1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цртани филмови

Дискусија во 'Дете' започната од Skorpija989, 13 ноември 2017.

  1. Skorpija989

    Skorpija989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2016
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не сретнав ваква тема, ако има слободно во канта.
    Ме интересира колку често ги оставате вашите бебиња да гледаат цртани и што мислите за тоа. Конкретно моето има 4 месеци и гледам што помалце да гледа, ама кога сум сама и кога треба нешто да завршам само така седи мирен подолго време.
     
  2. Igle

    Igle Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    18.421
    Пол:
    Женски
    Јас секогаш викав дека нем да оставам детето да ми зјапа во екрани уште од мало. Ама....назад ми била опашката, па еве ме стигна. Има деца кои не ни приметуваат дека си пуштил цртани. Моево гледа во тв или мобилен или таблет и кога нема пуштено цртани. Има само три месеци и максимум што можам избегнувам да го оставам да гледа. Читав дека цртаните го престимулираат детскиот мозок и тоа не еодбро. Но сама сум дома, некогаш во денови кога ни спие ни седи во релаксатор без занимација го оставам да погледа во тв...најчесто и брзо му здосадува, па сам престанува да гледа но му се собираат во денот 15минути некогаш до пола саат најмногу гледање...
     
    На eli25, orhideea и Skorpija989 им се допаѓа ова.
  3. Skorpija989

    Skorpija989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2016
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    И јас така викав...моето дете нема шанси да седи пред тв, ама ете сега не е така
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Igle

    Igle Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    18.421
    Пол:
    Женски
    ме интересира што им пуштате? јас најчесто бејби тв. А кога имам време пуштам песнички од времето (за сите деца, никола никола, дајте музика, дувна ветре, ех тој тоше и сл) и му пеам...и така сака, се смее, радува и гуга....ама немам време секогаш тоа...
     
    На Skorpija989 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Skorpija989

    Skorpija989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2016
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    @Igle најчесто и јас baby tv или на youtube chu chu tv, ги обожава.
     
  6. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.521
    Допаѓања:
    27.641
    Пол:
    Женски
    Јас кога беше бебе не му пуштав цртани воопшто. Гледав да сработам се додека спие или да искористам џокер мајка или свекрва за работење. Го носев во релаксатор или количка со мене во тоалет ако сум, ако не бебе на под со играчки да с епревртува и слично а јас во кујна работам и го гледам. Телевизорот го гасев штом ќе се разбуди. Спиеше малку па почетните месеци ништо не можев да фатам.
    Некаде накај годинка почнав да го оставам телевизорот уклучен кога он е буден. Гледав да му пуштам песнички на македонски или евентуално српски/хрватски и слично. И тогаш по само некоку минути обично навечер за јадење.
    Откако прозборе не сум толку стиктна. Сега се раниме со Пепа прасето ама сеуште само на македонски.

    Мене искрено ми е многу рано на 3,4 месеци бебе да гледа електоснки уреди. Тогаш сеуште и видот им се развива односно изострува, треба да се стимулира моторен развој преку оставање на под и слично.
     
    На Skorpija989 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    На таа возраст ич. Големиот почна да гледа многу покасно, кога веке разбираше, па да го подлажам. Па пуштавме дур јаде( и тоа не ми е ок). Во текот на денот не му се собира многу. Дури и сега на скоро две и пол год. толку гледа. Само што сега во градинка им пуштале.
    Најчесто гледа на ју туб дејв и ева, учење на бои, форми, букви, броеви, работа со пластелин, ЛББ и сл.
    Малото е 5 месеци уште ништо. Можеби затоа што јас ич не гледам тв, па дур сме сами дома исклучен е, не ми ни текнува, а сами сме до три попладне.
     
    На Skorpija989 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Skorpija989

    Skorpija989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2016
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Сметам дека 15-20 мин дневно не е страшно ако погледаат, нормално тоа да не им стане навика. Јас исто му пуштам некогаш и во кола ако почне да плаче. Нормално гледам најмалце што може.
     
  9. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Абе не сум јас од тие што пагаат во транс леле како цртани или тв, тоа никако. Џабе ке браниш кога еве во градинка им пуштаат, дете само кажува. Па затоа компензирам со дома многу малку. Ама дете, а бебе што разбира, не разбира што гледа, само му шара и го привлекуваат боите, може само очи да расипе. Јас на толку мало не би.
     
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.702
    Допаѓања:
    121.977
    И јас му пуштам 3ипол мес е. Единствена шанса ми е да отидам до тоалет или да завршам нешто. Сам се врти накај тв тоа чудо едно.
     
    На Skorpija989 и Igle им се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    На двајцата после година им пуштам цртани, а претходно си слушавме песнички без да гледаат многу. Големото позаинтересирано беше како бебе, малиов не баш. Дури сега знае да загледа некој цртан, ама кратко му држи внимание, поинтересно му е да трча низ собите.
     
    На Skorpija989 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    Цртани пуштав само за спиење, сега се одвикнавме и спиеме гушкајќи мече.
    Па, сега засега и пуштам само кога е на нокширче и толку.
     
    На Skorpija989 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    На мојата ќерка од малечка и пуштав цртани, поточно песнички Чу - Чу ТВ и Максимове авантуре ни беа хит уште од 4 месеци. Имаше периоди кога повеќе ги гледаше , некогаш пак само ги слушаше занесена во игра. Нам не ни го отежнаа развојот на говор, напротив брзо и лесно проговори. Ниту пак засега сме имале проблем со видот.
    Многу песнички и игри научи, зборови на англиски, форми и бои, улоги... Нешто спонтано сама сфати, нешто јас објаснував ама се на се песничките како цртан филм имаа баш убаво влијание во нашиот случај. Еден период кога имаше 2 год се навлече на Пепа Прасе и Маша , ама кратко беше, повеќе ги сакаше оние со музика.
    Инаку сега хит ни се Пепелашка, Снежана и Бамби, ептен се внесува во приказната па дури и солзи има кога нешто тажно ќе се случи.
    Можеби затоа што нас не ни сметаат на развојот јас немам ништо против цртаните. Денот и е доволно исполнет и со градинка, и со боички, прошетка, играчки, па навечер имаме време и за некој цртан.
    Никогаш не и бил цел ден поминат пред компјутер или тв, ама ете имаме и таков период од денот кога се релаксира со цртани филмови.
     
    На blanco117, tina-63, Mayyya и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    И пуштам и јас на мојата, 4+ сме. Што да правам, само така можам на мира да направам ручек и да средам нешто набрзина по дома.
     
    На Skorpija989 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Skorpija989

    Skorpija989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2016
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Последен пат кога бевме на контрола ја прашав и докторката што мисли. Ми рече не е толку страшно ако погледа саат време во текот на денот, лошо е само за очињата нормално да го ставам на доволна далечина од телевизорот.
     
  16. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    zdravo, sakam da ve prasham kako gi zabavuvate vashite najmali? kolku cesto im davate da gledaat tv ili telefon?Moeto bebe imam 11 meseci i so nea igram kolku sto mozam janosam vo park a ponekogas i sedi pred tv slusha pesnicki neli tv e neizbezno no navistina ne sakam mnogu da gleda.
     
    Последна измена од модератор: 20 септември 2018
  17. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.245
    Пол:
    Женски
    Како мал гледаше ноди покојо трактор том chu chu tv потоа бумеранг а сега пикабу.
     
  18. blackbuterfly-28

    blackbuterfly-28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    48
    Синко има 1ипол и гледа Биби, лисичко, еж-едно поинакво пријателство, прасенцето кое сакаше да биде птица, пиличи, азбуката на македонски. И дејв и ева чат пат.
     
  19. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
     
    На Skorpija989 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.853
    Допаѓања:
    21.124
    Пол:
    Женски
    Гледа, ама не е многу заинтересирана, и тоа почна сега пред некој месец. Такво дете е што со ништо не се заигрува. Ќе гледа 5 секунди и бара да смениш. Играчки еден куп, ама таа пак се влече по мене.
    Ние пуштаме песнички, кокомелон се доста едукативни. Едвај чекам да затопли, повеќе да е надвор.
    Преку ден во градинка, поручек шетња нема поубаво.