1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сендвичи

Дискусија во 'Рецепти' започната од OrdinaryGirl, 14 февруари 2011.

  1. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Брзи за правење, вкусни за јадење :)
    Кога немаме дома спремено ручек, а јас сум прегладнета - најдобра варијанта ми е да си направам сендвич за 2 минути и да се заситам.
    Го обожавам белиот коцкаст леб на Жито Лукс и најчесто со таков си правам сендвичи.
    Мачкам путер или маргарин, ставам печеница, кашкавал и лист од марула. Друга комбинација ми е со шунка, парчиња патлиџан сечен на кругови и кашкавал. Кулен и краставичка ми е многу убава комбинација - баш е освежителна од краставицата, а пикантна од куленот. Понекогаш додавам и јајце (исто така сечено на кругови) а на лепчето ставам малку мајонез колку за вкус. Од зачините ставам оригано, или вегета, бидејќи јадам солено :)

    Колку често јадете сендвичи? Си правите дома, или купувате? Што ставате во сендвичот и кои ви се омилени комбинации? :)
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    (Барав ваква тема, ама не најдов - ако е дупла избришете ја)
     
    На ana.8 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Јадам сендвич со ајвар и сирење, со мармалад од сливи и сирење а од купечки од McDonalds само италиански :)
     
  3. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Мармалад од сливи во комбинација со сирење? :^)
    Или погрешно разбрав...
     
  4. mar17

    mar17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    107
    сендвичи си правам најчесто со сечениот леб на жито вардар,а комбинации секакви правам,но во секоја оди мајонез или путер кашкавал,кулен+врат и некогаш топена зденка... ммм :rofl:
     
    На ana.8 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.092
    Пол:
    Женски
    Сендвичи ретко јадам, бидејќи дома сме научени на зготвен ручек. Кога правам сечам крајче од лебот т.е пола леб, ја вадам средината и ставам кашкавал, сирење, шунка или било што сувомеснато, ставам кечап, мајонез и павлака. Понекогаш ставам домат или краставица. Овие состојки се менуваат во зависност од тоа што имам дома.
     
    На Caci55 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    5.722
    често сум надвор од дома , мајка ми многу ми се лути бидејќи често се случува да немам време во недела попладне да седниме сите да јадеме , јас забегувам негде :D јадам од тие јадења што се ,,набрзинка,, односно сендвичи . :) кога имам време да го направам јадам туна сендвич. Инаку сакам и сендвич со путер од кикиритки и мед . :)
     
  7. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Понекогаш си правам клуб сендвичи, со тој коцкастиот леб од Житп Лукс, го мачкам лепчето со павлака, па ставам салама, кашкавал и свински врат тенко исецкани, кругчиња свежа краставичка, лис марула, а другата кришка лепче од внатрешната страна ја мачкам со мајонез. Превкусно...
    [​IMG]
     
    На Dreams.678, Wild-GirL и Hipica им се допаѓа ова.
  8. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Ова не се типични сендвичи ама е слично...

    На лепчиња се намачкува претходно измешано крем сирење со кечап...Се печат малку (во рерна) колку да крцкаат лепчињата, после се вадат и се става одозгора тост кашкавал.Се враќаат лепчињата да се до печат само колку да се под стопи кашкавалот.Е, се додава босилек одозгора или пак истиот може да се стави претходно и во крем сирењето со кечап...ваша желба е тоа.И со винце идат одлично. :)

    Ова се брзи сендвичи лепчиња...На лепчињата се намачкува мајонез, се додава кечап...изрендан кашкавал,кругови краставица свежа и кругови домат...Може и во рерна, ама во микровална најбрзо се загреваат, колку да се растопи кашкавалот и да крцка лепчето..Може да се додаде букова сол одозгора или оригано.
     
    На glosipgirl и OrdinaryGirl им се допаѓа ова.
  9. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    На работа си носам секој ден....различна содржина нели нормално...пошто мене најбитен оброк ми е доручекот внимавам да ми биде здрав, и вкусен, лиснато и такви глупости не ми доаѓа во предвид
    - црн леб на кришки, мачкам малку маргарин, лист марула, лист спаноќ, кашкавал и теееенко парче свински врат, повеќе краставица и обавезно маслинки...две сендвичиња со по две лепчиња ми е таман..
    -лепче, повеќе маргарин, сирење, неколку тркалца варено јајце, краставица,лист марула и лист спаноќ....ова е совршена комбинација
    - интегрален багет(третина), една виршла, кечап, повеќе марула и спаноќ ....
    - црно лепче, намаз од сирење и магдонос дома спремен, домат, мноооогу краставичка, листови марулка и спаноќ....маслинки нормално ;)
    вкусни и здрави, колку толку :D
    + морав да додам, домче со сендвичињава си јадам и лукче, секогаш кога не треба да одам никаде цел ден :lol:
     
    На Dreams.678 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Марулче,кечап ,мајонез,павлака,кашкавал,сувомеснато и буковец :l:
    [​IMG] :rock:
     
    На Dreams.678 и glosipgirl им се допаѓа ова.
  11. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.655
    Допаѓања:
    121.702
    Си го правам баш како на сликите :P [​IMG]
    [​IMG]
    :l: :l: :l:
     
  12. marince87

    marince87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    160
    Ммм.. Најчесто ги правам со леб со сусам оној од Тинекс. Лебот намачкан со мајонез, потоа шунка, па кашкавал, па краставица, сол и кечап... Ми се пријаде од муабетов :)
     
  13. maca78

    maca78 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    78
    рецептава за сендвич е од мажот ми мој....и прв пат ко ја слушнав му се смеев ко забегана арно ама ко пробав ми се бендиса супер е-
    значи нормален седнвич лепче салама кашкавал мајонез со сакате тоа плус чипс...и уште ако е со некој вкус чипсот ептем е вкусно.....
    пробајте и кажете
    јас ги одбегавам сите сендвичи од дебелеење ама коа ке се рече за овај ке каснам бар еден гриз ;)
     
  14. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Мислам дека точно разбра. И јас често си јадам вакво „чудо“ ама не како сендвич туку намачкано само на лепче. Но исто е. Убава и вкусна комбинација ми е барем мене :)

    Омилени сендвичи ми се: домат и сирење со кашкавал и салама, потоа свински врат, кашкавал, домат мммм, и нешто си експериментирав за планинарење и направив сендвич со зденка , домат и кашкавал, не беше нешто посебно ама цел го изедов :D
     
  15. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Си купувате лепче за хот дог или за хамбургер, си ставате парче кашкавал, малку марула, краставица, пилешки прсти и компирчиња, кечап и мајонез... Мераци...
     
    На Dreams.678 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Мене еден од поомилените ми е крајче од леб исечено на пола, намачкано со мајонез, па кругчиња домат, сирење врз тоа, па краставичка, кромид на кругчиња и понекогаш лута пиперка исто на кругчиња, мммм
     
    На Dreams.678 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски

    Е јас овој сендвич до овде го правам :)
     
  18. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Си јадам навечер или наутро. Си ставам путер салама и краставичка :D :D :D
     
  19. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    И јас ако треба да искачам, ако не се препуштам целосно во вкусот и аромата на кромидот :wasntme: и многу ми е повкусен така, пробај некогаш може ќе ти се допадне
     
    На LittleDevil му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    На грахам леб од Жито Лукс мачкам тартар сос, додавам печеница, лист марула и кругче домат. Лиги ми потекоа. :)
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.