1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прв однос

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од najs, 26 јануари 2012.

  1. najs

    najs Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    0
    Така сега,
    ќе ве замолам за искрен одговор, имам маки!
    Пред 5 дена со дечко ми имав односи, истиот момент не искрварив, ни наредниот ден. Тоа ме буни малку..
    Од истиот ден, беше недела, стомакот ме боли секој ден, почнав да паничам-ОД ШТО Е ТОА???
    Дали тоа е нормално? Прв однос ми беше, и дали можам да останам бремена по првиот однос, ако тој заврши во мене?
    Ве молам за одговор!!! :)
     
  2. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Тој сврши во тебе? Ако свршил во тебе има можност да останеш бремена, но ако не свршил мислам дека нема потреба од кревање паники.
     
    На tpandevska му/ѝ се допаѓа ова.
  3. najs

    najs Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    0
    ни тој ни јас не сме сигурни
    чуден ми е неговиот израз на лицето, не е сигурен во тоа!!!
    како да се спасувам луѓееее...помагајтее!!!
    имам само 14 години
     
  4. cutebunny

    cutebunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    27
    хаха...не ми е јасно што е со девојчињава... или навистина постои неписмен народ! Јас мислам дека нема потреба да паничиш затоа што, не те засегнало да се информираш за сексуалниот однос пред да го почнеш, зашто би се замарала откако ќе бидне работата ? Истотака да те информирам дека постојат гинеколози кои најверојатно ќе треба да ги посетиш ако ти е грижа за твоето здравје.Барем денеска сексот не е табу тема , башка постои интернет каде може да дознаеш скоро се што те интересира . Поздрав :)
     
    На kate14 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Како може он да не знае дали свршил во тебе? Знае ама може не сака да ти каже,колку години има тој?
     
    На kate14 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. najs

    najs Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    0
    15.
    :/
    дали ако не дај боже се случи нешто, можам да се исчистам и како?
    несакам вакви последици, не дај боже бременост, како можам да ја отстранам?
    треба да ми дојде менструацијата овие денови, точната дата ми е утре, се надевам дека се ќе биде ОК и е лекција за нредниот пат-заштита.
    Одговорете на прашањето
     
  7. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Само ќе ти одговорам на прашањето, бидејќи како мајка да си до мене би те изнатепала незнаеш како.
    Имаш 15 год., што значи дека си малолетна и за абортус недај боже мислам дека треба согласност од родител (не сум 100% сигурна).
     
    На Yassie96 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. najs

    najs Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    0
    знам ама лекција за друг пат.
    Кажете ми дали може тоа некако преку апчиња или нешто друго?
     
  9. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    ^ Веќе ти е касно за апче, затоашто тоа се пие во првите 24 -72 часа од односот. Нека не те фаќа паника зашто сеуште не ти касни. Мој совет ти е кога веќе си одлучила на само 15 твои години да имаш сексуални односи да се едуцираш малку повеќе. Не само поради несакана бременост, туку и поради секс. преносливи болести. Мислам дека треба да седнеш и со мајка ти да си поразговараш околу оваа тема, зашто сеуште си дете.
     
  10. najs

    najs Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    0
    да, но несакам ова да премине во бременост.
    Значи уште не се знае ништо, можеби нема ништо! Се надевам на тоа
    Но, вие како постаро лице, да ми помогнете да се оттргне оваа бременост (ако ја има)
    ве молам за совет
     
  11. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Знаеш ли како викаат по
    ебење
    нема каење. За се што те интересирало требало пред тоа да се информираш, имаш 17 години не си мала штом си започнала со односи, значи знаеш што правиш и свесно тоа го правиш, а ваму не си информирана за заштита при сексуални односи, какви ифекции има и за несакана бременост. Јас предлагам да се отвори тема во која ќе има детално објаснување за сексуалните односи (последиците кои можат да настанат при незштитен однос)специјално за они кои не се информирани бидејќи гледам дека се доста неинформирани или
    неписмени
     
  12. najs

    najs Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    0
    имам 14 години :/
    дали постојат некои апчиња кои можат да вршат работа како абортусот!?!
    тоа ми треба
     
  13. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    А од каде си сигурна дека си трудна???
    Направи ли тест?
     
  14. najs

    najs Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    0
    не сум, треба овие денови да ми дојде менструацијата, поточно утре!
    Ќе дочекам до недела, можеби ќе ми закасни, ако не, во понеделник ќе направам тест!
    ке се убијам ако е позитивен....
     
  15. lebarka

    lebarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    26
    Баш како и форумџиката горе ќе те прашам. Од каде знаеш дека си трудна? НЕ ПАНИЧИ!!! Си имала секс пред 5 дена, а викаш треба утре да добиеш. Така да ако ти е редовна менструацијата (на отприлика 28 дена), тогаш сексот бил во најверојатно твои неплодни денови. Со тоа шансата да останеш трудна е мала. Друго, не е бременоста плукни залепи. Некои парови со години се мачат за бебе. Така да шансата да си трудна (ако сите податоци што си ги дала се точни) е многу многу мала! Сепак направи си тест И ПАМЕТ ЗА ДРУГ ПАТ!!!
     
  16. DiPi

    DiPi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    29
    Барем колку што јас знам стомакот неможе да те боли ако си во рана бременост, за тест да направиш сеуште е рано, така да освен да почекаш барем до 10 дена не ти останува ништо друго ( за гинеколог претпоставувам не помислуваш да посетиш).

    http://www.femina.mk/%D1%81%D0%B5%D0%BC ... 0%BD%D0%B0 прочитај тука некои од симптомите на рана бременост.

    Се надевам добра лекција ке ти биде ова.
     
  17. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Јас видов од твојот профил дека имаш 17 ако не си слажала, а за апчина мислам дека е касно трема по незштитениот однос да се напиеш од нив во рок од 72-74 часа
     
    На najs му/ѝ се допаѓа ова.
  18. najs

    najs Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    0
    благодарам на одговорите
    така сега..за гинеколог стварно не помислувам и нема ни да помислам, незнам зошто, можеби бидејќи сум уште мала, срамота е ..незнам
    ОВА Е ОГРОМНА ЛЕКЦИЈА ЗА ДРУГ ПАТ!!!!
    сепак ми дадовте некаква надеж.
    а како мислите во неплодни денови? може ли малку повеќе околу тоа?
    благодарам
     
  19. najs

    najs Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    0
    okej, koi se tie apcinja za drug pat????
     
  20. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    мала си за гинеколог? А не си мала за односи?
    Дете, треба прво да се прочита, да се информираш во што се впушташ, а не вака да паничиш.
    Не е тоа флека, па да се исчистиш како што ти љубиш да речеш. Смири се, ќе видиш утре што ќе биде, и памет во глава, не е тоа играчка за мали деца. |(
    И наместо да прашуваш за друг пат какви апчиња да пиеш, информирај се што значат заштитени односи.
     
    На najs му/ѝ се допаѓа ова.