1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анти-Милеров хормон (АМH)

Дискусија во 'Бременост' започната од Sesil, 25 јануари 2018.

  1. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Јас кога се боцкав одев лево од шалтерите па десно пак лево и уште еднаш десно. Завршив одма работа ни ме препратија некаде ни ништо. Прво на шалтер отидов за наплата па после на боцкање.
     
  2. Spiritus

    Spiritus Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2017
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    IGF-1 испитуваат ли на државна покрај АМХ ???
     
  3. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    Sto e IGF-1?
     
  4. Spiritus

    Spiritus Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2017
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    growth factor 1.
    Се испитува посебно од АМХ ама дава заедно со АМХ целосна слика за резервата. Ми кажаа дека ако е низок може рејувенација на јајници а ако е висок џабе е рејувенација.
     
  5. Spiritus

    Spiritus Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2017
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    Само да потврдам дека АМХ се испитува на ГАК и на ЈЗУ УК ЗА КЛИНИЧКА БИОХЕМИЈА- МЕДИЦИНСКА БИОХЕМИЈА (упатот вака да гласи и не се иде по доктори, лаборатории), цената е 250 ден резултат нареден ден а IGF-1 не испитуваат уште на клиника.
     
    На LivingGlam и Lavica2602 им се допаѓа ова.
  6. *Ribolovka*

    *Ribolovka* Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2019
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    151
    Пол:
    Женски
    IGF-1 изгледа може да се испита на ендокринологија, го има на листата за резултати. IMG_20191016_104809~2.jpg Нека праша некој ако оди на ендокринологија деновиве, да знаеме за сигурно.
     
    На Spiritus и Lavica2602 им се допаѓа ова.
  7. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    А бе на листа свашта има, ама реагенси е прашањето дали има. Баш ќе сликнам постари резултати од ендокринологија, АМХ го имаше години уназад ама немаше реагенс за него, на листа си стоеше.
     
    На *Ribolovka* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. boe84

    boe84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Девојки, има ли некоја со низок АМХ (помало од 0,5 на пример) да ми каже дали поднесувала документи до Фонд и дали ви советуваат стимулации или на природен циклус? Истотака дали сте на некоја посебна исхрана и дали/колку ви помага?
     
  9. Godunka

    Godunka Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo,treba da ispitam hormoni na tret den dobieno,imam dilema?
    Dobiv sinokja vo 22h,koj den se racuna za tret?!
    Fala.
     
  10. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Во петок ти е трет ден.
     
    Последна измена: 20 ноември 2019
    На Godunka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Alita

    Alita Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2019
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    1.284
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки. Имам ендометриоза на едниот јајник околу 4см и ми задава доста болки. Веќе еднаш сум оперирана од неа, ама сега повторно се појави. Докторка во Ремедика каде што се консултирав, поради тоа што и кажав дека сеуште не сакам и не планирам да забременам, ми рече да испитам АХМ, но не го испитував за време на менструација. Резултатот од АХМ беше 2.11

    Прашањето ми е дали е овој резултат е меродавен затоа што не е испитано за време на менструација и дали некој друг бил во слична ситуација?
     
  12. Marija_b

    Marija_b Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2020
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Jas sum so Amh hormon 0.08 i podnesov vo fondot dokumenti i mi odobrila vaučer so donirani jajce kletki vednaš.Stom rezultatot ti e pod 1 odobruvaat samo so donirani.Podnesisi dokumenti so inseminacii barem potoa ke te sleduvaat 3 Vauceri ,jas napraviv 4 ivf na privatno i rezultatite bea negativni,na spontan edvaj ke se izvadese Edna jajce kletka i taa ke prekineše da se deli na tret den.i Sega sum vo postapka so donirani vo solun
     
    На Flower123123 и tina2018 им се допаѓа ова.
  13. Marija_b

    Marija_b Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2020
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Супер тие резултатот,јас имам испитувано и на почеток,средина,крај на циклус и резултатот беше скоро исти,без грижа
     
  14. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Резултатот е меродавен, докторката веројатно била загрижена дека не сакаш деца, а резервите се трошат.
     
  15. Alita

    Alita Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2019
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    1.284
    Пол:
    Женски
    Дали овие параметри може да се подобрат на некаков начин?
    И дали некој примал хормонска терапија во вакви случаи?
    Секако дека резервите се трошат ама како човек кој што знае што точно сака, знам дека тоа не го сакам моментално.
     
  16. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.647
    Допаѓања:
    161.674
    Пол:
    Женски
    Амх не е апсолутен показател за оваријални резерви. Си треба и ехо, да се видат антрални фоликули, се прави и хормонски статус ( да се види и ФСХ).
    Оваријалните резерви Не може да се надополнуваат.Тие се трошат со секој циклус.
    Твојот резз е солиден, да не речам одличен.
    Незнам колку год имаш.
    Но внесување на суплементи,антиоксиданси и витамини/минерали би си 'помогнала' да си ја 'одржуваш' репродуктивноста.
    Хормонска терапија Не ти треба
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  17. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Ти одговорила Бубче, извини, сега гледам. Верувам дека знаеш што сакаш, ама и јас ќе сакав да знам порано за мојот Амх да беше мојот матичен како твојата. Да не ти биде касно после. Ова најдобронамерно. Исто, зависи колку год имаш. Се најдобро, поз
     
    На Flower123123 и Alita им се допаѓа ова.
  18. Alita

    Alita Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2019
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    1.284
    Пол:
    Женски
    Имам 27 години. Докторкава рече дека АХМ било ок, ама поради ендометриозата за мои години било малку намалено.
     
  19. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Чим прашуваш на форум значи си загрижена. Не знам дали си во врска, тоа си е твое. Јас мислам да размислиш со оглед на твојата здравствена состојба. Добро е тоа што се открило на време. Амх не се враќа назад и многу овде имаме проблеми со бременост. Се друго е до тебе и како ти се осеќаш.
     
  20. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Можеш да си замрзнеш јајце клетки, доколку си загрижена дека би ти се намалиле резервите, мислам ако не планираш да рагјаш во блиска иднина.
    Денес, за срекја и таа опција постои.
    Баш скоро на телевизија др. Лазаревски збореше дека во последно време бил зголемен бројот на вакви случаи.
    Девојки околу 30 години кои сакат да си прават кариера или не си нашле соодветен партнер, си замрзнуваат материјал за понатаму.
     
    На Anexy, LivingGlam, tina2018 и 2 други им се допаѓа ова.