1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пожари

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Snow-Queen, 26 септември 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Јас разбирам дека пожарите преку лето се чести. И ете ќе се рече од високите температури е...ама од прееска гледам преку тераса како Скопска Ц.Г. гори....мислиш лава се лее по планинана :o иии сега некој ќе каже дека не е подметнат :fubar: сега нема ни високи температури за да се достигне такво нешто. Но ете да речеме дека не е подметнат-тогаш е човечка неодговорност. :x Незнам не ми е јасно како луѓето може до толку да се неодговорни....
  Дали вие внимавате што и како оставате зад вас кога одите на излет,или кога се наоѓате во парк/зеленило-да не фрлате цигари.....
   
 2. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
 3. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.050
  Абе ајде ,помина веќе сезоната на пожари, требаше да се ставаат слики од оние по големите :lol:
  Овој не е страшен, всушност намален е, прееска во 22ч беше мал . А за сега да знам каков е треба да излезам во двор, ама не ризикувам, ќе се вратам со нилска болест :rofl:
   
 4. SuNsHiNe989

  SuNsHiNe989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  201

  90% од пожарите ги предизвикуваат дрвокрадци.. ретки се тие кои се предизвикани од цигара..... недоизгасната скара..
   
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.121
  Допаѓања:
  76.434
  Пол:
  Женски
  Јас сум убедена дека сите тие пожари се предизвикани од човечки фактор, намерно или ненамерно. А јас лично внимавам што и како оставам зад себе со исклучок на една глупава случка од пред некој ден (facepalm) Ама добро, не настана проблем. :D
   
 6. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Пожарите се честа појава во летниот период, потребно е да се внимава со природата, да не се предизвика пожар, зашто најчесто истите се резултат на човечки фактор.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
 7. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.126
  Допаѓања:
  43.681
  Пол:
  Женски
  Секако дека е човечки фактор во прашање.
  Палат ѓубре да се отарасат од него, палат дрва за да не даваат пари а притоа да имаат огрев зиме.
  Завчера Опеница кога гореше чадот уз ветер до Охрид дојде луѓе, на очи штипеше.Вчера попладе хелихоптери од езерото пунеа вода да го изгаснат пожарот.
  Кривците и за во Опеница и во Велес нема да се пронајдат фала Богу.А ако се пронајдат јас сум за најстроги казни, дерење до гола кожа бидејќи ем ни ја уништуваат природата, палат шуми, ем се ствара смог и чад а доволно е претопло надвор и тешко за дишење.Ем можат да запалат нечиј дом со тоа загрозуваат нечиј живот.
  Не знам со кој памет го прават ова, ама очигледно немаат памет чим летно време кога е најтопло и најризично палат шуми и ѓубриња..
  Греота
   
  На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Пиромани, за срамота. Колку само се загадува животната средина и се уништува природата, воздухот и онака не ни е најчист, па уште дополнителен чад од пожари ни фали. Тоа е нивото на свеста и културата кај нас.
   
 9. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.806
  Допаѓања:
  25.079
  Пол:
  Женски
  Многу пожари има годинава . И кај нас и во светот .
   
 10. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.063
  Пол:
  Женски
  Се е планирано, ништо не е случајно.
   
  На jasbi и sjdgo им се допаѓа ова.
 11. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.289
  Пол:
  Женски
  90% од пожарите се предизвикани од човечки фактор...
  Всушност, сами си ја уништуваме природата. :)
   
  На BlackMistery му/ѝ се допаѓа ова.
 12. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.535
  Пол:
  Женски
  Во кругот на поранешната фабрика „Македонија табак" на излезот од Тетово кон Скопје утрово после девет часот избувнал голем пожар.

  Бројни пожарникарски екипи се на терен и се обидуваат да го изгаснат пожарот.

  Полицијата го ограничува движењето во Тетово поради големиот пожар и густ чад. /МИА

  https://kanal5.com.mk/video-vo-tetovo-pozhar-vo-poraneshnata-fabrika-makedonija-tabak/a532025