1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пари од свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од antonieta30, 15 декември 2013.

  1. antonieta30

    antonieta30 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2013
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    1
    Ме интересира колку пари собравте од свадба и дали се исплаќа да правиш свадба
     
  2. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Рано ти е да мислиш на свадба, ако ти се точни годините на профилот.
    А додека стаса време за тоа, се надевам дека ќе сфатиш дека причина за правење свадба не се парите кои ќе ги собереш :)
     
    На Bezopasna2002 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.630
    Пол:
    Женски
    А ти ќе праиш свадба за да собереш пари ? Ако е ради тоа тогаш ич нем да ти се исплати бидејки свадбата е веселба а арачот е за собирање пари !! |( |( |(
     
  4. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    свадба пред се е ден за вас, за да се видите невеста, па да го споделите овој убав ден со вашите најблиски ( иако и не се баш најблиски :D ), па после тоа се што подарок ќе ти донесат... факт е дека сите повеќе сакаме пари, отколку поклони, освен ако ти си немаш некоја посебна желба за поклон, па кажеш на некој поблизок да ти го купи тоа :) инаку ние собравме 3 ипол илјади евра, и не ни се исплати нам, добро можеби и со подароците, тука некаде беше, а од двете страни потрошивме 5 ипол, а имавме 180 гости :worried:
    ма да не е битно тоа колку ќе собереш, битно е што тој ден се врти се околу тебе и тој ден не се заменува со ниедна сума на пари :angel:
     
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Нешто малку повеќе од 4500е. Зошто знам кога броевме беа 4500, а после добивме уште некои пликоа, од луѓе кои не биле во можност да дојдат.
    + околу 2000е. во бела техника поклони - груба пресметка.

    НО
    Ние свадба не правевме за пари да собереме. Ако ти се верува, после неколку дена ги отворивме пликоата и поклоните. И најглупав бизнис ти е да правиш свадба за пари. Тогаш ич не прави.
     
    На buba4e89, Bezopasna2002, meckicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Луѓе, што мислите вака според вас, дали и колку е правилно парите од свадбата да се вратат на родителите, секако ако они ја плаќаат инаку знам дека нема логика, а вака, има ли некој од вас вратено од парите добиени за поклон, во ред е или...?
     
  7. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    Па никој не ги тера да ви дадат пари ако немаат. Ама да ги враќате после тоа нема смисла, ваши поклони се тоа.. според мене.
     
    На mssuniquee, joy1 и MiloMalo им се допаѓа ова.
  8. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Баш така, но еве овие си ги сакаат назад дури дирекно си кажуваат, не ни гледаат дали има логика тоа што го зборат или не... На моменти помислив да не нешто јас не сум во ред, според нив свадба ќе има и точка, нема простор за муабет и плус бебе ни е на пат. Нема да се остане во заедницава веќе почна муабет за стан но за тоа потоа, сега не знам како да се справам со ова не разбираат од збор, муабет не помага и сопругот се нервира, овие буквално осет немаат... Хелп.. ;(
     
  9. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Тоа се родителите на маж ти?не прави свадба ако не е закажана и готово..зошто да имаш стрес а бремена си..почекај здравје крштевка и свадба заедно,гледам се почесто парови го практикуваат ова и ок ми е;) или не примај пари од нив,дајте капар кај што треба и остаток после свадба ке платиш од парите во плик!
     
    На Bezopasna2002, cresa-jagoda, MiloMalo и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    (y)
     
  11. Bezopasna2002

    Bezopasna2002 Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2017
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Ne mi se veruva deka nekoj voopsto taka bi postapil...pa svadba po tradicija pravat roditelite od dvete strani. Ako nemaat pari togas toa e druga rabota, ama da vi gi baraat parite nazad, e toa e katastrofa.
     
  12. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    од нашата свдба собравме 7500е во пари и 100е ваучер за беле техника. Презадоволни сме согласно бројот на гости околу 260 супер сума.
     
  13. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    трошоците за спремање се огромни, бара организација и трчање. Значи од невестински фустан, шминка и фризура, музика, фотостудио, дома спремање, закитки и милион други тршоци...

    Секако кога фамилиите одлучиле за свадба, најмалку што треба да размислуваат е тоа дали се ќар-бидејќи никогаш не се :)
     
  14. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Ме интерисира колку пари собравте од вашаата свадба, колку гости имавте покането вкупно?
     
  15. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.180
    Допаѓања:
    23.862
    Zavisi od gostite, kolku gosti imas, kolku se bliski, kolku sakaat da dadat poklon... Sekade e razlicno.
    Nie imavme 150 gosti sobravme nesto poveke od 5500 evra. Kako i da e, ima mnogu fiksni trosoci (muzika, fotografi, obleka, crkva, maticno, cveke itn) koi gi plakas bez razlika kolku gosti imas, taka shto 'ekonomski gledano' pogolema svadba e poisplatlivo da pravis :) A, menito realno sekoj ke si go pokrie :)
     
    На AngIv му/ѝ се допаѓа ова.
  16. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Имавме околу 170 гости мислам,доста откажаа некои кажаа ќе дојдат а ги немаше,собравме околу 5000евра.