1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пари од свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од antonieta30, 15 декември 2013.

 1. antonieta30

  antonieta30 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2013
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  1
  Ме интересира колку пари собравте од свадба и дали се исплаќа да правиш свадба
   
 2. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.892
  Рано ти е да мислиш на свадба, ако ти се точни годините на профилот.
  А додека стаса време за тоа, се надевам дека ќе сфатиш дека причина за правење свадба не се парите кои ќе ги собереш :)
   
  На Bezopasna2002 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.442
  Допаѓања:
  47.976
  Пол:
  Женски
  А ти ќе праиш свадба за да собереш пари ? Ако е ради тоа тогаш ич нем да ти се исплати бидејки свадбата е веселба а арачот е за собирање пари !! |( |( |(
   
 4. fifi16

  fifi16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2013
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  свадба пред се е ден за вас, за да се видите невеста, па да го споделите овој убав ден со вашите најблиски ( иако и не се баш најблиски :D ), па после тоа се што подарок ќе ти донесат... факт е дека сите повеќе сакаме пари, отколку поклони, освен ако ти си немаш некоја посебна желба за поклон, па кажеш на некој поблизок да ти го купи тоа :) инаку ние собравме 3 ипол илјади евра, и не ни се исплати нам, добро можеби и со подароците, тука некаде беше, а од двете страни потрошивме 5 ипол, а имавме 180 гости :worried:
  ма да не е битно тоа колку ќе собереш, битно е што тој ден се врти се околу тебе и тој ден не се заменува со ниедна сума на пари :angel:
   
 5. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Нешто малку повеќе од 4500е. Зошто знам кога броевме беа 4500, а после добивме уште некои пликоа, од луѓе кои не биле во можност да дојдат.
  + околу 2000е. во бела техника поклони - груба пресметка.

  НО
  Ние свадба не правевме за пари да собереме. Ако ти се верува, после неколку дена ги отворивме пликоата и поклоните. И најглупав бизнис ти е да правиш свадба за пари. Тогаш ич не прави.
   
  На buba4e89, Bezopasna2002, meckicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  891
  Допаѓања:
  2.916
  Пол:
  Женски
  Луѓе, што мислите вака според вас, дали и колку е правилно парите од свадбата да се вратат на родителите, секако ако они ја плаќаат инаку знам дека нема логика, а вака, има ли некој од вас вратено од парите добиени за поклон, во ред е или...?
   
 7. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.878
  Допаѓања:
  133.474
  Пол:
  Женски
  Па никој не ги тера да ви дадат пари ако немаат. Ама да ги враќате после тоа нема смисла, ваши поклони се тоа.. според мене.
   
  На mssuniquee, joy1 и MiloMalo им се допаѓа ова.
 8. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  891
  Допаѓања:
  2.916
  Пол:
  Женски
  Баш така, но еве овие си ги сакаат назад дури дирекно си кажуваат, не ни гледаат дали има логика тоа што го зборат или не... На моменти помислив да не нешто јас не сум во ред, според нив свадба ќе има и точка, нема простор за муабет и плус бебе ни е на пат. Нема да се остане во заедницава веќе почна муабет за стан но за тоа потоа, сега не знам како да се справам со ова не разбираат од збор, муабет не помага и сопругот се нервира, овие буквално осет немаат... Хелп.. ;(
   
 9. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  3.694
  Допаѓања:
  91.914
  Пол:
  Женски
  Тоа се родителите на маж ти?не прави свадба ако не е закажана и готово..зошто да имаш стрес а бремена си..почекај здравје крштевка и свадба заедно,гледам се почесто парови го практикуваат ова и ок ми е;) или не примај пари од нив,дајте капар кај што треба и остаток после свадба ке платиш од парите во плик!
   
  На Bezopasna2002, cresa-jagoda, MiloMalo и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.421
  Допаѓања:
  26.046
  Пол:
  Женски
  (y)
   
 11. Bezopasna2002

  Bezopasna2002 Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2017
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Ne mi se veruva deka nekoj voopsto taka bi postapil...pa svadba po tradicija pravat roditelite od dvete strani. Ako nemaat pari togas toa e druga rabota, ama da vi gi baraat parite nazad, e toa e katastrofa.
   
 12. Karmina1989

  Karmina1989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 март 2012
  Пораки:
  471
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  од нашата свдба собравме 7500е во пари и 100е ваучер за беле техника. Презадоволни сме согласно бројот на гости околу 260 супер сума.
   
 13. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.915
  Допаѓања:
  48.042
  Пол:
  Женски
  трошоците за спремање се огромни, бара организација и трчање. Значи од невестински фустан, шминка и фризура, музика, фотостудио, дома спремање, закитки и милион други тршоци...

  Секако кога фамилиите одлучиле за свадба, најмалку што треба да размислуваат е тоа дали се ќар-бидејќи никогаш не се :)
   
 14. AngIv

  AngIv Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  823
  Допаѓања:
  9.098
  Ме интерисира колку пари собравте од вашаата свадба, колку гости имавте покането вкупно?
   
 15. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.605
  Допаѓања:
  25.126
  Zavisi od gostite, kolku gosti imas, kolku se bliski, kolku sakaat da dadat poklon... Sekade e razlicno.
  Nie imavme 150 gosti sobravme nesto poveke od 5500 evra. Kako i da e, ima mnogu fiksni trosoci (muzika, fotografi, obleka, crkva, maticno, cveke itn) koi gi plakas bez razlika kolku gosti imas, taka shto 'ekonomski gledano' pogolema svadba e poisplatlivo da pravis :) A, menito realno sekoj ke si go pokrie :)
   
  На AngIv му/ѝ се допаѓа ова.
 16. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  6.055
  Допаѓања:
  50.235
  Пол:
  Женски
  Имавме околу 170 гости мислам,доста откажаа некои кажаа ќе дојдат а ги немаше,собравме околу 5000евра.