1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Херпес

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ruzamk, 29 јануари 2010.

  1. ruzamk

    ruzamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    dali herpesite sto se pojavuvaat na usnite, se isti so onie sto se pojavuvaat so herpesite na polovite organi, i dali mozi da se prenesat preku koristenje na istata krpa?
     
  2. martin4e

    martin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    5
    јас мислам дека е ист вид на херпес само на различни места,Може да се пренеси преку допир од устата па потоа на половите органи,а и тој се пренесува ако на пр. вашиот партер има полов херпес тогаш може при сексуалниот чин и вас да ви го пренеси.Инаку можи да се јави на слузицата на окото,носот,устата,половиот орган,а во некои случаеви има и кога можи да се јави на лице но тоа е посебен вид на херпес зоостер.
    Јас имам херпес на уста и премногу се нервирам кога ќе ми се појави.Најдобро се спречува во почтокот кога чувствуваш пецкајне,печејне има црвенило јас се мачкам со маст за уста Ациклавир,пијај витамини за да го накренеш имунитетот а доколку ти се појави секоко ќе трае 7ден. а за целосно да исчесни и повејќе.
    Поздрав4е :D
     
  3. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Која крема ја користите кога имате херпес? Јас ја користам Ацикловир и сум прилично задоволна, ми поминува за неколку дена.
     
  4. strawberry89

    strawberry89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1






    da toa e ist vid na herpes go predizvikuva istiot virus i koga ednas se dobie ne izleguva v kletkite toa e negovoto zivealiste kako i da e sto i da koristite ne pominuva za pomalku od edna nedela i najdobro e koristenje na pasta uste na pocetokot zosto mu ja vadi temperaturata . Se pojavuva pri stresni situacii pri pokacena temperatura ili preku dopir so drugi lica koi veke se zarazeni . Totalen mit e deka se pojavuva od necistotija , no mozi da se pojavi od neizmieno ovosje prethodno prskano so najrazlicni toksini ... pozz
     
  5. gorki

    gorki Нов член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Herpes na usni e H.simplex tip 1,a na genitalii H.simplex tip 2. Vsusnost e ist virus so razlicna lokalizacija. Moze da se prenese od usta na genitalii pri oralen sex I obratno. Mnogu tesko se leci,bidejki e virus I nema prav lek. Moze Aciklovir
     
  6. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Sakav da otvoram tema za genitalen herpes no se nadevam deka tuka e ok i deka ke mi dadete odgovor.
    na decko mi mu se pojavi herpes na 2-3 mesta no ne na penisot nitu na skrotumot tuku okolu.dali ova se smeta kako genitalen herpes i dali toj moze da mi go prenese(sekogas koristime zastita)mnogu sum zagrizena:worried: sega mu pomina ne se pojavi na penisot .mene ne mi licese na herpes iako maticniot go lekuvase od genitalen herpes so acikoivir i acidi borici.pred da mu se pojavi primase inekcii pa potoa osekase cesanje i pecenje na cela leva strana pa dali bi mozel herpesot da mu go predizvikale inekciite.VE MOLAM ZA POMOS.USTE PODOBRO AKO IMA MEDICINSKO LICE NA FORUMOV-A VERUVAM DEKA IMA.Odnapred fala!
     
  7. easyyyyy

    easyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    175
    генитален херпес е тој на гениталиите и анусот.
    можи да се пренеси само кога е активен вирусот.
    Но, :!: може да биде активен и да покажува знаци и симптоми ,а може да биде активен и да не покажува никакви знаци ,исто како да не е активен.
    Нормално дека кога се знае сигурно дека вирусот е активиран,дека не смее да се има секс,особено без заштита,но не знам како би требало да се постапи кога вирусот е активен ,а нема знаци и симптоми на тоа :geek:
     
  8. marince87

    marince87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    160
    Помош.. Ми се појави херпес на устата, обично ми се појавува кога ќе се преладам - или кога имунитет ми е на нула.. Кажете некој лек како да го лечам освен ацикловир и цинк или паста за заби ?
     
  9. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    lice/herpes-na-ustata-t56/

    На оваа тема мислам се напишани многу лекови и гелови и креми што би можеле да ти помогнат во лекувањето на херпес! Прочитај си!
     
  10. NeverSayNeverJ

    NeverSayNeverJ Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    2
    А дали може некој што немал херпес никогаш да предаде на друг што немал .. Дали е можно да имал во себе но никогаш да не му се појавило .. И преку бакнеж , преку користење на ист прибор за јадење , преку допир и сл. да го предаде на друг?? :)
     
  11. Najmila..1.000.000

    Najmila..1.000.000 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Може ли некој да опише како изгледа херпесот?? :D Јас имам проблем со устата ама не сум сигурна дали е херпес.
     
  12. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Па како раничка е на устата и отечено малку.
     
  13. Freja.Stella

    Freja.Stella Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    51
    Дали е заразен херпесот?
     
  14. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    ДА :) :) :)
    Вирус е....
     
  15. tinan

    tinan Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    1.275
    Пол:
    Машки
    А може и да е хроничен па кога ќе ти падне имунитетот, повторно да се активира.
     
  16. vampire.p

    vampire.p Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    11
    Не знам колку можам да помогнам, но јас имав херпес пред околу 5 години ми пренесе дечко ми. Веќе 1 година никако немам (фала му на Бога), но јас пробав вака, уште пред да ми излезе херпес (јас знам веќе дека ќе излегува, значи ме пецка, чеша, и ми е топлечко на усните) од гадното од увото земам малку и намачам, но не премногу само малку да се загади колку да исчезне херпесот. И така можеби 3-4 пати како малку да подизлезе херпес и веднаш се повлече. Од тогаш веќе не ми излегувало.
     
    На ewi.swatka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ewi.swatka

    ewi.swatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    за колку време ти исчезна ? јас имам проблем со херпеси ... често ми излегуваат и веќе незнам што да правам со се пробав со секакви креми се мачкав и не поминуват и пак и пак излегуваат .. момонтално имам херпес ми излезе пред една недела , не го сетив кога излезе кога се видов веќе беше излезен ...
     
  18. vampire.p

    vampire.p Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    11
    За кратко време, шо знам, едно пола година, но не нон стоп да мачкам туку кога сетам дека веќе ќе има херпес. Еве веќе година и пол никако немам. Мене ми помогна, мајка ми ми кажа за тоа. Демек стар лек
     
  19. libra89

    libra89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    24
    Не, херпесот кој се јавува на усните припаѓа е Херпес симплекс вирус тип 1, а оној кој се јавува на гениталиите е Херпес симплекс вирус тип 2, може да се пренесе со допир но само во периодот на контагиозност т.е од почетокот на црвенилото и печењето до пукањето на везикулките време кое е многу пократко кај лабијалниот херпес одприлика три дена, по формирањето круста повеќе не е контагиозен вирусот се повлекува останува само направената штета на кожата
     
  20. libra89

    libra89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    24
    Да може некој да биде носител на вирусот а никогаш да немал проблеми, но не може да го пренесе