1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Владеење (Reign)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од elanor, 22 декември 2013.

  1. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.029
    Пол:
    Женски
    Не знам дали некој од феминките ја гледа оваа серија. Мене ми е ново откритие :D



    Се работи за Мери, кралицата на Шкотите кога доаѓа во Франција на дворот на францускиот крал. Полна со дворски сплетки, нешто како Тјудори. Меѓутоа има некој тинејџерски шмек, наликува на филмот на Софија Копола за Марија Антоанета со Кирстен Данст.
    Серијата е релативно нова, досега се излезени 8 епизоди.
    Топло им ја препорачувам на сите оние кои сакаат филмови и серии со дворски заткулисни игри.
     

    Прикачени фајлови:

    На simonna.a и G.G им се допаѓа ова.
  2. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    Јас ја следам серијава и сега за сега ми се допаѓа. Мери доаѓа на францускиот двор за да се омажи со следниот француски крал, но во меѓувреме многу интриги и сплетки се случуваат. Вреди да се погледне :)
     
  3. Tej4e

    Tej4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    јас ја гледам, ми се допаѓа стилот и глумците, а и приказната не е до толку лоша.
     
  4. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.640
    Пол:
    Женски
    Да,да
    една од омилените серии! :$
    ја обожавам серијата,но посебно Францис!
    Се топам кога го гледам :inlove: ...јас оваа серија си ја следам на ХРТ1 секоја сабота околу 10 саатот навечер
    И како шо гледам нема да биди серијата како шо беше во историјата,то ест најавија дека Францис нема да умре и ќе направат демек да остане жив ова-она...
    Баш е интересен начинот како историската Мери Стјуарт умре...кога и јас сечеа главата под нејзиниот фустан имаше куче и кога отиде главата излезе кучето од фустанот на Мери...
    Не,не...не можам повеќе
    оваа серија е врв
    многу си ја засакав 8)
    а гледам Хрватите почнаа со историски филмови и серии,баш интересно :wasntme:
    Филмови за Елизабета Прва,за Борџиите серија,па сега и за братучетката на Елизабета Прва-Мери...
     
  5. rhcpfan

    rhcpfan Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.027
    Јас ја изгледав целата сезона.Серијата не е лоша за тепање време,иако не гледам многу серии поврзани со историски настани оваа како промена добро ми дојде :D
     
  6. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.640
    Пол:
    Женски
  7. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.640
    Пол:
    Женски
  8. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.640
    Пол:
    Женски
    Имате ли информација кога ќе ја даваат на ХРТ1?
     
  9. nadja29

    nadja29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    342
    серијата е преубава,добра содржина што ќе те привлече да гледаш,поточно историска содржина,добр група на актери и мислам дека од сезона во сезона е подобра и подобра.ви ја препорачувам да ја погледнете
     
  10. rhcpfan

    rhcpfan Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.027
    Па не би кажала дека е подобра од сезона во сезона...Се разочарав многу од последнава епизода мислам знаев дека Францис ке умре ама нема да ми е тоа тоа серијава без Тоби.Плачев како луда и не верувам дека ќе продолжам со гледање...
     
    На nadja29 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. nadja29

    nadja29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    342
    Те разбирам и мене нема да ми биди исто без Францис,но ко што рече знаевме дека Францис ќе умре,серијата е направена повеќе за животот на Мери одколку за Францис.Сепак секој со свој вкус,јас баш мислам дека сега ќе биди уште поинтересна со повеќе интригии
     
  12. rhcpfan

    rhcpfan Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.027
    Да секако,секој со свој вкус.Не дека и мене не ме интересира што натаму ќе се случува и знам дека Мери е таа околу која се врти целото дејство,но мене Францис ми беше омилен лик и веројатно затоа не верувам дека до толку ќе е интересно натаму..Можеби грешам не знам..
     
  13. nadja29

    nadja29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    342
    Сега се зависи од продуцентот на серијата дали серијата е според вистинскиот живот на Мери или пак прави подруго сценарио,сепак јас мислам по тоа што имам читано (учено) ќе биде поинтересно но сепак ќе види што ќе се случува.
     
  14. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.640
    Пол:
    Женски
    Ете помина неколку епизоди откога Францис умре...ама мене ми недостига така да си речам..па се решив една слика да направам специјално за Францис и Мери :inlove:
    download (2).jpg
     
  15. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.640
    Пол:
    Женски
    излезе нова епизода?
     
  16. prettyliar

    prettyliar Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    893
    Пол:
    Женски
    Следна епизода ќе има дури на 25 Април, не разбарав баш зашто. од CW така ја префрлиле. Иначе предобра е, ги изгледав сите епизоди, мене од почетокот не ми беа омилени Мери и Франсис заедно, многу ми се лигавеа, јас повеќе сакав со Баш да заврши ама ете кога се омажи Лејди Кена, ми станаа они двајца омилени. Во серијава мислам дека ниеден пар не издржува подолго време, ама ниеден, сите се разделуваа за кратко време и тоа е многу глупо. Моментално, најомилени ми се Лејнт и Клоуд и како пар и како личности, оваа Гриер многу го зезаше и го маткаше 2 сезони веќе. Интересно е сега и со Елизабет, кој ќе биде следниот маж на Мери и многу се смеам кога ќе се здружат Кетрин и Мери заедно.
    Го одолговлекуваат заминувањето на Мери во Шкотска затоа што историски после нејзиното враќање ќе биде убиена од својот народ.
     
  17. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.640
    Пол:
    Женски
    Елизабета ќе ја отепа историски.Таа потпиша нешто пто би рекле ние ферман и со таа дозвола на Мери Стјуарт,кралицата на Шкотите му е отсечена главата.За оваа одлука Елизабета се има покаено.И власта подоцна полека преминува во рацете на Англија,а во власта влезе и Џон мислам дека се викаше Стјуарт,синот на Мери...војната на братучетките беше прилично интересна.Мери две години тераше со Францис,после наводно бегала во Шпанија,па се омажила со нејзиниот братучед...а јас сум баш љубопитна што ќе прават во следната епизода,како девицата Елизабета и Мери ќе го продолжат конфликтот и дали ќе направат кога ќе дојде денот за крајот на серијава,Мери да е погубена на гилотина.Има интересна легенда кога ја погубуваа Мери...кога и ја секоа главата,од под фустанот излегла нејзината мачка...хахах ова ми беше баш интересен факт шо го имам читнато...интересна област е историјава :P