Анти-Милеров хормон (АМH)

Дискусија во 'Бременост' започната од Sesil, 25 јануари 2018.

 1. Fillia

  Fillia Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2015
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  1.256
  Пол:
  Женски
  Јас кога се боцкав одев лево од шалтерите па десно пак лево и уште еднаш десно. Завршив одма работа ни ме препратија некаде ни ништо. Прво на шалтер отидов за наплата па после на боцкање.
   
 2. Spiritus

  Spiritus Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2017
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  344
  Пол:
  Женски
  IGF-1 испитуваат ли на државна покрај АМХ ???
   
 3. Lavica2602

  Lavica2602 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2017
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  1.082
  Пол:
  Женски
  Sto e IGF-1?
   
 4. Spiritus

  Spiritus Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2017
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  344
  Пол:
  Женски
  growth factor 1.
  Се испитува посебно од АМХ ама дава заедно со АМХ целосна слика за резервата. Ми кажаа дека ако е низок може рејувенација на јајници а ако е висок џабе е рејувенација.
   
 5. Spiritus

  Spiritus Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2017
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  344
  Пол:
  Женски
  Само да потврдам дека АМХ се испитува на ГАК и на ЈЗУ УК ЗА КЛИНИЧКА БИОХЕМИЈА- МЕДИЦИНСКА БИОХЕМИЈА (упатот вака да гласи и не се иде по доктори, лаборатории), цената е 250 ден резултат нареден ден а IGF-1 не испитуваат уште на клиника.
   
  На LivingGlam и Lavica2602 им се допаѓа ова.
 6. *Ribolovka*

  *Ribolovka* Активен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  150
  Пол:
  Женски
  IGF-1 изгледа може да се испита на ендокринологија, го има на листата за резултати. IMG_20191016_104809~2.jpg Нека праша некој ако оди на ендокринологија деновиве, да знаеме за сигурно.
   
  На Spiritus и Lavica2602 им се допаѓа ова.
 7. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.245
  Допаѓања:
  116.343
  Пол:
  Женски
  А бе на листа свашта има, ама реагенси е прашањето дали има. Баш ќе сликнам постари резултати од ендокринологија, АМХ го имаше години уназад ама немаше реагенс за него, на листа си стоеше.
   
  На *Ribolovka* му/ѝ се допаѓа ова.
 8. boe84

  boe84 Нов член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Девојки, има ли некоја со низок АМХ (помало од 0,5 на пример) да ми каже дали поднесувала документи до Фонд и дали ви советуваат стимулации или на природен циклус? Истотака дали сте на некоја посебна исхрана и дали/колку ви помага?
   
 9. Godunka

  Godunka Нов член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo,treba da ispitam hormoni na tret den dobieno,imam dilema?
  Dobiv sinokja vo 22h,koj den se racuna za tret?!
  Fala.
   
 10. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.974
  Допаѓања:
  19.362
  Пол:
  Женски
  Во петок ти е трет ден.
   
  Последна измена: 20 ноември 2019
  На Godunka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Alita

  Alita Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2019
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  1.269
  Пол:
  Женски
  Здраво дечки. Имам ендометриоза на едниот јајник околу 4см и ми задава доста болки. Веќе еднаш сум оперирана од неа, ама сега повторно се појави. Докторка во Ремедика каде што се консултирав, поради тоа што и кажав дека сеуште не сакам и не планирам да забременам, ми рече да испитам АХМ, но не го испитував за време на менструација. Резултатот од АХМ беше 2.11

  Прашањето ми е дали е овој резултат е меродавен затоа што не е испитано за време на менструација и дали некој друг бил во слична ситуација?
   
 12. Marija_b

  Marija_b Активен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2020
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Jas sum so Amh hormon 0.08 i podnesov vo fondot dokumenti i mi odobrila vaučer so donirani jajce kletki vednaš.Stom rezultatot ti e pod 1 odobruvaat samo so donirani.Podnesisi dokumenti so inseminacii barem potoa ke te sleduvaat 3 Vauceri ,jas napraviv 4 ivf na privatno i rezultatite bea negativni,na spontan edvaj ke se izvadese Edna jajce kletka i taa ke prekineše da se deli na tret den.i Sega sum vo postapka so donirani vo solun
   
  На Flower123123 и tina2018 им се допаѓа ова.
 13. Marija_b

  Marija_b Активен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2020
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Супер тие резултатот,јас имам испитувано и на почеток,средина,крај на циклус и резултатот беше скоро исти,без грижа
   
 14. tina2018

  tina2018 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  769
  Пол:
  Женски
  Резултатот е меродавен, докторката веројатно била загрижена дека не сакаш деца, а резервите се трошат.
   
 15. Alita

  Alita Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2019
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  1.269
  Пол:
  Женски
  Дали овие параметри може да се подобрат на некаков начин?
  И дали некој примал хормонска терапија во вакви случаи?
  Секако дека резервите се трошат ама како човек кој што знае што точно сака, знам дека тоа не го сакам моментално.
   
 16. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.532
  Допаѓања:
  110.873
  Пол:
  Женски
  Амх не е апсолутен показател за оваријални резерви. Си треба и ехо, да се видат антрални фоликули, се прави и хормонски статус ( да се види и ФСХ).
  Оваријалните резерви Не може да се надополнуваат.Тие се трошат со секој циклус.
  Твојот резз е солиден, да не речам одличен.
  Незнам колку год имаш.
  Но внесување на суплементи,антиоксиданси и витамини/минерали би си 'помогнала' да си ја 'одржуваш' репродуктивноста.
  Хормонска терапија Не ти треба
   
  На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
 17. tina2018

  tina2018 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  769
  Пол:
  Женски
  Ти одговорила Бубче, извини, сега гледам. Верувам дека знаеш што сакаш, ама и јас ќе сакав да знам порано за мојот Амх да беше мојот матичен како твојата. Да не ти биде касно после. Ова најдобронамерно. Исто, зависи колку год имаш. Се најдобро, поз
   
  На Flower123123 и Alita им се допаѓа ова.
 18. Alita

  Alita Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2019
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  1.269
  Пол:
  Женски
  Имам 27 години. Докторкава рече дека АХМ било ок, ама поради ендометриозата за мои години било малку намалено.
   
 19. tina2018

  tina2018 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  769
  Пол:
  Женски
  Чим прашуваш на форум значи си загрижена. Не знам дали си во врска, тоа си е твое. Јас мислам да размислиш со оглед на твојата здравствена состојба. Добро е тоа што се открило на време. Амх не се враќа назад и многу овде имаме проблеми со бременост. Се друго е до тебе и како ти се осеќаш.
   
 20. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.411
  Допаѓања:
  4.135
  Пол:
  Женски
  Можеш да си замрзнеш јајце клетки, доколку си загрижена дека би ти се намалиле резервите, мислам ако не планираш да рагјаш во блиска иднина.
  Денес, за срекја и таа опција постои.
  Баш скоро на телевизија др. Лазаревски збореше дека во последно време бил зголемен бројот на вакви случаи.
  Девојки околу 30 години кои сакат да си прават кариера или не си нашле соодветен партнер, си замрзнуваат материјал за понатаму.
   
  На Anexy, LivingGlam, tina2018 и 2 други им се допаѓа ова.