1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сапун за лице

Дискусија во 'Лице' започната од velesanka, 15 декември 2009.

 1. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2.535
  Допаѓања:
  2.427
  дали користите сапун за лице и кој сапун го користите? колку често го миете лицето со сапун?
  јас го користам оној доктор сапун против акни и презадоволна сум..
  [/size][/size]
   
 2. angel

  angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  51
  И јас користев на Doctors, но само кратко, затоа што ми ја сушеше премногу кожата. Сега не користам сапун, само Гарниер 3 во 1.
   
 3. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  jas go koristam od doctors gelot za mienje lice i zadovolna sum
   
 4. bibikim

  bibikim Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  Jas za lice isklucivo koristam sapun. Go koristev na doktors i sum zadovolna, megutoa koristam i bilo kakov sapun za mienje na liceto. Go mijam dva pati dnevno, nautro i navecer za vadenje na sminka. MIslam deka sapunite se mnogu podobri od mleka, losioni i kremi za sminka, bidejki ne navleguva kako mlekoto vo porite i normalno ne gi zapusuva. Otkako koristam samo sapun ne mi se isfrla liceto veke so akni. Tie sto ke mi izlezat sapunot gi suhi,i mnogu sum srekna zaradi toa.
  Moj sovet za mienje na lice i za zdrava koza e SAMO SAPUN I VODA
   
 5. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  NAjdobro e samo sapun i voda nautro i navecer a potoa krem neli protiv akni. Najdobar sapun e na alkaloid asso DERM (ne obicniot aso) malku e poskap okolu 100 den ama nikogas nema povece da vi ispagnat akni ni fleki na liceto prekrasen e. :D
   
  На EraBon и srcence.malenko им се допаѓа ова.
 6. lassie

  lassie Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  3
  Јас користам сапун за лице на Doctor's anitakne.Но не ми исчезнуваат бубулиците. ;( И одново и одново ми испаѓаат :I
   
 7. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  Неэнам эошто користите сапун эа лице? Апсолутно број 1 правило на сите дерматолоэи и коэметичари е никако да не се користи сапун на лицето.Само гел эа миење на лице, и тоа некој благ што не го суши лицето. јас би ви го препорачала Avene- Clenance, апсолутно најдобар, а сум пробала доста до сега. Цената е околу 550 ден, ама трае многууу, со месеци, се става мн мала количина. Мене ми го препорача дерматолог , и особено е добро эа чувствително лице и лице склоно кон појавување на акни.
   
  На eli4ka-sk и LivingGlam им се допаѓа ова.
 8. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Јас се мијам со Dove два пати дневно.
  Ако имате проблем со акни, тогаш користете сулфурен сапун (го има во аптеките).
   
  На izabelaisa му/ѝ се допаѓа ова.
 9. fairy

  fairy Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Jas koristam sapun za lice recisi 15 god. Do pred izvesno vreme go koristev zoltiot sapun DOVE so krema vo nego. Od pred nekoj mesec i glicerinski sapun koj go ima samo Tinex i sum prezadovolna. Najcesto go koristam za vadenje sminka vo kombinacija so rakavicata od Bozen kozmetik. Mnogu cesto se slucuva da me prasaat dto koristam za lice, bidejki nemam nitu akni nitu mitiseri, a za moi 26 god. ne sum posetila kozmeticar. Rakavicata e osobeno dobra za otemelno otstranuvanje na necistotiite i ne dozvoluva nisto da se zadrzi na kosata,potoa koristam krema za lice.Probajte navistina e odlicna kombinacija ;)
   
 10. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.243
  Допаѓања:
  43.114
  Сапун за лице не користам, од проста причина што ми ја суши кожата, особено околу устата.
  Ја користам козметиката на Авон, и лицето го мијам со антибактериски гел од истата фирма, кој воедно ми ја смирува (имам мрсна Т зона и некогаш сум подложна на црвенило) кожата и го штити од бактерии.
  Единствено имам користено Dove од краставица и зелен чај во летен период, и ми ја освежуваше кожата, но и бргу ми се засити, па се вратив на гелот.
   
 11. Ripka

  Ripka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Јас го користам Дове сапунот лицето ми ептен убаво и мекано и немам никакви акни , супер се сапуните од Дове затошто не се како обичните исто како пилинг да ставам на лицето презадоволна сум :up: :up:
   
 12. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  И јас Dove ви го препорачувам! Оној со краставица е мнооогу убав!
   
 13. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.635
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  не користам сапуни од причина што премногу се исфрам ми се суши кожата и ми е многу црвено неколу дена,место сапун си користам бебшки марамици на бекутан кои одлично ми се погодија и за вадење на шминка и за чистење на лицето
   
 14. Peace.Love.Happiness

  Peace.Love.Happiness Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  34
  Пред некои 3 години немав никаков проблем со акни, нормално само пред да добијам 2-3 бибулички ќе ми излезеа и ќе си исчезнеа...Користев само сапун и тоа Dove и поретко Asso derm... Едно време ја користев и таа ракавица ама кратко време... е
  Сега веќе 2 ипол години сум на Флорида и не можам да се куртулам од акниве.... хорор.... што све не пробав , дури и на козметичар отидов.... Користам гел за лице на Аveeno, и сега само што купив нов гел за лице на L'Oreal 360 Deep Clean има како гумено масажерче и го триеш лицето... лицево ме вади од такт да ви кажам, никогаш не ми било вакво, ми излагаат како внатрешни длабоки бубулици и ми остануваат како флеки, потемни дамки.... избегавам сонце колку можам тука и се надевам ќе ги снема веќе еднаш... Има моменти кога ќе ми се опорави и после еден два дена пак....
  Ако некој знае нешто што може да ми помогне бујрум...
   
 15. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Уффф сапун за лице никако - многу ја суши кожата. Сум пробувала се и сешто, ам аво моментов не користам средтво за миење на лицето, по отстранувањето на шминката го мијам само со вода.
   
 16. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Исклучиво гел за миење лице од Авене,малку е скап,околу 700 денари ама го користам неколку месеци едно пакување,па се исплати.Ми го кажа доктор кожен,и сега сум раат.,Од било кој сапун инаку ми пука кожата,сува ми е.
   
 17. jasBia

  jasBia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  321
  Ако имаш мрсна кожа ти советувам да го земеш медицинскиот сапун од Doctor's, со сулфур и црн катран, црн е сапунот и малку непријатно мириса,и го има само во Веро, ама со 2 миења на ден (сабајле-вечер) ти гарантирам промени.. пред спиење, после миењето на лицето помини го со Клиндамицин лосион од Леа Козметика, го има во Зегин, а наутро после миење стави лосион од Гарниер, зелениот, 170 денари е во СП маркети..
  За сите со мрсна кожа и акни, за една недела нема да си го познаете лицето!
   
 18. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.544
  go kupiv sapunot sega uste da si gi kupam losionite i ke probam :) se nadevam ke ima rezultati =]
   
 19. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.716
  Допаѓања:
  150.558
  Во принцип не користам сапуни,користам гел за миење или Гарние со цинк или од Нивеа.Арно ама летово летувајќи на островот на маслинките во Грција си купив сапуни со маслики и чајно дрво.Еден трае три месеци,а го мијам лицето со нив наутро и навечер,ама пред миењетп со гел за лицен го користам.За мерак.
  Паузирав еден месец со користење,не знам зошто и носот веднаш почна да ми се лупи,а истовремено и црнки да ми се појавуваат,па ми текна и повторно сме во љубов дур ми траат залихиве.Нема актни,нема митисери,а нема ни пресушена коса.Оптимум за мерак!
   
 20. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Со шампон бебешки бекутан и после истата крема :)