1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пожари

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Snow-Queen, 26 септември 2012.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Јас разбирам дека пожарите преку лето се чести. И ете ќе се рече од високите температури е...ама од прееска гледам преку тераса како Скопска Ц.Г. гори....мислиш лава се лее по планинана :o иии сега некој ќе каже дека не е подметнат :fubar: сега нема ни високи температури за да се достигне такво нешто. Но ете да речеме дека не е подметнат-тогаш е човечка неодговорност. :x Незнам не ми е јасно како луѓето може до толку да се неодговорни....
    Дали вие внимавате што и како оставате зад вас кога одите на излет,или кога се наоѓате во парк/зеленило-да не фрлате цигари.....
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
  3. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Абе ајде ,помина веќе сезоната на пожари, требаше да се ставаат слики од оние по големите :lol:
    Овој не е страшен, всушност намален е, прееска во 22ч беше мал . А за сега да знам каков е треба да излезам во двор, ама не ризикувам, ќе се вратам со нилска болест :rofl:
     
  4. SuNsHiNe989

    SuNsHiNe989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    201

    90% од пожарите ги предизвикуваат дрвокрадци.. ретки се тие кои се предизвикани од цигара..... недоизгасната скара..
     
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Јас сум убедена дека сите тие пожари се предизвикани од човечки фактор, намерно или ненамерно. А јас лично внимавам што и како оставам зад себе со исклучок на една глупава случка од пред некој ден (facepalm) Ама добро, не настана проблем. :D
     
  6. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Пожарите се честа појава во летниот период, потребно е да се внимава со природата, да не се предизвика пожар, зашто најчесто истите се резултат на човечки фактор.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
  7. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Секако дека е човечки фактор во прашање.
    Палат ѓубре да се отарасат од него, палат дрва за да не даваат пари а притоа да имаат огрев зиме.
    Завчера Опеница кога гореше чадот уз ветер до Охрид дојде луѓе, на очи штипеше.Вчера попладе хелихоптери од езерото пунеа вода да го изгаснат пожарот.
    Кривците и за во Опеница и во Велес нема да се пронајдат фала Богу.А ако се пронајдат јас сум за најстроги казни, дерење до гола кожа бидејќи ем ни ја уништуваат природата, палат шуми, ем се ствара смог и чад а доволно е претопло надвор и тешко за дишење.Ем можат да запалат нечиј дом со тоа загрозуваат нечиј живот.
    Не знам со кој памет го прават ова, ама очигледно немаат памет чим летно време кога е најтопло и најризично палат шуми и ѓубриња..
    Греота
     
    На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Пиромани, за срамота. Колку само се загадува животната средина и се уништува природата, воздухот и онака не ни е најчист, па уште дополнителен чад од пожари ни фали. Тоа е нивото на свеста и културата кај нас.
     
  9. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Многу пожари има годинава . И кај нас и во светот .
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Се е планирано, ништо не е случајно.
     
    На jasbi и sjdgo им се допаѓа ова.
  11. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    90% од пожарите се предизвикани од човечки фактор...
    Всушност, сами си ја уништуваме природата. :)
     
    На BlackMistery му/ѝ се допаѓа ова.
  12. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Во кругот на поранешната фабрика „Македонија табак" на излезот од Тетово кон Скопје утрово после девет часот избувнал голем пожар.

    Бројни пожарникарски екипи се на терен и се обидуваат да го изгаснат пожарот.

    Полицијата го ограничува движењето во Тетово поради големиот пожар и густ чад. /МИА

    https://kanal5.com.mk/video-vo-tetovo-pozhar-vo-poraneshnata-fabrika-makedonija-tabak/a532025