1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

PRISSCA тест

Дискусија во 'Бременост' започната од Gea, 19 март 2013.

  1. mici-22

    mici-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    904
    Јас, правев и во Ремедика и на ГАК, но и на двете места ме гледаа. Земи си упат од матичната и пробај на ГАК само крв да ти земат,ако не објасни на докторот дека имаш веќе мерки од ехо. Јас, во два последователни дена ги правев. А бтв на упатот пишува само приска и мислам дека нема да ти прават проблем само да те боцнат.
     
  2. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво
    Денеска сме 9+5 а вчера на прегледот по ехото докторот измери должина 32.1мм што би одговарало на 10+1
    На 12+5 рече да отидам кај него повторно за приска каде најверојатно би ме пратил во Скопје
    Е сега ме интересира како се прави овој тест и дали е исто скрининг и приска?
    Се извинувам што прашувам но прва бременост и не сум упатена баш во ова...
     
  3. Watermelon96

    Watermelon96 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.543
    Пол:
    Женски
    Јас кога правев бев на гак. Претходно кај матичен на преглед, гледа на ехо, мери и мерки запишува и ти дава и упат за гак. Таму само земаат крв и резултати праќаат кај матичен. Така беше сега ако има некои измени не знам.
     
  4. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.174
    Пол:
    Женски
    Скрининг е ехо преглед, ги гледа докторот органчињата што треба да се развиени до тогаш, мери носна коска и нухален набор. Потоа со тие мерки одиш за Приска (крв ти земаат) и лаборантот запишува соодветни параметри коа се потребни во анализата. За неколку дена резултати кај матичната стигаат.
    Не мора, директно упат за во лабораторија нека ти издаде матичниот, таму не мора никаков преглед да ти праат. Не знам колку е ново ова, ама јас крај на мај правев приска и тогаш можеше само крв на ГАК, скрининг кај сакаш - таму.
     
  5. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.291
    Допаѓања:
    131.799
    Сега морало или извештај од скрининг од матичен, па само крв да се земе за Приска во ГАК или таму и ехо и крв земање.
    Јас сакав кај приватен доктор да правам скрининг, а Приска на ГАК и матичната рече не може така.
     
  6. strel

    strel Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    и мене така ми рече сестрата дека од пред некој месец е измената, не можело само за крв на ГАК морало и ехо :/
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. done

    done Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    73
    Јас бев минатиот месец на ГАК, таму ми правеа и ехо и крв ми земаа. Матичната само упат ми даде, друго ништо.
     
  8. strel

    strel Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Да, но јас поради 2 миссед абортуси одам сега на приватно, и скринингот сакам на приватно да го направам а приската на ГАК, но веќе не можело така, барем така ми кажа сестрата кај матичниот
     
  9. mici-22

    mici-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    904
    Женска ти земи упат и за двете,зош на еден упат се и ехото и за приската. Оди и пробај со мерките од ехото на приватно да ти земат крв ако не влези ќе ти направат и ехо. Ништо страшно ниту пак толку штетно е.
     
  10. strel

    strel Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    земав упат па ќе видиме, а колку време трае ехото?
     
  11. mici-22

    mici-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    904
    Ни 15мин не е.
    Јас искрено бев задоволна од ГАК,ако направив предходниот ден скрининг и во Ремедика.
    Мерките и од двете места беа скоро идентични.
    Мене ми се падна др.Наташа Илевска на ГАК.
     
  12. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Прашање : Дали мерките од ехото што ми го правеше матичната мора да се ист ден со земањето крв на ГАК? Зошто ехото ми го правеше попладне, зеде мерки и ги запиша на упатот..
     
  13. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Сакам да ве прашам пред да правите приска и скрининг во првото тромесечје на ГАК, колку дена, недели предходно бевте на ехо кај матичниот гинекололог?
     
    Последна измена: 9 септември 2019
  14. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.920
    Допаѓања:
    18.034
    Откако дознав дека сум бремена до 12та недела одев на 2-3 недели на ехо преглед кај матичната.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lili91

    lili91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Јас бев минатата недела кај мојата матична (приватно) каде на ехо ме мереше и со тие мерки отидов истиот ден на ГАК само да ми земат крв за приска без воопшто пак да ме гледаат на ехо и воопшто не направија проблем, само им ги дадов мерките од мојот матичен гинеколог.
     
  16. lili91

    lili91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Како бе не може, многу ми е чудно ова за едни да може зс други не. Значи на 4 септември правев ехо кај матичниот приватно, а за крв на ГАК, нормално им ги однесов мерките од ехото, и никој ништо не ми рече.
     
  17. mando-diao

    mando-diao Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    32
    Јас би ве советувала приска тест воопшто да не правите,затоа што резултатот е некој статистички податок што не значи дека е вистинит,а на идните мајки најважна им е сигурноста дека нивното бебе се равива здраво.Во мојата трета бременост на мои 40 години,статистиката на два приска тестови ми извади висок ризок.Никакви други ризик фактори не беа присутни освен мојата возраст.Здравје одлично-на работа одев до една недела пред породување,спортски дух,не сум пушач ниту алкохоличар,во двете семејни гранки нема ниту еден случај на хромозомски пореметувања.Амниоцинтезата од која многумина се плашат ми ги отстрани со 100% сигурност сите мои стравови и стресови во тој период.
     
    На elimkd и Martka им се допаѓа ова.
  18. kremceemce

    kremceemce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Јас треба сега на 15 окто да одам за приска тоа сеуште е доле во подрумот на гак така ?за мојата прва бременост таму беше сега незнам
     
  19. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.174
    Пол:
    Женски
    Не е повеќе доле туку лево кај амбулантите. Ќе прашаш на информации ќе ти кажат ако не можеш да се снајдеш.
     
  20. Ana-sk

    Ana-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    54
    Zdravo mi stignaa rezultatite od priska1 mi pisuva low risk no ne mi se jasni vrednostite na primer zosto toa Biochemical T21 ne mi e 1:10000 i sto e taa vrednost kako i ostanatite? Nekako toa me zasega i se plasam....Dali moze nekoj da mi objasni?

    4F62256E-9CB3-420B-938F-B3E8FD79C49E.jpeg