1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ѓорѓе Балашевиќ (Đorđe Balašević)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Wild.Child, 7 јули 2011.

 1. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  Ѓорѓе Балашевиќ е српски и југословенски пејач, кантавтор и актер. Роден е 11 мај 1953 во Нови Сад, СФРЈ (денес Србија). До сега има издадено 14 албуми. Има глумено во неколку телевизиски серии за кои ја има напишано и музиката. Живее и работи во Нови Сад.

  Песнита на Ѓорѓе Балашевиќ може да се поделат на три групи:

  - Eмотивни песни (љубовни песни и носталгични песни);
  - песни со политички мотиви и
  - хумористични песни.

  Дискографија


  - Соло албуми

  Студиски албуми

  Pub (1982)
  Celovečernji The Kid (1983)
  003 (1985)
  Bezdan (1986)
  Panta Rei (1988)
  Tri posleratna druga (1989)
  Marim ja... (1991)
  Jedan od onih života (1993)
  Naposletku (1996)
  Devedesete (2000)
  Dnevnik starog momka (2001)
  Rani mraz (2004)

  Албуми снимени во живо

  U tvojim molitvama - Balade (1987)
  Da l' je sve bilo samo fol? (1997)
  [уреди]Компилации
  Najveći hitovi (1991)
  The Best Of Vol. 2 (87 - 92) (1993)
  Ostaće okrugli trag na mestu šatre (2003)

  Синглови

  "Ljubio sam snašu na salašu i druge priče" (1978)
  "Hej čarobnjaci svi su vam đaci" / "Hej čarobnjaci svi su vam đaci - instrumental" (1982)
  "1987." / "Poluuspavanka" (1987)

  Mислам вредеше една тема на форумов за музичар како Балашевиќ. :)

  [​IMG]

  Омилени песни:
  http://www.youtube.com/watch?v=rKSAt_wPyGc
  http://www.youtube.com/watch?v=f6HBK--S ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=GfwUNBqW ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=ScdVCXVQ ... re=related
  ^ Со песнава израснав.
  http://www.youtube.com/watch?v=CoRruPeI ... re=related
   
  На Bratot, Cliona, butterfly33 и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  На Wild.Child му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  Штета што се дозволени само 5 линка. :)

  Инаку, морам да ја постирам и:
  http://www.youtube.com/watch?v=A2Uo7mXB ... re=related

  Почетните стихови цел живот „во крпче“ ќе ги чувам. Спомени од моето детство...

  Mногу ми е криво што не успеав да појдам на концертот годинава. Чув две песни преку мобилен директно од таму, но не е тоа-тоа. :(
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Дааа! И оваа песна... цар е човеков!
   
 5. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Убава тема, за жал со малку мислења. Кој ми е крив што ретко идам во категоријата музика.
  Не дека не слушам, ама додека да дојдам до крај, читајќи ги другите категории, некако не ми се отвара.

  А вечерва, слушајќи го Балашевиќ, ми текна да видам дали има тема за него...
  Јас кога сакам да си летам со мислите (како сега) си пуштам плејлиста од него и се пренесувам во некоја друга димензија.
  Ги сакам оние емотивни негови песни, политичките и хумористичните не баш, иако морам да признаам дека ме смее Песма о мом петлу :lol: .

  Имам повеќе омилени, многу ја сакам Бездан
  http://www.youtube.com/watch?v=xs2_liVM ... re=related
  Рингишпил http://www.youtube.com/watch?v=UZF0Z83J ... re=related
  Не волим јануар http://www.youtube.com/watch?v=rD7qveSC ... re=related
  Пролази још један дан без ње http://www.youtube.com/watch?v=UApesq54 ... re=related

  Напослетку http://www.youtube.com/watch?v=C182tY2vpvQ
  и можам да редам уште многу песни, има Балашевиќ многу песни кои ги почитувам и слушам, ама за жал, постот е ограничен на пет.

  Ах, како ми иде во овие ситни саати, лизга мелодијата, предизвикувајќи силни струи низ мене.
  Препорачувам.
   
  На teddybear и Magnolija им се допаѓа ова.
 6. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Неки нови клинци е химна на секое дете што имало детство во права смисла на зборот. Колку се радував прв пат кога ја слушнав, имав само 11 години и се радував на стиховите
  "Ali tresnje i zelene kajsije kradu druga deca. Neki novi klinci..."
  :)
  Ете уште тогаш сум се пронаоѓала :)
  Потоа кога имав 14 години се снабдив со мп3 со негови албуми, од кои најголем впечаток ми имат оставено следниве песни :)

  http://www.youtube.com/watch?v=SJLxXpy-6dU

  http://www.youtube.com/watch?v=1SIT8sbQ ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=ffnjR53UYcY

  http://www.youtube.com/watch?v=8uLEQYn1gtA

  http://www.youtube.com/watch?v=ScdVCXVQ ... re=related

  Балашевич е евергрин, безвременски...
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.266
  срамота е вакви теми, волку одговори да имаат :x

  мене Балашевиќ ми е омилен автор. слободно можам така да кажам бидејќи неговите текстови не е нешто ај колку само да се поклопи рима да делува интересно, него секоја песна му е цела една приказна човече. кога имаше концерт кај нас, мислам февруари беше, во Борис Трајковски, се осеќав ко на Струшки вечери на поезијата, не на концерт, озбилно. :)
  ептен, ептен го поштувам. :bow:

  освен гореспоменативе, да не ги заборавиме и:

  http://www.youtube.com/watch?v=wKuaIrZ9rYQ

  http://www.youtube.com/watch?v=ahWfZDFW ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=6-w7qKjI ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=OvGIHsgr ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=A2Uo7mXB ... re=related
   
 8. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.096
  Го слушав и го обожавав јас, го слушаа моите постари батковци, па дури и моите родители...Но помислата дека би можело да го слуша во иднина и моето дете ми е :shake:
  Секоја чест за човекот и за оние од сличен калибар во неговото време како Рибја Чорба пример, но сега одбивно ми делува кога гледам дека и оваа младина ги слуша...Ок е да знаеш кој е и што е, да му знаеш една, две или три песни...но имам едни дечки во маало кои не се повеќе од 18-20 год. и често кога се збираат со друштво им ечи куќата од овие песни...штознам, но мене ете не ми делува убаво...
  Не знам дали некој ја има постирано оваа
  http://www.youtube.com/watch?v=jbmfDMQqGPo
   
 9. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Човеков е легенда, нема лоша песна, нема фалш....песните му се рај за уши
  Мнооогу ја сакам оваа песна:
  http://www.youtube.com/watch?v=tD7DJB5k-OM
   
 10. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  Мене па баш напротив, многу ми е мило кога ќе видам дека некои од помладите генерации го слушаат и почитуваат Балашевиќ. Тоа е музика, емоции, уметност. :bow: Не како денешниов безобразен рап или прост турбофолк. Зарем е подобро да слушаат Цеца, Карлеуша и таквите слични на нив?!
  Музиката не се отценува по тоа колку е стара. Старата музика е многу подобра од оваа од наше време, барем според мене. Сега само се гледа да се дојде до поголем профит, да се заработи повеќе. А порано се пишувало музика за душа. Текстовите на Балашевиќ се.. :x
   
  На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
 11. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.663
  Пол:
  Женски
  Покрај тоа што е инзвореден пејач со прекрасни песни, има напишано и неколку книги за својата непреболена љубов..

  "Dodir svile"
  "I zivot ide dalje"
  "Jedan od onih zivota"
  "Tri posleratna druga"

  еве неколку од нив:

  "Nešto ću ti reći, lutko, samo to nemoj pričati nikom. Ne moraš više čekati da se kazaljke sklope. Znam jednog dripca koji misli na tebe i kad su kazaljke potpuno raštrkane."

  "Ona se, slučajno, udala 18. maja 1980. Da se udala za mene,vjerojatno bih, kao pravi muž, ponekad i zaboravio taj datum. Ovako, zapamtio sam ga zauvijek…"

  "Zaljubis se jer je to tebi potrebno, a volis jer je to potrebno nekom drugom. Ne mislis.. Jedno je kad ceznes za nekim ko je daleko, a drugo je kad ceznes za nekim ko je kraj tebe"

  ‎"Kasnije sam najbolje prolazio sa djevojkama koje nisu znale da ih volim, ali, nisu znale jer ih nisam ni voleo, i to je, ipak, nesto sasvim drugo..."

  "Mislim ,ako nisi znala imam i ja osjećanja i onu suptilnu glupost što se zove srce"

  "Štogod ih manje zavoleš, manje ti njih nedostaje. "

  "Šta god da kažeš slagaćeš. A moraš se početi navikavati na to da više nemaš nekog ko će se uvek praviti da ti veruje.."

  "Jednostavno, nekad mi se činilo da je savršeno poznavati savršenu osobu poput tebe, ali na kraju svatih da to savršeno poznavanje savršene osobe ipak traži da i ova druga strana bude savršena. Nažalost, ja nemam takav pedigre. Ja sam netko sasvim običan, manje bitan... Samo jedna mala duša na ovom svetu, ali opet, ja sam netko ko je ceo svet video u tebi"

  "A kod tebe me najviše nervira to što na tebe čovek ne može ni da se
  naljuti pošteno... Znaš li? Znaš, a? O, znaš ti to... Vrlo dobro ti to znaš.."

  ‎"Mladi ste, i treba da ste razočarani. sad mu je vreme... Razočaranje vam je kao ''male boginje''... Ako ga ne preležiš u mladosti, u poznim godinama te može ubiti..."

  "Naposletku..
  Ti si dobro znala ko sam ja...
  Otkud sad te suze moja mila?"

  "Nije bilo moderno prvi se javljati devojci. Moj drug je propustio nekoliko dana, pa nedelju, pa nekoliko nedelja. Onda više nije znao šta bi joj rekao"

  ‎"I kada jednom odlučim da odem... Neće mi nedostajati ni tvoj osmeh, ni glas, ni pogled. Nećeš mi ti nedostajati... Nedostajaću sebi onakav kakvog si me ti činila..."

  ‎"A ona... Ona je ono što ni jedna druga ne može biti..."

  "Nije dugo trajalo čak nije ništa ni bilo,ali je značilo.."


  "znaš prijatelju, ja sam nju volio. Ono mislim baš volio. Istinski, ludo i bez razmišljanja. Bila mi je jedina. Moja tajna, ona najveća. Sa mnogima sam bio , al' uvijek sam nju nosio u srcu. Najviše mi je trebala, a eto.
  Baš njoj sam najviše boli donosio. Nisam mogao da prihvatim činjenicu da volim, pa sam je tjerao od sebe.
  Stalno joj se vraćao, a ustvari bježao od nje. U jednom trenutku pokazao bih joj da mi je stalo,
  a u sljedećem dokazao da sam đubre. I najgore od svega, kad god bih se vratio, ona je bila tu. A sada ..
  - A šta sada? Prebolio si je?
  Ma kakvi. Ima trenutaka kada je zaboravim na tren, ono kad alkoholom ubijem zadnji komad mene.
  - Zašto joj sada ne odeš i kažeš sve?
  Eh vidiš. Uspio sam šta sam htio. Otišla je od mene. Sad kad se vratim, više je nema.
  Kažu da voli drugog, znam da to nije istina .. Ali ..
  - Idi do nje onda.
  Ne mogu.
  - Zašto?
  Uključila je razum. Shvatila je da sam ipak preveliko đubre i da je ne mogu voljeti nikad. Voljet' onako, klasično.
  Ne mogu biti tu za nju, a uvijek cu očekivati da ona bude tu za mene. Ne mogu kad joj bude najteže doći i zagrlit' je, mada znam da ona meni bi.
  - Tebe je nemoguće shvatiti !
  Eh prijatelju, znam.. To čujem često. Samo jedna osoba mi je rekla da me razumije..
  - Ko !?
  Pa ona, druže..."
   
  На Tajnaotrovna, La.Reina.Del.Sur, ViktorijaMari и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
  Јас сега ја гледам темата. Највеќе ми се допаѓаат баладите од него, дома моите го слушаат израснав со Свирајте ми јесен стиже дуњо моја и мора во денот да ја слушнам Неки нови клинци.
  Го почитувам Балашевиќ, уметник на место. :bow: :bow: :bow:
   
 13. Oxymoron

  Oxymoron Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.390
  Допаѓања:
  12.170
  Прекрасни текстови. Омилена:
  http://www.youtube.com/watch?v=0KGTL-8Y83A
  "I onda, odjednom, na rasporedu mladeza na njenim ledjima,
  kao tajnu mapu,
  pokazala mi je u koje zvezde treba da se zagledam."
  :)
   
  На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Cija-si

  Cija-si Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  50
  балашевич е опасен за овие критични часови...најопасен е за за патетичните, за осамените, за заљубените....за оставените...

  еве од мене нешто:

  http://www.youtube.com/watch?v=x5aKVpXL ... re=related
   
  На butterfly33 и Cliona им се допаѓа ова.
 15. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878
  На Hipster и pamelche им се допаѓа ова.
 16. pamelche

  pamelche Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  5.279
  Допаѓања:
  16.686
  Со неговите песни израснав. И го обожавам, нема песна од него а да не ми се допаднала. Исто така и да не ја знам на памет. :)
   
  На butterfly33 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Cataleya

  Cataleya Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  621
  неговите песни се еднакви на М.D.M ... ми будат многу топли и мили спомени
  Девојка са чардаш ногама , Хочу једну малу гараву , Не волим Јануар ...
  аххх ,ептен ми е криво што ради оправдани причини неможев да отидам на концертот лани :(
   
 18. plawa

  plawa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  130
  Не ни знаев дека има тема за мојот омилен пеач...
  Ова му е една од најубавите балади според мене.....

  http://www.youtube.com/watch?v=JtR4DkTAaJk
   
 19. pamelche

  pamelche Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  5.279
  Допаѓања:
  16.686
  За овој цар не 2 треба да има испишано 242520358973298752059728397496064378 страни. Стварно алал да му е за песните.
   
 20. pamelche

  pamelche Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  5.279
  Допаѓања:
  16.686