1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сапун за лице

Дискусија во 'Лице' започната од velesanka, 15 декември 2009.

  1. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.522
    Допаѓања:
    2.425
    дали користите сапун за лице и кој сапун го користите? колку често го миете лицето со сапун?
    јас го користам оној доктор сапун против акни и презадоволна сум..
    [/size][/size]
     
  2. angel

    angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    51
    И јас користев на Doctors, но само кратко, затоа што ми ја сушеше премногу кожата. Сега не користам сапун, само Гарниер 3 во 1.
     
  3. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    jas go koristam od doctors gelot za mienje lice i zadovolna sum
     
  4. bibikim

    bibikim Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Jas za lice isklucivo koristam sapun. Go koristev na doktors i sum zadovolna, megutoa koristam i bilo kakov sapun za mienje na liceto. Go mijam dva pati dnevno, nautro i navecer za vadenje na sminka. MIslam deka sapunite se mnogu podobri od mleka, losioni i kremi za sminka, bidejki ne navleguva kako mlekoto vo porite i normalno ne gi zapusuva. Otkako koristam samo sapun ne mi se isfrla liceto veke so akni. Tie sto ke mi izlezat sapunot gi suhi,i mnogu sum srekna zaradi toa.
    Moj sovet za mienje na lice i za zdrava koza e SAMO SAPUN I VODA
     
  5. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    NAjdobro e samo sapun i voda nautro i navecer a potoa krem neli protiv akni. Najdobar sapun e na alkaloid asso DERM (ne obicniot aso) malku e poskap okolu 100 den ama nikogas nema povece da vi ispagnat akni ni fleki na liceto prekrasen e. :D
     
    На EraBon и srcence.malenko им се допаѓа ова.
  6. lassie

    lassie Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    3
    Јас користам сапун за лице на Doctor's anitakne.Но не ми исчезнуваат бубулиците. ;( И одново и одново ми испаѓаат :I
     
  7. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    152
    Неэнам эошто користите сапун эа лице? Апсолутно број 1 правило на сите дерматолоэи и коэметичари е никако да не се користи сапун на лицето.Само гел эа миење на лице, и тоа некој благ што не го суши лицето. јас би ви го препорачала Avene- Clenance, апсолутно најдобар, а сум пробала доста до сега. Цената е околу 550 ден, ама трае многууу, со месеци, се става мн мала количина. Мене ми го препорача дерматолог , и особено е добро эа чувствително лице и лице склоно кон појавување на акни.
     
    На eli4ka-sk и LivingGlam им се допаѓа ова.
  8. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Јас се мијам со Dove два пати дневно.
    Ако имате проблем со акни, тогаш користете сулфурен сапун (го има во аптеките).
     
    На izabelaisa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. fairy

    fairy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Jas koristam sapun za lice recisi 15 god. Do pred izvesno vreme go koristev zoltiot sapun DOVE so krema vo nego. Od pred nekoj mesec i glicerinski sapun koj go ima samo Tinex i sum prezadovolna. Najcesto go koristam za vadenje sminka vo kombinacija so rakavicata od Bozen kozmetik. Mnogu cesto se slucuva da me prasaat dto koristam za lice, bidejki nemam nitu akni nitu mitiseri, a za moi 26 god. ne sum posetila kozmeticar. Rakavicata e osobeno dobra za otemelno otstranuvanje na necistotiite i ne dozvoluva nisto da se zadrzi na kosata,potoa koristam krema za lice.Probajte navistina e odlicna kombinacija ;)
     
  10. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    42.990
    Сапун за лице не користам, од проста причина што ми ја суши кожата, особено околу устата.
    Ја користам козметиката на Авон, и лицето го мијам со антибактериски гел од истата фирма, кој воедно ми ја смирува (имам мрсна Т зона и некогаш сум подложна на црвенило) кожата и го штити од бактерии.
    Единствено имам користено Dove од краставица и зелен чај во летен период, и ми ја освежуваше кожата, но и бргу ми се засити, па се вратив на гелот.
     
  11. Ripka

    Ripka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Јас го користам Дове сапунот лицето ми ептен убаво и мекано и немам никакви акни , супер се сапуните од Дове затошто не се како обичните исто како пилинг да ставам на лицето презадоволна сум :up: :up:
     
  12. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    И јас Dove ви го препорачувам! Оној со краставица е мнооогу убав!
     
  13. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    не користам сапуни од причина што премногу се исфрам ми се суши кожата и ми е многу црвено неколу дена,место сапун си користам бебшки марамици на бекутан кои одлично ми се погодија и за вадење на шминка и за чистење на лицето
     
  14. Peace.Love.Happiness

    Peace.Love.Happiness Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    34
    Пред некои 3 години немав никаков проблем со акни, нормално само пред да добијам 2-3 бибулички ќе ми излезеа и ќе си исчезнеа...Користев само сапун и тоа Dove и поретко Asso derm... Едно време ја користев и таа ракавица ама кратко време... е
    Сега веќе 2 ипол години сум на Флорида и не можам да се куртулам од акниве.... хорор.... што све не пробав , дури и на козметичар отидов.... Користам гел за лице на Аveeno, и сега само што купив нов гел за лице на L'Oreal 360 Deep Clean има како гумено масажерче и го триеш лицето... лицево ме вади од такт да ви кажам, никогаш не ми било вакво, ми излагаат како внатрешни длабоки бубулици и ми остануваат како флеки, потемни дамки.... избегавам сонце колку можам тука и се надевам ќе ги снема веќе еднаш... Има моменти кога ќе ми се опорави и после еден два дена пак....
    Ако некој знае нешто што може да ми помогне бујрум...
     
  15. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Уффф сапун за лице никако - многу ја суши кожата. Сум пробувала се и сешто, ам аво моментов не користам средтво за миење на лицето, по отстранувањето на шминката го мијам само со вода.
     
  16. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Исклучиво гел за миење лице од Авене,малку е скап,околу 700 денари ама го користам неколку месеци едно пакување,па се исплати.Ми го кажа доктор кожен,и сега сум раат.,Од било кој сапун инаку ми пука кожата,сува ми е.
     
  17. jasBia

    jasBia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    321
    Ако имаш мрсна кожа ти советувам да го земеш медицинскиот сапун од Doctor's, со сулфур и црн катран, црн е сапунот и малку непријатно мириса,и го има само во Веро, ама со 2 миења на ден (сабајле-вечер) ти гарантирам промени.. пред спиење, после миењето на лицето помини го со Клиндамицин лосион од Леа Козметика, го има во Зегин, а наутро после миење стави лосион од Гарниер, зелениот, 170 денари е во СП маркети..
    За сите со мрсна кожа и акни, за една недела нема да си го познаете лицето!
     
  18. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    go kupiv sapunot sega uste da si gi kupam losionite i ke probam :) se nadevam ke ima rezultati =]
     
  19. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.102
    Во принцип не користам сапуни,користам гел за миење или Гарние со цинк или од Нивеа.Арно ама летово летувајќи на островот на маслинките во Грција си купив сапуни со маслики и чајно дрво.Еден трае три месеци,а го мијам лицето со нив наутро и навечер,ама пред миењетп со гел за лицен го користам.За мерак.
    Паузирав еден месец со користење,не знам зошто и носот веднаш почна да ми се лупи,а истовремено и црнки да ми се појавуваат,па ми текна и повторно сме во љубов дур ми траат залихиве.Нема актни,нема митисери,а нема ни пресушена коса.Оптимум за мерак!
     
  20. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Со шампон бебешки бекутан и после истата крема :)