ама токму поради ваков случај, завршуваат на дерматолог. Ми има кажувано дерматологот лично, колку е тоа штетно за кожата на главата и какви ранички се јавуваат, кои лесно преминуваат во инфекција.
    Мрсна коса и јас имам. Лореал, Фруктис, Хед % Шолдерс, никој неми помогнал особено.
    Тоа со бебешката пудра ке го пробам и јас, се надевам дека ке потпомогне. :^)