1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ѓорѓе Балашевиќ (Đorđe Balašević)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Wild.Child, 7 јули 2011.

  1. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Си зимам за право да кажам дека пораснав со Балашевиќ, Бајага, Петар Грашо...
    Мајка ми е голем фан и иако ретко се слуша музика кај нас дома, кога е тоа така, овие тројца се на репертоар. (+ мамбото на татко ми :D )

    Мелем за уши
    http://www.youtube.com/watch?v=vQTj0Hgsgyk
     
    На marama и pamelche им се допаѓа ова.
  2. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.292
    Допаѓања:
    16.695
  3. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Има песни и изведувачи кои многу ме потсеќаат на детството. Балашевиќ е еден од тие, со неговите песни пораснав, мајка ми е вечен романтичар и постојано ги слушаше. Сега, поретко. Жалосно кога ги видов зафрлени 2те ЦДиња во кутијата, сфатив дека не ми текнало на многу песни од ЦДињата, ги слушнав после подолго време и ги знаев. Да, леле колку бев среќна, уште ги памтев, а ги слушав пред многу години.
    Текстовите се тажни, па сите песни ме асоцираат на тага, несреќа, есен... Можеби и бидејќи ме потсеќаат на детството (кое ми беше најубаво), но многу ми недостига па носталгично тажам и сакам да се врати, го слушам Балашевиќ и се чудам колку времето брзо минува. Сите песни се преубави, секоја на свој начин.

    http://www.youtube.com/watch?v=UpLqb2D3 ... re=related

    Оваа ја памтам дека како мала ја прашвав мајка ми, мамо шо е то курва :D
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.399
    Пол:
    Женски
    Секој ден си пуштам барем еднаш плејлиста од мојот омилен пејач, бев на концертот минатата година, добив карти од дечко ми за нова година и заедно бевме. Ми текнува кога бев мала татко ми често пати ги вежбаа со другарите и јас се воодушевував, сега пораснав и едноставно уживам.
    Во последно време омилена ми е
    http://www.youtube.com/watch?v=6HWZ4pv_aoc
    [​IMG]
    Оваа ми е од детството, првото сеќавање на музика ми е токму од оваа песна
    http://www.youtube.com/watch?v=kqKFMlxKv5I&feature=related
    А најмногу од се сакам да ги слушам концертите, неговите приказни, ех, едвај го чекам неговиот следен концерт :D
     
    На Cliona му/ѝ се допаѓа ова.
  5. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.292
    Допаѓања:
    16.695
    Колку само сакам да му идам на концерт...аааа...
     
    На Cliona му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Angel.girl

    Angel.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    667
    Кога ќе чујам негова песна одма ми се појавува насмевка на лицето. Ме враќа во времето кога бев прилично мала. Ме навраќа овој човек на многу спомени. Кога бев мала ми беше срам да ја слушам Божа звани пуб, пошо мислев дека е срамотна :D Секоја чест на човекот, му симнувам капа за многу негови песни, и да ќе се сложам со мислењата на многу луѓе тој не е само пеач, тој е поет. Знае како да ти измами насмевка на лицето, да почувствуваш топлина внатре додека ги слушаш неговите песни, да ти врати спомени, да ти создаде слика. Го почитувам. За омилени песни неможам да пишувам пошо ги има многу. Ете можам да кажам дека најомилена од омилените ми е Прича о Васи Ладачком
     
    На Cataleya и Cliona им се допаѓа ова.
  7. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Jedno je kad čezneš za nekim ko je daleko, a sasvim drugo kad čezneš za nekim ko je kraj tebe.

    Zaljubiš se jer je to tebi potrebno, a voliš jer je to potrebno nekom drugom.

    Tajne su kao device – s njima se mora nežno. Bilo bi tako slatko naprosto im strgnuti bluzicu, a opet, čarolija je potpuna tek ako ih pustiš da se same otkriju.

    Ponekad nas ništa ne može uplašiti kao ostvareni san
    .
    Nisam ja baš svaku pesmu napisao onako kako sam zamislio, ali ne bi bilo fer da bunim, jer neke su ispale i bolje.

    Možda nisam maher da odmah procenim ljude, al’ puštam da im jezici odrede mesto u mom životu.
    Nekima se čini da su sve moje pesme iste. Shvatam ih potpuno. Meni su, na primer, one Ajnštanove pesme sve iste. Nismo svi svemu dorasli.
     
    На Tajnaotrovna, Cliona и Clear им се допаѓа ова.
  8. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Се разбудив денес со оваа песна која ми се мотка низ глава. Некако позитивна ми е, во споредба со сите тажни и депресивни песни од него :wasntme:
    http://www.youtube.com/watch?v=cySOxehcb88
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  9. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    На Cataleya и pamelche им се допаѓа ова.
  11. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    Секоја негова песна е уметност а навистина стиховите се опасни и погодуваат во срце.
    Мои омилени: Svirajte mi jesen stize dunjo moja, Ne lomite mi bagrenje, Ne volim januar, Prva ljubav, Ringispil, Neke novi klinci, Oprosti mi Katrin, Provincijalka и тн... :)

    Легенда!!! :D
     
    На Cliona и pamelche им се допаѓа ова.
  12. psychic

    psychic Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    2.360
    Допаѓања:
    1.252
    Пол:
    Женски
    пораснав со него...легенда
    не можам да одделам омилени песни :D
    еден од ретките што може да ме расплаче :D
     
  13. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Се е у ред, само дека Ѓорѓе Балашевиќ е пеач неможам да се согласам.
    Убаво си напишла Реина, он е поет и рецитатор, зашто неговите песни мене не ми се искажување на гласовни можности како на пример Чола, Балашевиќ рецитира не пее.
    Текстовите се убави, но пресрцепарателни за мој вкус.
    Добар аранжман има музиката одговара одлично на сензибилитетот на текстовите.
    Јас кај пеач барам гласиште да ме остави без здив кога го слушам,затоа можеби не паѓам на него како другите.
    Ова е за мене само убава поезија, интерпретирана на убав начин.
    Не сум го слушала нешто претрано како мала, ни па моите дома, нешто посебно го слушале, јас Чола го знам наизуст благодарение на мајка ми.
    Од сите песни, оваа можам така да ја издвојам како најсимпатична.
    http://www.youtube.com/watch?v=YPzg-x6xLLg
     
    На Tajnaotrovna и La.Reina.Del.Sur им се допаѓа ова.
  14. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Мене човеков ми е крајно досаден.
    Не можам ни 1 минута да издржам да го слушам.
    Секој си има свои моменти кога е тажен, сака да слуша балади бла бла, гласот му е ептен депресивен, згора на се и рецитирањето.
    Сфаќам и љубов и романтика, и тага по бивши љубови опеани во стихови, неговото е премногу.

    Дека е неповторлив и незаменлив ни во тоа не се сложувам, имало и поубави текстови од неговите срцепарајучи. :)


    Да не ги споменувам оние негови стихови кои станаа ултра популарни со каверите на ФБ. |( Волео сам је брате, бла бла, како и да беше.
    Пролив се и ова децава, не ја саќаат длабочината на љубовта, битно у филм се.
     
    На Ketrin.Moon му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    :)
     

    Прикачени фајлови:

  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.399
    Пол:
    Женски
    Денес е денот Б, во први редови, малку уживање и многу квалитетна музика :inlove:

    ЛилБејби и Хипстер, ова е сепак тема за обожувачите на Балашевич, особено Лил, ако не ја разбирате неговата музика не мора да ја слушате ама да споредувате со фекалии квалитети не чини и не е во ред ;)
     
    На butterfly33 и Cliona им се допаѓа ова.
  17. Cliona

    Cliona Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    189
    Ви завидувам на сите што ќе одите вечер, да си поминете најубаво на свет. Да не бев со мешево до заби ќе одев и јас ама тоа е 8)
    http://www.youtube.com/watch?v=I3hC_YHLFXU :inlove: :inlove: :inlove:
     
    На Ketrin.Moon му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ketrin.Moon

    Ketrin.Moon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2013
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    7.172
    Пол:
    Женски
    Вечер сите максимално да уживате во овој маестрален уметник и во секое негово дело !! :) :)
     
  19. Cliona

    Cliona Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    189
    И, и, и, и...? Чекаме импресии тие што не бевме вчера :clap: :clap: :clap:
     
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.399
    Пол:
    Женски
    -За да живееш на стара слава име една битна работа, треба да имаш стара слава!

    Зар не ви кажува ова се? Накратко сведено од целиот концерт, јас имам да го кажам ова, секоја чест маестро, ти симнувам капа, 3 часа уживање во првите редови се сепак огромно задоволство :clap:
     
    На Tajnaotrovna, sadangel, DjinTonik и 1 друга личност им се допаѓа ова.