1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Восок за коса

Дискусија во 'Коса' започната од Divinebutterfly, 6 октомври 2011.

  1. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Феминки гледам дека пишувавте и прашувавте за восокот,а гледам дека нема тема...И мене ме интересира за восоците,кој е подобар,т.е. кој сте го користеле и од кој сте задоволни,а од кој не,колку пари се,кај може да се најдат итн. Мене специјално ме интересира на Нивеа,ако имате користено пишете ми :) :*
     
  2. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    Нивеа немам користено,ама јас ќе си го пофалам овој на Тафт.
    Значи не е баш восок,повеќе е ко крема.Одлично е за мазнење на косата и и дава ПРЕКРАСЕН сјај.
    Исто и мириса убаво,а што мене најмногу ми се свиѓа не ја прави косата мрсна како обичниот восок.
    [​IMG]

    Едит:Ќе се редактирам за да не пишувам пак.
    Да точно дека ја мрси,е сега нормално е кога ставaш тракатанци на коса дека побрзо ќе ти се мрси,ама зборот ми беше дека за разлика од обичните восоци ефектот не е мрсна коса. :) Бидејќи е како крема,многу помалку ја мрси ,него ли кога ќе ставиш восок.
     
    На A-j-a, Divinebutterfly, Chocoholic и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Ќе ме натерате да фрлам некој денар и на восок :rofl:
    Поточно имам од Субрина, ама многу лепи, не сум нешто задоволна :?:
     
    На ColoursOfTheRainbow му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.728
    И јас сум го користела црвениот тафт, и задоволна сум.
    Сепак не можам да кажам дека не ја мрси косата. Кога ставам восок морам почесто да ја мијам.
    Или па многу ставам, не знам.
     
  5. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Еве јас да кажам, затоа што вчера кренав узбуна во Сакам да прашам! :D
    Не знам како претходно не сум дошла во контакт со восокот за коса, единствено употребувам силиконски капки, пена за коса, а само во неколку прилики имам ставено од ова [​IMG] и косата ми беше катастрофа.
    Затоа и толку се распрашував, од причина што восокот кој ми го става фризерот ми ја прави косата феноменална.
    И благодарение на феминките од вчера, денес купив Тафт, црниот и цело пладне си шетав со преубава коса, окезена од 6-ка до 6-ка. Лично имам потреба од нешто што би ми ја скротувало косата, зошто многу брзо ми се регенерира и ми растат бебешки влакна.
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  6. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    А колку е восокот од Тафт женски? И, велите ја прави мазна косата, а? ^_^
     
  7. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    И јас го користам восокот на Тафт веќе неколку години и сум презадоволна. Косата ќе ви се измрси само ако премногу ставите. Доволно е само многу мала количина на врвовите од прстите. Мислам дека беше околу 180 ден во Макси Д, трае со месеци
     
    На k.i.m му/ѝ се допаѓа ова.
  8. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Абе деца слушајте ја дада Најубава, ако не за друго на коса имам ставано свега и свачега :wasntme: .
    Оној црниот восок на Тафт е најдобар за скротување на „немирна“ коса, бебешки влакненца, наектрилизирани и т.д.
    Бидејки јас имам коса џоа жива ограда тој го користев и доста добро се покажа, еве Старфиш ми е сведок :!: дека е супер.
    Ама да се разбереме восок не е за секојдневна употреба туку после миење односно фенирање, пеглање.
    Викате многу ја мрсел косата, па побогу секојден и пена да ставаш цела ќе ти се улепи џоа пајажина а не па восок. И не се става пола опаковка туку мала количина на прстите добро се растрива меѓу нив и се нанесува.
    Јас за овој црниов на Тафт ставам потпис и печат, овде и сега, а за другите микрофонот ќе им го отстапам на другите девојки.

    Благодарам за вниманието 8) .
     
  9. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Е супер,баш ми е мило што се вклучивте,Miss-Independent фала за советот :bow: ,а и на другите исто,баш ќе видам и ќе побарам,пошто и јас имам многу такви бебешки влакна што ми летаат |( па ќе си купам восок изгледа за да ги скротам малце :) Јас па имав црн тафт лак за коса,многу силен беше,ниено влакненце не помрднуваше,изгледа и восокот е таков,за силна фиксација,а овој црвениот е малце полесен и поќе за сјај.Знам дека и црвениот лак ми беше поубав,па изгледа црвениот восок ќе го барам :)

    A ти Starfish ваква да не си видела што викаше со портокалево?
    [​IMG]
     
  10. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    MMM, викате спасител за бебешките влакна? :?: па уште утре го купувам а и + ми летааат влакна на сите страни. Сум имала некогаш на стил, како тинејџерка купував све и свашта дури и не ми текнува каков ефект имало :D . А дали и надградбата за коса ставате восок?
     
  11. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.733
    Допаѓања:
    8.091
    Пол:
    Женски
    Сум го користела само црвениот и многу сум задоволна,и дава неверојатен сјај на косата.Малку има појак мирис,али споредено со ефектите што ги дава на косата многу лесно се занемарува тоа. :)
     
  12. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Јас го имам од Subrina и многу е добар, а и убаво мириса. :)


    [​IMG]
     
    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    И јас имам Субрина. Мора да се согласам со феминката над мене, убаво мириса. Претходно користев тафт, син со портокалово капаче. Задоволна сум и од едните и од другите.
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    A колку чини тоа чудото од крем/восок што го испофалија Мисс и Најубава ? ^_^
    Мореее, ми го осиромашувате буџетот со овие изуми - де пена, де ваков, онаков регенератор - ама сето ова у позитивна смисла, да се разбереме! :!:
    И значи, мала количина и само поминувам низ коса со прсти и толку?
    Немам користено восок до сега, ама ме намерачивте, по којзнае и кој пат. :D :D
     
  15. DeepBlue

    DeepBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.097
    субрината и тафтот за тие пари се изузетни барем така знам што сум слушал од другарки, али они претежно го ставаат кога си ја пеглаат косата :)
     
  16. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Епа Мишел ќе си одвоиш некоја така сума од окулу 200 денари, ама па ќе имаш мазно косиче.
     
  17. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Мене ме интересира како се постигнува ваков сјај на коса
    [​IMG] мислам на нефарбана коса? :?: Баш ме заинтересиравте сега, восокот ова може да го постигне или не? И се става на мокра, сува коса, на цела коса или како :$ Немам никогаш користено, за мене восок е нешто слично на гел и мислев се користи само за обликување на косата :tmi:
     
  18. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Волку сјајна коса може да се постигне.
    Фенот во една, четката во друга рака, ќе си фаќаш дел по дел и ќе фенираш. Восокот се става на крај после фенирањето, на цела коса, ама многу малку и не точно од самиот корен.
    Сјајов што го има девојкава не е од восокот, веројатно се должи на процес на миење и одржување, ама ако ја исфенираш косата убаво може да сјае приближно вака. ;)
     
    На Divinebutterfly и Jojoba им се допаѓа ова.
  19. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Го зедов овај,па да видиме како ќе е.Сакав од другите ама пошто на намаление ги имаа купено :^) Го има некој користено? Како сте задоволни?
    [​IMG]
     
  20. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Дивајн што направи со восокот, го користиш? Како си задоволна?
    Јас му фрлив око на црвениов од тафт, уште од кога се токмам да купам, ама пак и не го имам баш сретнато :?: Уште тоа не и го имам ставено на косава :D