PRISSCA тест

Дискусија во 'Бременост' започната од Gea, 19 март 2013.

 1. mici-22

  mici-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  880
  Јас, правев и во Ремедика и на ГАК, но и на двете места ме гледаа. Земи си упат од матичната и пробај на ГАК само крв да ти земат,ако не објасни на докторот дека имаш веќе мерки од ехо. Јас, во два последователни дена ги правев. А бтв на упатот пишува само приска и мислам дека нема да ти прават проблем само да те боцнат.
   
 2. srce-9

  srce-9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  826
  Пол:
  Женски
  Девојки здраво
  Денеска сме 9+5 а вчера на прегледот по ехото докторот измери должина 32.1мм што би одговарало на 10+1
  На 12+5 рече да отидам кај него повторно за приска каде најверојатно би ме пратил во Скопје
  Е сега ме интересира како се прави овој тест и дали е исто скрининг и приска?
  Се извинувам што прашувам но прва бременост и не сум упатена баш во ова...
   
 3. Watermelon96

  Watermelon96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2018
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  1.062
  Пол:
  Женски
  Јас кога правев бев на гак. Претходно кај матичен на преглед, гледа на ехо, мери и мерки запишува и ти дава и упат за гак. Таму само земаат крв и резултати праќаат кај матичен. Така беше сега ако има некои измени не знам.
   
 4. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.245
  Допаѓања:
  116.343
  Пол:
  Женски
  Скрининг е ехо преглед, ги гледа докторот органчињата што треба да се развиени до тогаш, мери носна коска и нухален набор. Потоа со тие мерки одиш за Приска (крв ти земаат) и лаборантот запишува соодветни параметри коа се потребни во анализата. За неколку дена резултати кај матичната стигаат.
  Не мора, директно упат за во лабораторија нека ти издаде матичниот, таму не мора никаков преглед да ти праат. Не знам колку е ново ова, ама јас крај на мај правев приска и тогаш можеше само крв на ГАК, скрининг кај сакаш - таму.
   
 5. flower30

  flower30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 април 2014
  Пораки:
  3.008
  Допаѓања:
  45.805
  Сега морало или извештај од скрининг од матичен, па само крв да се земе за Приска во ГАК или таму и ехо и крв земање.
  Јас сакав кај приватен доктор да правам скрининг, а Приска на ГАК и матичната рече не може така.
   
 6. strel

  strel Активен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2019
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  и мене така ми рече сестрата дека од пред некој месец е измената, не можело само за крв на ГАК морало и ехо :/
   
  На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. done

  done Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  71
  Јас бев минатиот месец на ГАК, таму ми правеа и ехо и крв ми земаа. Матичната само упат ми даде, друго ништо.
   
 8. strel

  strel Активен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2019
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Да, но јас поради 2 миссед абортуси одам сега на приватно, и скринингот сакам на приватно да го направам а приската на ГАК, но веќе не можело така, барем така ми кажа сестрата кај матичниот
   
 9. mici-22

  mici-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  880
  Женска ти земи упат и за двете,зош на еден упат се и ехото и за приската. Оди и пробај со мерките од ехото на приватно да ти земат крв ако не влези ќе ти направат и ехо. Ништо страшно ниту пак толку штетно е.
   
 10. strel

  strel Активен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2019
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  земав упат па ќе видиме, а колку време трае ехото?
   
 11. mici-22

  mici-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  880
  Ни 15мин не е.
  Јас искрено бев задоволна од ГАК,ако направив предходниот ден скрининг и во Ремедика.
  Мерките и од двете места беа скоро идентични.
  Мене ми се падна др.Наташа Илевска на ГАК.
   
 12. Scorpio87

  Scorpio87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2016
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  312
  Пол:
  Женски
  Прашање : Дали мерките од ехото што ми го правеше матичната мора да се ист ден со земањето крв на ГАК? Зошто ехото ми го правеше попладне, зеде мерки и ги запиша на упатот..
   
 13. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.910
  Допаѓања:
  29.086
  Пол:
  Женски
  Сакам да ве прашам пред да правите приска и скрининг во првото тромесечје на ГАК, колку дена, недели предходно бевте на ехо кај матичниот гинекололог?
   
  Последна измена: 9 септември 2019
 14. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  3.012
  Допаѓања:
  9.073
  Откако дознав дека сум бремена до 12та недела одев на 2-3 недели на ехо преглед кај матичната.
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 15. lili91

  lili91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Јас бев минатата недела кај мојата матична (приватно) каде на ехо ме мереше и со тие мерки отидов истиот ден на ГАК само да ми земат крв за приска без воопшто пак да ме гледаат на ехо и воопшто не направија проблем, само им ги дадов мерките од мојот матичен гинеколог.
   
 16. lili91

  lili91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Како бе не може, многу ми е чудно ова за едни да може зс други не. Значи на 4 септември правев ехо кај матичниот приватно, а за крв на ГАК, нормално им ги однесов мерките од ехото, и никој ништо не ми рече.
   
 17. mando-diao

  mando-diao Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  28
  Јас би ве советувала приска тест воопшто да не правите,затоа што резултатот е некој статистички податок што не значи дека е вистинит,а на идните мајки најважна им е сигурноста дека нивното бебе се равива здраво.Во мојата трета бременост на мои 40 години,статистиката на два приска тестови ми извади висок ризок.Никакви други ризик фактори не беа присутни освен мојата возраст.Здравје одлично-на работа одев до една недела пред породување,спортски дух,не сум пушач ниту алкохоличар,во двете семејни гранки нема ниту еден случај на хромозомски пореметувања.Амниоцинтезата од која многумина се плашат ми ги отстрани со 100% сигурност сите мои стравови и стресови во тој период.
   
  На elimkd и Martka им се допаѓа ова.
 18. kremceemce

  kremceemce Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2015
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  67
  Пол:
  Женски
  Јас треба сега на 15 окто да одам за приска тоа сеуште е доле во подрумот на гак така ?за мојата прва бременост таму беше сега незнам
   
 19. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.245
  Допаѓања:
  116.343
  Пол:
  Женски
  Не е повеќе доле туку лево кај амбулантите. Ќе прашаш на информации ќе ти кажат ако не можеш да се снајдеш.
   
 20. Ana-sk

  Ana-sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  54
  Zdravo mi stignaa rezultatite od priska1 mi pisuva low risk no ne mi se jasni vrednostite na primer zosto toa Biochemical T21 ne mi e 1:10000 i sto e taa vrednost kako i ostanatite? Nekako toa me zasega i se plasam....Dali moze nekoj da mi objasni?

  4F62256E-9CB3-420B-938F-B3E8FD79C49E.jpeg