1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сладолед

Дискусија во 'Рецепти' започната од Viiiiip, 18 април 2010.

  1. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Колку многу сакате сладолед? Го приготвувате ли дома? Која ви е омилена рецепта за подготовка на домашен сладолед?

    Јас ОБОЖАВАМ сладолед, посебно домашно подготвен... Пааа дај те ми некој рецепт за домашно подготвен сладолед... :D :D
     
  2. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    може ќе се чудите ама јас несакам сладолет...многу ретко јадам и тоа летно време во кафич по 3 топки сладолед и тие ми се многу...и дома не правам домашен...некогаш може да ми донесат моиве да ми купат од кило и само 2-3 лажички ќе пробам :lol:
    а ако сама си купам тоа е воден сладолед за да се освежам ама ептен ретко, никако млечен или со вкус на цреша,банана,карамела и лешник :puke:
     
  3. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Леле Go-Girl па како преживуваш?!
    Јас летно време не можам да си го замислам денот без сладолед! Најмногу го јадам Бест (во сите вкусови) или Марс. Дома ретко правиме, најчесто купуваме во кутии, а од нив омилен ми е страчатела и вишна :)
     
    На girlinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Сладолед обожавам. Обично ако купувам купувам од слаткарница и тоа најчесто некои овошни вкусови. А од оние пакованите го сакам Ол Стар (во корнет) од ванила.
    Најчесто си правам сама дома сладолед. Сега не ми текнува точно на количината на состојките, ама:
    Во еден сад се мати шлаг (најчесто две кесички). Во друг сад се матат јајца со шеќер и млеко (јас нбекогаш редам и малку вода за да може да се замрзни сладоледот). Потоа се соединуваат двете смеси и се матат додека не се изедначи смесата. На крај додавате што сакате за да добие сладоледот вкус. Можете да додадете топена чоколада, еурокрем, некое овошје кое може да се измати како јагоди или малини, мармалад....
     
  5. Tammy

    Tammy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    33
    јас сакам секаков сладолед .. а посебно тие водените со вкус на лубеница,јагода,калинка ... мммм ... или па овие млечните на пример Kit Kat,King,Nesquik,Rodeo и др.Не сакам сладоледи со вкус на ванила .. фуј!
     
    На tHeBeAuTyFoReVeR му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.109
    Пол:
    Женски
    Не сум голем љубител на сладолед. Јадам во слаткарници и ако ми купат сладолед, инаку сама не ми текнува да си купам. Се случува и дома да си направам сладолед, ама ретко.

    Сладолед со степ-лајт

    3 јајца
    3 лажици шеќер
    1 шлаг-пена
    млеко
    1 степ-лајт (од портокал или од малина)

    Се кршат јајцата и се одделуваат белките од жолчките. Белките се матат со шеќерот. Во друг сад се матат млекото и шлаг-пената. Тоа се додава кај изматените белки и се мати. Се додаваат жолчките и пак се мати. На крај се додава степ-лајтот и се мати.
     
    На ViktorijaMari му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.641
    Пол:
    Женски
    Обожавам сладолед... ама како што сум зависник од благо, без сладолед не бива ден да ми помине... омилен ми е сладолед од чоколадо, т.е се што содржи чоколадо во било каква форма... а бе не знам друг човек што сака сладолед колку мене, мислам дека само тоа да јадам цел живот, нема да ми здосади :$ :lol: :lol: :lol: :lol:
     
    На girlinlove и gami им се допаѓа ова.
  8. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    сакам сладолед, ама не секаков :^) сакам од чоколадо, страчатела и сникерс :)
    дома ретко приготвувам, тоа најчесто мајка ми го прави... а јас само си уживам и си јадам :lol:
     
  9. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Да ви дадам еден лесен рецепт за сладолед од јагода ама не е обичен сладолед туку малку киселкаст, ама не кисел туку благ, уствари направете го па кажете како ви се допаднал :)
    Потребни состојки
    1канче кисело млеко
    1канче исчистени и измиени јагоди
    1канче шеќер

    Мерка е канчето од кисело млеко , се се става според таа мерка, се миксираат јагодите ,киселото млеко и шеќерот. Кога ќе добиете хомогена смеса ја замрзнувате и добивате сладолед од јагоди.
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    Јас и не прам баш сладоледи ама ко ке прам си купвам кесичка да сладолед од др.откер или це(с) и најубај се тие мислам :)
     
  11. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Јас правев порано некој сличен сладолед можеби и истиот беше, само што наместо кисело млеко ставав јогурт. Убав беше само малку кисел, па наредниот пат го направив без јаготки и некако повеќе ми се допаѓаше :)
    Инаку не обожавам многу сладоледи, јадам ама не сум некој манијак.
     
  12. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Сакам сладолед, порано јадев повеќе, а и сега јадам ама можам да издржам и без тоа. Понекогаш правам од сладоледот во ќесичка во КАМ што се продава - вкусен е. Омилен вкус ми е чоколадо и рум-пунч, а секогаш сакам да пробувам нови вкусови да не е се едно исто.
     
  13. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.325
    Допаѓања:
    5.840
    За правење од кам тие кесичките ама лани тоа купував и правев а сега имам во две кутии едната е ванила другата чоколадо чоколадото е пренајубаво од тедико мислам дека се но како и да е преубав е :)
     
  14. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    А го имате пробано МИЛИНА сладоледот ? Наш е , Македонски...поточно Прилепски.
    Штета што го нема во сите продавници , а ако го начекате обавезно да го пробате.
     
  15. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    уфф ирена кај прочитав сеа од сабајле ми се пријаде :wasntme: иначе без огромна шолја сладолед од милина вечерта не ми минува :rofl: сите ги имам пробано а најубави ми се Schwarzwald,од шумско овошје,само чоколадо,смокваа.. сите ма!
    единствено мразам сладолед од ванила,а не сакам и од карамела :puke:
    од малите сладоледи најмногу сакам мачо(сите три вкуса),милка на стапче,кит кат,родео,сникерс,кинг... :inlove: обожавам сладоледи!!!
     
  16. Bonny95

    Bonny95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    15
    ММММММММмммм НИРВАНА...поубав сладолед здравје :rofl: карамела, ореви :$ Најскап е од сите, ама вреди да се пробааа ;)
     
  17. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Од Нестле сладоледите, Лолипоп. Однадвор лимон, внатре јагода, на стапче.
    Освежување, совршено...
     
  18. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Ммммммммммммммм обожавам сладолед.
    Кај баш сега го видов постов, ми се пријаде :P
    Иначе сакам чоколаден, одозгора со чоколаден прелив и измелени оревчиња, или бадеми :)
    превкусно..
    А иначе каков и да е, само да е чоколаден! Тоа е моето правило.. :lol: :*
     
  19. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.325
    Допаѓања:
    5.840
    Порано многу ама многу го сакав оној на Хит внатре со парчиња чоколадо..а сега еден има незнам како се вика внатре има нешто со чоколадо незнам што е и БЕСТ сладоледи па може и МИЛКА тука да се стави..и еден со карамела е незнам како се вика во кутија мислам дека бугарски е и тој е убав .. ма сите се уабви :)
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.109
    Пол:
    Женски
    Омилени сладоледи ми се: Бест, Кинг и Милка.