1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Таблет

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од feminium, 24 јануари 2013.

 1. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.739
 2. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.934
  Тетин ми има,и не го пуштам од раце кога сум таму,бел е на андроид (ова го кажувам зашто има и на Apple)
  Слика неможам конкретно да најдам зашто незнам што модел е :$
   
  На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Optimistic

  Optimistic Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2012
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  14
  А таблетот може да се користи исто како и лаптоп? Мислам на Word, Excel ...?
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.934
  ^Зависи кој оперативен систем го има :)
   
  На cresa-jagoda и Optimistic им се допаѓа ова.
 5. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.886
  Допаѓања:
  236.793
  Јас имам поразличен вид на Таблет.

  За сите кои се интересираат или планираат иднина во областа на дизајнот, ова е совршениот избор.
  Таблетот се поврзува со компјутерот и со штампачот.
  Со таблетот добивате и пенкалото, со кое сте во можност да цртате и креирате директно на таблетот, а сето тоа истовремено се појавува на екранот од компјутерот.
  Со најразлични видови на програми и фотошопови ќе можете да ги дообработите своите креации.
   

  Прикачени фајлови:

  На cresa-jagoda и feminium им се допаѓа ова.
 6. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

  t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  466
  Допаѓања:
  334
  Братучет ми, летово ни донесе од Америка, супер е.
  Брат ми го носи нон-стоп со него на училиште, преку Андроид си симна многу апликации, игри....
  Се фотографира со него, има wifi........

  Искрено јас не би дала пари за да го купам.... мноогу пари за гемче..
  Сепак поклон е.
   

  Прикачени фајлови:

  • nexus-7-io.jpg
   nexus-7-io.jpg
   Големина на фајлот:
   41,8 KB
   Прегледи:
   1.213
 7. Nymeria

  Nymeria Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  3.654
  Даничап тоа е цртач по правило, ама тука со преводот си имаме проблеми. И таблетот не е таблет, ама ајде се популаризира називот.
   
 8. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.739
  А како е точно??
  Да го оправиме насловот тогаш, јас вака ги знам па вака пишав, не се разбирам многу во ова( да не речам воопшто ;) )
   
 9. Nymeria

  Nymeria Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  3.654
  Абе точен ти е насловот, сите ги викаме таблети овие, евентуално за да не дојде до забуна таблет-компјутер би требало да стои. Зборот ми беше дека општо во македонскиот јазик малку е оскудација преводот на технолошките напредоци, па затоа имаме таблет за цртачот како од дани, и таблет за компјутер на тач ајде да речам, бидејќи и јас не знам како би го превела точно.
   
  На feminium и danichap им се допаѓа ова.
 10. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.541
  Мене гаџетчево ми е апла непотребно фрлање пари. Мислам, не е мобилен, не е компјутер. Што е? Зошто е? Дали е тоа дел од некоја поголема завера? Масоните можеби?

  Како и да е, кога ќе видам некој копиљ со таблет на концерт, ми иде истиот да му го плеснам од земја. Ко да не ни беа доста смартфоните, лаптопите и персоналните компјутери, мораше сеа и ова.
   
  На dolly.doll му/ѝ се допаѓа ова.
 11. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.328
  Acer500 имам. Бааги е потешка од Ајпад, ама има поголем екран и подолго и трае батеријата, исто има многу повеќе вградена меморија. И на џепот е многу помила. Работи на Андроид апликации.
  Ја користам за мејл најчесто, за гуглање, јутуб, и еве за Фемина :$
  Може да се слика со неа ама како и секоја друга направа на која фотографирање е таму 1235та задача дека извршува, толку кадар слики вади, посебно кога нема доволна светлина, блиц ужас.
  Игри играв на почеток, симнав две три колку од мерак на таблетката, ама ептен ми ја трошат батеријата па мавнав тоа.
  Нарачна ми е да си ја понесам со мене, ако чекам некаде да се поврзам на уајфај и прогуглам, многу подобра за интернет од поврзување со телефон, отвара страни кои не се само за мобајл, побрза е од лаптопот за уклучување и гасење, и многу поленка е од лаптоп за на патување. За тоа голем плус.

  Негативно е што нема микрософт офис, нема што јас викам вистинска тастатура со копчиња, па оваа зафаќа пола од екранот кога и да дојде ред да се пише нешто, и не ми е сигурна(може е, или може да биде ако мојава не е, ама мене не ми е) како што ми е сигурен лаптопот за интернет банкинг или плаќање на нешто порачано на интернет.

  Ако станува збор за избор измеѓу таблета и лаптоп, грабам лаптоп со двете раце. А за луксуз ја бирам оваа.
   
  На CocoLady му/ѝ се допаѓа ова.
 12. CocoLady

  CocoLady Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  113
  И ја сакам да си купам таблет оваа недела ама стварно незнам каков :?: .. Сакам да е до 6000 денари зашто ако би купила поскап поарно лаптоп ќе си купам |( Инаку знам дека има едни за таблет што има тастатура баш ги гледав 800 ден. се има каква боја сакаш :) Го ставаш таблетот на него , приврзуваш тастатурата и ете ти мини верзија на лаптоп ама сепак не е тоа тоа .. :!: Инаку ако знаете некој дајте некоја идеа :)
   
  На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.185
  Јас сакам да си порачам Таблетов и плус тастатурчево (футрола) од Ebay го гледав на страната Купи од интернет и стварно има убави карактеристики. За сурфање на нет е супер бидејќи немам многу пристап до компјутеров :lol: а за лаптоп да земам е малце поскапичок па како негова варијанта ќе си земам таблетче. Е сега мајкрософт офис што нема е малку глупо ама па океј јас не работам цело време на програмата едино семинарски и тоа е.
   

  Прикачени фајлови:

 14. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.739
  мхмм ми се виѓаа, јас уште не си купив, уште бирам но ова со футролава е супеер :angel:
   
 15. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.634
  Допаѓања:
  22.069
  Пол:
  Женски
  Го имам samsung galaxy s2 10.1 [​IMG]
  И искрено на почетокот ми беше ептен интересен , сега го користам највеќе за Фемина , пред легнување :D Лаптопов не си го давам , полесно ми е за пишување преку него.
  Од камерата не сум баш задоволна сликите се просечни :|
   
  На imelda и koritsaki им се допаѓа ова.
 16. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  4.153
  Пол:
  Женски

  Многу е убаво ова со футролава :D
   
 17. 3m43

  3m43 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  88
  Пол:
  Женски
  Мене мајка ми ми купи таблет со тастатура и маус за нова година(2012) и ми се расипа, нешто неќеше да се уклучи.После го однесов на сервис и таму закаснија со поправката и на крај парите ни ги вратија |( а јас останав без таблет. :@
   
 18. Katerinceee

  Katerinceee Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.230
  Пол:
  Женски
  Јас имам таблет Prestigio и многу сум задоволна :) . Моите ми го купија за роденден и е лично мој. Го препорачувам на секого, не е скап го има во Нептун.
   
 19. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.159
  Допаѓања:
  86.090
  Пол:
  Женски
  И јас сакам да си купам таблет кога ке дојдам во МК :) Инаку би дала до кај 8000. Ме интересира дали може да се зборува преку него како мобилен? :)
   
 20. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  552
  Колку кошта еден таблет од Apple? :?: