1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Таблет

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од feminium, 24 јануари 2013.

  1. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
  2. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Тетин ми има,и не го пуштам од раце кога сум таму,бел е на андроид (ова го кажувам зашто има и на Apple)
    Слика неможам конкретно да најдам зашто незнам што модел е :$
     
    На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Optimistic

    Optimistic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2012
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    14
    А таблетот може да се користи исто како и лаптоп? Мислам на Word, Excel ...?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    ^Зависи кој оперативен систем го има :)
     
    На cresa-jagoda и Optimistic им се допаѓа ова.
  5. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Јас имам поразличен вид на Таблет.

    За сите кои се интересираат или планираат иднина во областа на дизајнот, ова е совршениот избор.
    Таблетот се поврзува со компјутерот и со штампачот.
    Со таблетот добивате и пенкалото, со кое сте во можност да цртате и креирате директно на таблетот, а сето тоа истовремено се појавува на екранот од компјутерот.
    Со најразлични видови на програми и фотошопови ќе можете да ги дообработите своите креации.
     

    Прикачени фајлови:

    На cresa-jagoda и feminium им се допаѓа ова.
  6. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335
    Братучет ми, летово ни донесе од Америка, супер е.
    Брат ми го носи нон-стоп со него на училиште, преку Андроид си симна многу апликации, игри....
    Се фотографира со него, има wifi........

    Искрено јас не би дала пари за да го купам.... мноогу пари за гемче..
    Сепак поклон е.
     

    Прикачени фајлови:

    • nexus-7-io.jpg
      nexus-7-io.jpg
      Големина на фајлот:
      41,8 KB
      Прегледи:
      1.215
  7. Nymeria

    Nymeria Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    3.659
    Даничап тоа е цртач по правило, ама тука со преводот си имаме проблеми. И таблетот не е таблет, ама ајде се популаризира називот.
     
  8. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    А како е точно??
    Да го оправиме насловот тогаш, јас вака ги знам па вака пишав, не се разбирам многу во ова( да не речам воопшто ;) )
     
  9. Nymeria

    Nymeria Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    3.659
    Абе точен ти е насловот, сите ги викаме таблети овие, евентуално за да не дојде до забуна таблет-компјутер би требало да стои. Зборот ми беше дека општо во македонскиот јазик малку е оскудација преводот на технолошките напредоци, па затоа имаме таблет за цртачот како од дани, и таблет за компјутер на тач ајде да речам, бидејќи и јас не знам како би го превела точно.
     
    На feminium и danichap им се допаѓа ова.
  10. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Мене гаџетчево ми е апла непотребно фрлање пари. Мислам, не е мобилен, не е компјутер. Што е? Зошто е? Дали е тоа дел од некоја поголема завера? Масоните можеби?

    Како и да е, кога ќе видам некој копиљ со таблет на концерт, ми иде истиот да му го плеснам од земја. Ко да не ни беа доста смартфоните, лаптопите и персоналните компјутери, мораше сеа и ова.
     
    На dolly.doll му/ѝ се допаѓа ова.
  11. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Acer500 имам. Бааги е потешка од Ајпад, ама има поголем екран и подолго и трае батеријата, исто има многу повеќе вградена меморија. И на џепот е многу помила. Работи на Андроид апликации.
    Ја користам за мејл најчесто, за гуглање, јутуб, и еве за Фемина :$
    Може да се слика со неа ама како и секоја друга направа на која фотографирање е таму 1235та задача дека извршува, толку кадар слики вади, посебно кога нема доволна светлина, блиц ужас.
    Игри играв на почеток, симнав две три колку од мерак на таблетката, ама ептен ми ја трошат батеријата па мавнав тоа.
    Нарачна ми е да си ја понесам со мене, ако чекам некаде да се поврзам на уајфај и прогуглам, многу подобра за интернет од поврзување со телефон, отвара страни кои не се само за мобајл, побрза е од лаптопот за уклучување и гасење, и многу поленка е од лаптоп за на патување. За тоа голем плус.

    Негативно е што нема микрософт офис, нема што јас викам вистинска тастатура со копчиња, па оваа зафаќа пола од екранот кога и да дојде ред да се пише нешто, и не ми е сигурна(може е, или може да биде ако мојава не е, ама мене не ми е) како што ми е сигурен лаптопот за интернет банкинг или плаќање на нешто порачано на интернет.

    Ако станува збор за избор измеѓу таблета и лаптоп, грабам лаптоп со двете раце. А за луксуз ја бирам оваа.
     
    На CocoLady му/ѝ се допаѓа ова.
  12. CocoLady

    CocoLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    159
    И ја сакам да си купам таблет оваа недела ама стварно незнам каков :?: .. Сакам да е до 6000 денари зашто ако би купила поскап поарно лаптоп ќе си купам |( Инаку знам дека има едни за таблет што има тастатура баш ги гледав 800 ден. се има каква боја сакаш :) Го ставаш таблетот на него , приврзуваш тастатурата и ете ти мини верзија на лаптоп ама сепак не е тоа тоа .. :!: Инаку ако знаете некој дајте некоја идеа :)
     
    На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Јас сакам да си порачам Таблетов и плус тастатурчево (футрола) од Ebay го гледав на страната Купи од интернет и стварно има убави карактеристики. За сурфање на нет е супер бидејќи немам многу пристап до компјутеров :lol: а за лаптоп да земам е малце поскапичок па како негова варијанта ќе си земам таблетче. Е сега мајкрософт офис што нема е малку глупо ама па океј јас не работам цело време на програмата едино семинарски и тоа е.
     

    Прикачени фајлови:

  14. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    мхмм ми се виѓаа, јас уште не си купив, уште бирам но ова со футролава е супеер :angel:
     
  15. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Го имам samsung galaxy s2 10.1 [​IMG]
    И искрено на почетокот ми беше ептен интересен , сега го користам највеќе за Фемина , пред легнување :D Лаптопов не си го давам , полесно ми е за пишување преку него.
    Од камерата не сум баш задоволна сликите се просечни :|
     
    На imelda и koritsaki им се допаѓа ова.
  16. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски

    Многу е убаво ова со футролава :D
     
  17. 3m43

    3m43 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Мене мајка ми ми купи таблет со тастатура и маус за нова година(2012) и ми се расипа, нешто неќеше да се уклучи.После го однесов на сервис и таму закаснија со поправката и на крај парите ни ги вратија |( а јас останав без таблет. :@
     
  18. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    Јас имам таблет Prestigio и многу сум задоволна :) . Моите ми го купија за роденден и е лично мој. Го препорачувам на секого, не е скап го има во Нептун.
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.682
    Пол:
    Женски
    И јас сакам да си купам таблет кога ке дојдам во МК :) Инаку би дала до кај 8000. Ме интересира дали може да се зборува преку него како мобилен? :)
     
  20. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Колку кошта еден таблет од Apple? :?: