1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ѓаволи

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од maja8, 22 февруари 2010.

  1. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.080
    Допаѓања:
    6.747
    Пол:
    Женски
    Што знам?! Имам слушнато за вакви работи ама искрено не верувам.Постојат лоши,злобни луѓе ама не значи дека се опседнати со ѓавол....
    Редовно прочистувај се,оди во црква,моли се и се ќе биде океј ;) :)
     
  2. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    Луѓе бе!Што е работава со вашето размислување за бајачките?Од каде тоа мислење?
    Јас потекнувам од семејство на бајачки по на мајка ми страна, бајката се предава од баба на внука и така натаму... мене ми ја предаде баба ми, нејзе баба и и се така наназад. Како прво сум верник во Бога, и пред да се почнува со баење си кажуваш молитва.Сеуште немам почнато да баам затоашто сум многу млада. Пари за баењето не земаме затоа што тоа ми е оставено како наследство и многу го почитувам, а од стари е останато да оставиш пр. 10 денари на земја за да фати баењето.Но целата поента е да веруваш во тоа и ќе се оствари. Ако можам да помогнам на некој кому му е тешко зошто да не. Иначе треба да баам од уплав и урок.
     
  3. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    па сеа ако стварно постојат ѓаволи во некои луѓе треба да се викне егзорцист :rock:
     
  4. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    :D :D :D Јао се гледа дека девојчево е јако уфилмана, се умислила дека е ''Бог''. Целата оваа работа настанала поради луѓето што ја дискриминирале наместо да седнат 5 минути со неа и да направат муабет па да видат каква личност е. Ама за жал постојат и такви кои ни два збора муабет немаат свфртено со тебе, а те оценуваат според физичкиот изглед и со тоа те понижуваат и исмејуваат.

    Мое мислење е дека треба да се однесе на психијатар или некоја особа во која девојчето има доверба постепено да и зборува, значи не нагло, туку постепено, секојдневно, трпеливо и да знае многу добро дипломатцки да и зборува т.е. да внимава што и како и кажува. Пошто ти си и другарка, не знам дали нејзиното семјство го знае сето ова. Ако не знаат најубаво е да им кажеш дали преку нејзина сестра или брат или директно на родител, значи мора семејството да знае и да се свесни пошто ако она уште од сега се однесува и размислува вака па што ќе биде понатаму. Ќе стане тежок психопат е дури тогаш сите ќе бегаат од неа. Навистина жално, мора да си ја врати довербата во себе и во останатите луѓе и да свати дека не се сите исти како тие што ја понижувале и исмејувале. Ќе запознае луѓе кои ќе ја прифатат и ценат таква каква што е. Клучот на проблемот лежи во неа самата, мора прво она да се смени за и другите да почнат да ја гледаат поинаку. Никој не сака да си има работа со волку негативни настроени луѓе кои си умислиле дека се Бог. Овие луѓе милсат дека ќе ги уништат сите други, а не се свесни само колку се самоуништувачки настроени.

    Се надевам дека со другаркати ќе биде се најдобро и повторно ќе врати каква што била. И наместо да размислува како ќе го уништи светот, да почне да размислува како да му помогне на светот. Поздрав
     
  5. love.edward

    love.edward Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2011
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    243
    Нема луѓе што се опседнати со "ѓаволи" има само луѓе што се out of their mind (кој уствари не ни го имаат) па им треба сериозна психолошка помош. Тешко на таквите ни психијатар не може да им помогне.
     
  6. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Не верувам во вакви работи.
    Мислам дека не станува збор за никакви ѓаволи и лоши духови, туку е до карактерот на самата личност. Постојат многу злобни, завидливи луѓе, полни со негативна енергија-и тоа значи дека сите се опседнати со ѓаволи? :x
     
  7. Oksigen

    Oksigen Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    11
    Да, влегува ѓаволот во душите на луѓето.Имам комшија кој е од муслиманска вероисповед и му има влезено ѓавол.Или по нивно, ги викаат џин/џинови.Тој не збори и не е свесен за ништо.Само нешто мумла нејасно и често се дере и заплакува.Тоа е ѓаволот.Према мои сознанија ѓаволот влегува во луѓе кои имале мала верба во господ или кои не ги испратиле со сите адети они кои си заминале од оваа земја.
    Ако грешам поправете ме.
    И има луѓе кои што лечат од ова.Се вика егзорцизам цела оваа заебанција.Е сега..Не секогаш се вади ѓаволот од човекот.И не е секој успешен во тоа.Постојат свештени лица кои тоа го изведуваат, иако и тие избегнуваат.
    Пример ако во мене влегол ѓаволот, и моите ме однесат да ме излечи некој поп, постои голема веројатност, со душата на ѓаволот да излезе и мојата душа.И затоа и на нив им фуфка :D
    Погледај некои видеа на јутуб и можеби ќе те заинтересира.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  8. oktavija

    oktavija Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    100
    Ама какви ѓаволи бе луѓе... Јас не верувам во ова, е што некој ако е пореметен психопат значи ѓаволот му влегол? Нема врска, во 21-ви век во ова ли ќе веруваме? А Оксиген тој комшијата твој најдобро е кај некој стручњак да го однесат, може се шлогирал човекот, затоа не зборува а со викање оџи и други свештени лица или пак бајачки да го бркаат "џинот" , нема да му помогнат
     
  9. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    Хах, не верувам во ѓаволи. Ако сакате верувајте но поголем ѓавол од мене нема :) :devil: хахахахаххахах
     
    На Istata od vcera му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Моето мислење е не постојат ѓаволи
     
  11. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Јас колку што знам и имам слушамо,читано дека ѓаволот постои во сите нас.
    На секој ни се случило барем еднаш да сакаш некој да удриш или нешто намерно да му направиш на другиот и ќе речеш демек несакав ѓаволот ме натера,епа тоа е тоа,според мене тие постојат и се во секој од нас.Само што кај некои луѓе повеќе владее тој,а кај некои не.
     
    На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
  12. n.a.k.e

    n.a.k.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    7
    pa koj znae...jas kolku sto znam deka nekoi losi luge se odnesuvat taka kako gavoli ali dali e vistina toa...nz
     
  13. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Јас мислам дека е вистина. Верувам во Господ но и во Ѓаволот. Незнам колку постојат, нели, ништо не е докажано, но дефинитвно уште повеќе верувам во натприродните сили, дека постои лошо и добро, и има нешто што не опкружува сите нас, има виши сили.
    Јас редовно одам кај бајачки, на пример ако многу ме боли глава, одам, ми бае таа, многу често сум урочена, магнет сум за лошите очи кои урочуваат и имам страшни главоболки кои никако со денови не поминуваат, ни со апчиња, и одам ми баат, и за пола час сум како нова. Знам многу случки но да не расправам, гледам има доста кои не веруваат, ок, секој со своите мислења и ставови нормално, но да се надоврзам дека според мене, најдобро ќе биде онака да ја однесиш таа личност кај некоја бабичка, која и да е, тие одма познаваат кога има нешто мн лошо. И да, тие секако се поврзани со лошото, како инаку би можеле да помогнат, но тие си ја знаат нивната работа, знаат како да се справат со тоа, како што папата од Рим знае да се справе со самиот ѓавол, но да не забегувам од темата, според мене однеси ја кај некоја баба, можеби па само таква е таа личност, има премногу проблеми и нема воља да биде ведра и насмеана.
     
  14. MiniMouse7391

    MiniMouse7391 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2011
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    30
    и јас така знам ;)
     
  15. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Мислам постојат.
     
  16. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека постојат ѓаволи, но тие неможат да влезат во тебе и да те тераат на нешто лошо да правиш и размислуваш, освен ако ти самиот не им го дозволиш тоа...
     
  17. DragonLady

    DragonLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    23
    Тоа може да е демон во внатрешна форма влезен во нас но ѓавол сметам дека не може
     
  18. My.Cloud

    My.Cloud Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2011
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    59
    Во секој човек живее по еден ѓавол :) Што можам друго да кажам :?:
     
  19. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека не се тоа ѓаволи туку демони.
     
  20. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.364

    Поминати се 7 години од твојот пост. Почна ли да баеш ? :?:


    п.с.
    Последна посета на LadyN: 10 август 2011 . - сигурно си сменила корисничко име оттогаш, пиши од другиот nickname (waiting)