1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сладолед

Дискусија во 'Рецепти' започната од Viiiiip, 18 април 2010.

 1. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  399
  Колку многу сакате сладолед? Го приготвувате ли дома? Која ви е омилена рецепта за подготовка на домашен сладолед?

  Јас ОБОЖАВАМ сладолед, посебно домашно подготвен... Пааа дај те ми некој рецепт за домашно подготвен сладолед... :D :D
   
 2. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.988
  може ќе се чудите ама јас несакам сладолет...многу ретко јадам и тоа летно време во кафич по 3 топки сладолед и тие ми се многу...и дома не правам домашен...некогаш може да ми донесат моиве да ми купат од кило и само 2-3 лажички ќе пробам :lol:
  а ако сама си купам тоа е воден сладолед за да се освежам ама ептен ретко, никако млечен или со вкус на цреша,банана,карамела и лешник :puke:
   
 3. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Леле Go-Girl па како преживуваш?!
  Јас летно време не можам да си го замислам денот без сладолед! Најмногу го јадам Бест (во сите вкусови) или Марс. Дома ретко правиме, најчесто купуваме во кутии, а од нив омилен ми е страчатела и вишна :)
   
  На girlinlove му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Сладолед обожавам. Обично ако купувам купувам од слаткарница и тоа најчесто некои овошни вкусови. А од оние пакованите го сакам Ол Стар (во корнет) од ванила.
  Најчесто си правам сама дома сладолед. Сега не ми текнува точно на количината на состојките, ама:
  Во еден сад се мати шлаг (најчесто две кесички). Во друг сад се матат јајца со шеќер и млеко (јас нбекогаш редам и малку вода за да може да се замрзни сладоледот). Потоа се соединуваат двете смеси и се матат додека не се изедначи смесата. На крај додавате што сакате за да добие сладоледот вкус. Можете да додадете топена чоколада, еурокрем, некое овошје кое може да се измати како јагоди или малини, мармалад....
   
 5. Tammy

  Tammy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  33
  јас сакам секаков сладолед .. а посебно тие водените со вкус на лубеница,јагода,калинка ... мммм ... или па овие млечните на пример Kit Kat,King,Nesquik,Rodeo и др.Не сакам сладоледи со вкус на ванила .. фуј!
   
  На tHeBeAuTyFoReVeR му/ѝ се допаѓа ова.
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.919
  Допаѓања:
  32.535
  Пол:
  Женски
  Не сум голем љубител на сладолед. Јадам во слаткарници и ако ми купат сладолед, инаку сама не ми текнува да си купам. Се случува и дома да си направам сладолед, ама ретко.

  Сладолед со степ-лајт

  3 јајца
  3 лажици шеќер
  1 шлаг-пена
  млеко
  1 степ-лајт (од портокал или од малина)

  Се кршат јајцата и се одделуваат белките од жолчките. Белките се матат со шеќерот. Во друг сад се матат млекото и шлаг-пената. Тоа се додава кај изматените белки и се мати. Се додаваат жолчките и пак се мати. На крај се додава степ-лајтот и се мати.
   
  На ViktorijaMari му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.015
  Допаѓања:
  198.829
  Пол:
  Женски
  Обожавам сладолед... ама како што сум зависник од благо, без сладолед не бива ден да ми помине... омилен ми е сладолед од чоколадо, т.е се што содржи чоколадо во било каква форма... а бе не знам друг човек што сака сладолед колку мене, мислам дека само тоа да јадам цел живот, нема да ми здосади :$ :lol: :lol: :lol: :lol:
   
  На girlinlove и gami им се допаѓа ова.
 8. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  сакам сладолед, ама не секаков :^) сакам од чоколадо, страчатела и сникерс :)
  дома ретко приготвувам, тоа најчесто мајка ми го прави... а јас само си уживам и си јадам :lol:
   
 9. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  Да ви дадам еден лесен рецепт за сладолед од јагода ама не е обичен сладолед туку малку киселкаст, ама не кисел туку благ, уствари направете го па кажете како ви се допаднал :)
  Потребни состојки
  1канче кисело млеко
  1канче исчистени и измиени јагоди
  1канче шеќер

  Мерка е канчето од кисело млеко , се се става според таа мерка, се миксираат јагодите ,киселото млеко и шеќерот. Кога ќе добиете хомогена смеса ја замрзнувате и добивате сладолед од јагоди.
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 10. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  Јас и не прам баш сладоледи ама ко ке прам си купвам кесичка да сладолед од др.откер или це(с) и најубај се тие мислам :)
   
 11. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Јас правев порано некој сличен сладолед можеби и истиот беше, само што наместо кисело млеко ставав јогурт. Убав беше само малку кисел, па наредниот пат го направив без јаготки и некако повеќе ми се допаѓаше :)
  Инаку не обожавам многу сладоледи, јадам ама не сум некој манијак.
   
 12. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  Сакам сладолед, порано јадев повеќе, а и сега јадам ама можам да издржам и без тоа. Понекогаш правам од сладоледот во ќесичка во КАМ што се продава - вкусен е. Омилен вкус ми е чоколадо и рум-пунч, а секогаш сакам да пробувам нови вкусови да не е се едно исто.
   
 13. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.327
  Допаѓања:
  5.841
  За правење од кам тие кесичките ама лани тоа купував и правев а сега имам во две кутии едната е ванила другата чоколадо чоколадото е пренајубаво од тедико мислам дека се но како и да е преубав е :)
   
 14. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  А го имате пробано МИЛИНА сладоледот ? Наш е , Македонски...поточно Прилепски.
  Штета што го нема во сите продавници , а ако го начекате обавезно да го пробате.
   
 15. macysh

  macysh Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  1.090
  Допаѓања:
  767
  уфф ирена кај прочитав сеа од сабајле ми се пријаде :wasntme: иначе без огромна шолја сладолед од милина вечерта не ми минува :rofl: сите ги имам пробано а најубави ми се Schwarzwald,од шумско овошје,само чоколадо,смокваа.. сите ма!
  единствено мразам сладолед од ванила,а не сакам и од карамела :puke:
  од малите сладоледи најмногу сакам мачо(сите три вкуса),милка на стапче,кит кат,родео,сникерс,кинг... :inlove: обожавам сладоледи!!!
   
 16. Bonny95

  Bonny95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  15
  ММММММММмммм НИРВАНА...поубав сладолед здравје :rofl: карамела, ореви :$ Најскап е од сите, ама вреди да се пробааа ;)
   
 17. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Од Нестле сладоледите, Лолипоп. Однадвор лимон, внатре јагода, на стапче.
  Освежување, совршено...
   
 18. Malechk0

  Malechk0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  510
  Допаѓања:
  87
  Ммммммммммммммм обожавам сладолед.
  Кај баш сега го видов постов, ми се пријаде :P
  Иначе сакам чоколаден, одозгора со чоколаден прелив и измелени оревчиња, или бадеми :)
  превкусно..
  А иначе каков и да е, само да е чоколаден! Тоа е моето правило.. :lol: :*
   
 19. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.327
  Допаѓања:
  5.841
  Порано многу ама многу го сакав оној на Хит внатре со парчиња чоколадо..а сега еден има незнам како се вика внатре има нешто со чоколадо незнам што е и БЕСТ сладоледи па може и МИЛКА тука да се стави..и еден со карамела е незнам како се вика во кутија мислам дека бугарски е и тој е убав .. ма сите се уабви :)
   
 20. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.919
  Допаѓања:
  32.535
  Пол:
  Женски
  Омилени сладоледи ми се: Бест, Кинг и Милка.