1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сендвичи

Дискусија во 'Рецепти' започната од OrdinaryGirl, 14 февруари 2011.

 1. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Брзи за правење, вкусни за јадење :)
  Кога немаме дома спремено ручек, а јас сум прегладнета - најдобра варијанта ми е да си направам сендвич за 2 минути и да се заситам.
  Го обожавам белиот коцкаст леб на Жито Лукс и најчесто со таков си правам сендвичи.
  Мачкам путер или маргарин, ставам печеница, кашкавал и лист од марула. Друга комбинација ми е со шунка, парчиња патлиџан сечен на кругови и кашкавал. Кулен и краставичка ми е многу убава комбинација - баш е освежителна од краставицата, а пикантна од куленот. Понекогаш додавам и јајце (исто така сечено на кругови) а на лепчето ставам малку мајонез колку за вкус. Од зачините ставам оригано, или вегета, бидејќи јадам солено :)

  Колку често јадете сендвичи? Си правите дома, или купувате? Што ставате во сендвичот и кои ви се омилени комбинации? :)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  (Барав ваква тема, ама не најдов - ако е дупла избришете ја)
   
  На ana.8 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  Јадам сендвич со ајвар и сирење, со мармалад од сливи и сирење а од купечки од McDonalds само италиански :)
   
 3. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Мармалад од сливи во комбинација со сирење? :^)
  Или погрешно разбрав...
   
 4. mar17

  mar17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  107
  сендвичи си правам најчесто со сечениот леб на жито вардар,а комбинации секакви правам,но во секоја оди мајонез или путер кашкавал,кулен+врат и некогаш топена зденка... ммм :rofl:
   
  На ana.8 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.021
  Допаѓања:
  86.698
  Пол:
  Женски
  Сендвичи ретко јадам, бидејќи дома сме научени на зготвен ручек. Кога правам сечам крајче од лебот т.е пола леб, ја вадам средината и ставам кашкавал, сирење, шунка или било што сувомеснато, ставам кечап, мајонез и павлака. Понекогаш ставам домат или краставица. Овие состојки се менуваат во зависност од тоа што имам дома.
   
  На Caci55 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.906
  Допаѓања:
  5.348
  често сум надвор од дома , мајка ми многу ми се лути бидејќи често се случува да немам време во недела попладне да седниме сите да јадеме , јас забегувам негде :D јадам од тие јадења што се ,,набрзинка,, односно сендвичи . :) кога имам време да го направам јадам туна сендвич. Инаку сакам и сендвич со путер од кикиритки и мед . :)
   
 7. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.157
  Понекогаш си правам клуб сендвичи, со тој коцкастиот леб од Житп Лукс, го мачкам лепчето со павлака, па ставам салама, кашкавал и свински врат тенко исецкани, кругчиња свежа краставичка, лис марула, а другата кришка лепче од внатрешната страна ја мачкам со мајонез. Превкусно...
  [​IMG]
   
  На Dreams.678, Wild-GirL и Hipica им се допаѓа ова.
 8. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.046
  Ова не се типични сендвичи ама е слично...

  На лепчиња се намачкува претходно измешано крем сирење со кечап...Се печат малку (во рерна) колку да крцкаат лепчињата, после се вадат и се става одозгора тост кашкавал.Се враќаат лепчињата да се до печат само колку да се под стопи кашкавалот.Е, се додава босилек одозгора или пак истиот може да се стави претходно и во крем сирењето со кечап...ваша желба е тоа.И со винце идат одлично. :)

  Ова се брзи сендвичи лепчиња...На лепчињата се намачкува мајонез, се додава кечап...изрендан кашкавал,кругови краставица свежа и кругови домат...Може и во рерна, ама во микровална најбрзо се загреваат, колку да се растопи кашкавалот и да крцка лепчето..Може да се додаде букова сол одозгора или оригано.
   
  На glosipgirl и OrdinaryGirl им се допаѓа ова.
 9. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.448
  На работа си носам секој ден....различна содржина нели нормално...пошто мене најбитен оброк ми е доручекот внимавам да ми биде здрав, и вкусен, лиснато и такви глупости не ми доаѓа во предвид
  - црн леб на кришки, мачкам малку маргарин, лист марула, лист спаноќ, кашкавал и теееенко парче свински врат, повеќе краставица и обавезно маслинки...две сендвичиња со по две лепчиња ми е таман..
  -лепче, повеќе маргарин, сирење, неколку тркалца варено јајце, краставица,лист марула и лист спаноќ....ова е совршена комбинација
  - интегрален багет(третина), една виршла, кечап, повеќе марула и спаноќ ....
  - црно лепче, намаз од сирење и магдонос дома спремен, домат, мноооогу краставичка, листови марулка и спаноќ....маслинки нормално ;)
  вкусни и здрави, колку толку :D
  + морав да додам, домче со сендвичињава си јадам и лукче, секогаш кога не треба да одам никаде цел ден :lol:
   
  На Dreams.678 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.688
  Марулче,кечап ,мајонез,павлака,кашкавал,сувомеснато и буковец :l:
  [​IMG] :rock:
   
  На Dreams.678 и glosipgirl им се допаѓа ова.
 11. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.553
  Допаѓања:
  120.582
  Си го правам баш како на сликите :P [​IMG]
  [​IMG]
  :l: :l: :l:
   
 12. marince87

  marince87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  159
  Ммм.. Најчесто ги правам со леб со сусам оној од Тинекс. Лебот намачкан со мајонез, потоа шунка, па кашкавал, па краставица, сол и кечап... Ми се пријаде од муабетов :)
   
 13. maca78

  maca78 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  78
  рецептава за сендвич е од мажот ми мој....и прв пат ко ја слушнав му се смеев ко забегана арно ама ко пробав ми се бендиса супер е-
  значи нормален седнвич лепче салама кашкавал мајонез со сакате тоа плус чипс...и уште ако е со некој вкус чипсот ептем е вкусно.....
  пробајте и кажете
  јас ги одбегавам сите сендвичи од дебелеење ама коа ке се рече за овај ке каснам бар еден гриз ;)
   
 14. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  881
  Пол:
  Женски
  Мислам дека точно разбра. И јас често си јадам вакво „чудо“ ама не како сендвич туку намачкано само на лепче. Но исто е. Убава и вкусна комбинација ми е барем мене :)

  Омилени сендвичи ми се: домат и сирење со кашкавал и салама, потоа свински врат, кашкавал, домат мммм, и нешто си експериментирав за планинарење и направив сендвич со зденка , домат и кашкавал, не беше нешто посебно ама цел го изедов :D
   
 15. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.157
  Си купувате лепче за хот дог или за хамбургер, си ставате парче кашкавал, малку марула, краставица, пилешки прсти и компирчиња, кечап и мајонез... Мераци...
   
  На Dreams.678 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Мене еден од поомилените ми е крајче од леб исечено на пола, намачкано со мајонез, па кругчиња домат, сирење врз тоа, па краставичка, кромид на кругчиња и понекогаш лута пиперка исто на кругчиња, мммм
   
  На Dreams.678 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски

  Е јас овој сендвич до овде го правам :)
   
 18. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.830
  Пол:
  Женски
  Си јадам навечер или наутро. Си ставам путер салама и краставичка :D :D :D
   
 19. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  И јас ако треба да искачам, ако не се препуштам целосно во вкусот и аромата на кромидот :wasntme: и многу ми е повкусен така, пробај некогаш може ќе ти се допадне
   
  На LittleDevil му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.550
  На грахам леб од Жито Лукс мачкам тартар сос, додавам печеница, лист марула и кругче домат. Лиги ми потекоа. :)
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.