Ѓумбир

Дискусија во 'Диети' започната од Dala, 4 април 2013.

 1. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.625
  Не е дека нема ефект без лимонот, тој всушност се најде во комбинацијава заради поволното дејство при алкализирање на организмот, а со тоа создавање на отпорност на болести. Значи лимонот е тука заради имунитет.
  Туку, прашањето ми беше дали цедиш и лимон, зошто така се намалува јакиот вкус на ѓумбирот, па тој станува многу по-поднослив :)
   
  На Sweetheart87 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.146
  Допаѓања:
  79.791
  Ќе ви се приклучам и јас,иако Моира уште од кога ми кажа да си пијам лимон и топла вода,пиев недела две и зарежав :tmi: Од каде да си набавам ѓумбир и дали мора секогаш лимон да се цеди некако многу ми е еден лимон :?:
   
 3. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.625
  :envy:
  Значи - ѓумбирот е од Виталија, сликата е на претходната страна, а цената е околу 120-130денари. Го има во сите поголеми и помали маркети, зависно од концентрацијата на феминки во околината :D

  Лимон и не мораш, ако не сакаш, ама е предобар за организмот, и лично ти го препорачувам. 1 не е ништо, имаш исцедено да видиш колку течност е всушност тоа? :)
   
  На Mikako, najubava2010, Sweetheart87 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. iloveugirl

  iloveugirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2013
  Пораки:
  293
  Допаѓања:
  217
  Абе луге после пиењето на ѓумбирот колку време треба да помине за да јадеш? јас денес само што го испив и за 5 мин зедв изедов 1 портокал а за 5 мин изедов мала кифла со спанак.. има веза тоа? и не ставам некогаш лимон оти немам има веза и тоа?
   
 5. Divajn

  Divajn Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  366
  Допаѓања:
  222
  Се препорачува половина час пред јадење.

  Инаку и јас почнав да го конзумирам од вчера. Имам навика веќе подолго време наутро прво да се напијам топла вода со лимон, а од вчера почнав и половина лажичка ѓумбир да додавам. Па ќе видиме колку ефект ќе има :)
  Едино што сакам е побрз метаболизам :$
  Инаку, стварно ја забрзува циркулацијата, првиот коментар на дечко ми вчера кога стана беше : " Што си толку топла :o " :D
   
 6. interistkadva

  interistkadva Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2013
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  1
  Може место греалка да се користи :) .Го пробал ли некој сушениот ѓумбир од виталиа мислам би бил добар ама гледам има шекерче на него и пишува дека ја подобрува циркулацијата ?
   
 7. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.492
  ај да си се самоцитирам, ако некој знае, нека одговори :)
   
 8. interistkadva

  interistkadva Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2013
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  1
  мислам дека не е грешка а уште помалку голема :).
   
  На Bright му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.843
  Допаѓања:
  115.071
  Абе ова ѓумбиров си има вкус како средство за миење садови,ама и не е тоооолку лош како што викате. Јас пола лимон му цедам. Арно ама...многу ми лути...или дека грлото ме боли,па ради тоа,не знам...ама...блуев оган.
   
 10. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.644
  Лилит а од кај знаеш каков вкус има средството за садови?

  Туку за љутово, зависи колку си толерантна на љуто, јас јадам, али после ѓумбиров лош луткаст вкус имам во грлото па кога го пијам си спремам две чаши, една со обична ладна вода друга со ѓумбиров. Првин го локам ѓумбирот на екс и одма пијам од обичната вода да ме изгаси и веројатно дека така ја плакнам устата веќе немам проблеми ни со нагоните за повраќање ни љута уста.
   
 11. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.843
  Допаѓања:
  115.071
  Еееех...си имам приказни. :D Добро не си правела балончиња у чаша полна со сјај и цевка за пиење и случајно да си љокнеш од течноста?! :D

  Мене не ми се повраќа,ама лути...и така прееска го пиев, на екс и одма ладна вода некоја голтка...
   
 12. Ramante

  Ramante Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  60
  луѓе од толкуа фалење пробав и јас ама не се пие лелеее едвај сабајле ама само пола чаша и после 500мл вода и пак ко змеј се осеќав :devil: утре ќе биде цела мене ми е за циркулација ако подобри конечно ќе им речам чао на ладните рачиња :mm:
   
 13. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.625
  Ќе ти подобри сигурно, пробај неколку дена со ред и ќе видиш

  [​IMG]
   
 14. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.879
  Допаѓања:
  37.138
  Пишав и во другата тема, само да се надополнам.
  Уште пред неколку месеци купив од Керфур ќесичка мелен ѓумбир, откако изнакупив чуда од зачини. Читав една статија за намалување на подуеност во време на пмс со користење ѓумбир во исхраната, а бидејќи тој проблем го имаме сите три жени дома, викам ај зошто да не.
  Го пијам во кафе, во чај, во свежо цедени џусови. Не ставам многу, не сакам да ме утепа мирисот, зошто после тоа цел ден мислам дека и низ пот ми излегува и цела сум ѓумбиросана :lol:
  Значи, на чаша цеден портокал/лимон и малку кива, додавам рамно лажиче ѓумбир, убаво промешувам и на екс. Лути, ама ми е убаво. Еднаш дневно, и тоа наутро.
  Во кафе ставам едвај половина лажиче, а во чај цела рамна лажичка.

  Не верувам дека сум ослабена, но чувствувам разлика во метаболизам, подуеноста за време на ПМС ми е значително намалена.
  Има и пиво од ѓумбир, е тоа би било фантазија од благодети :) Ем пиеш, ем се радуваш, ем слабееш :lol:
   
 15. midnight.flower

  midnight.flower Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  1.010
  Си купив ѓумбир во прав (оној на Виталиа) и си реков да пробам. Прво во саботата си ставив во лимонадата половина кафено лажиче ѓумбир - не го ни осетив. Наредниот ден си ставив цело кафено лажиче и: го осетив! :D Не беше страшно до душа, ама цел ден бев HOT (притоа не мислам секси или возбудена :$ - туку буквално ми беше многу топло, та дури и жешко - ко сликата што ја постирала Moira се осеќав :lol: ). Мене вообичаено стално ми е ладно, и најоблечена сум од сите, а вчера цел ден ми беше жешко, па дури и на куси ракави се соблеков (кога сите други беа со долги). Денес пак си ставив лажиче ѓумбир, и пак ми е топло (не ми е жешко додуша), а времето надвор ладно ко во зима!

  Така што, изгледа јас сум си имала проблем со циркулација, а ова изгледа ќе го реши.

  Е сега, јас зимата јадев по една лажица свеж (рендан) корен од ѓумбир помешан со мед, но баш така не се почувствував. Што е право, не настинав многу цела зима, дури на крај на зимата се разболев (кога бев престанала да јадам од ѓумбирот две недели). Изгледа до концентрацијата ќе е. Ѓумбирот во прав по се изгледа е поконцентриран. :?: Но, :!: свежиот корен од ѓумбир е повкусен и има многу попријатен мирис (како див лимон :mm: ). Само за жал, за да може да трае и да ги задржи својствата треба да се чува помешан со мед, во фрижидер. Медот исто така има многу благодети, но тие што имаат намера да ослабнат, мое мислење е дека не треба секојдневно да го конзумираат.

  Така што, јас си продолжувам со ѓумбир во прав! :rock:

  Леле па ако ослабнам ептен! :$ :emo:
   
 16. Nefertitii

  Nefertitii Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  239
  И јас се придружувам во ѓумбир тимот :)

  Го земав тој на Виталиа во прав ,од Зегин.Како за прв пат пиев без лимон ,и не ми беше воопшто гаден .
  Ионака сум во ПМС па да се надеваме дека ке има ефект .
  Од утре ке го пијам како вас ,насабајле со млака вода и лимон .
  За резултати ке пишам понатака ,да се надеваме дека ке има ...
   
 17. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  981
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  и јас зедов од виталија и за разлика од тој на алкалоид многу е помек во вкусот....незнам зошто ама од овај клавам по 1 лажице и не лути како што ме лутеше со пола лајче од алкалоид????можно е овај на витакија да е почурук???
   
 18. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.843
  Допаѓања:
  115.071
  Јас го конзумирам тоа со медот по една лажица сабајле и при диета. Не ми прави никаков проблем,напротив.
   
 19. l-a-d-y-di

  l-a-d-y-di Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Јас го имам земено пред 3 месеци :)
  Само никако да ми текне да се напијам
  Ај од утре ќе пробам.
   
 20. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.248
  Мое искуство со ѓумбиров.


  Ја зголемува циркулацијата, го подобрува варењето на храната, ги лекува проблемите со белите дробови, лечи бронхитис, помага при грип и воспаленија.

  Начинот на припремање е лесен, едно лажиче ѓумбир се става во врела (подобро претходно зовриена) вода и се остава да покисне барем 10 мин., па се пие.
  На почетокот, оставете да спадне ѓумбирот, па пијте ја течноста без него.
  Откако ќе се навикнете малку на вкусот, промешајте со лажиче и пијте ја цела чаша.

  На почеток вкусот е неподнослив малку, ама бргу се навикнувате.

  Кога сакате додатна енергија, освежување и прочистување, како и подобар сон, измешајте едно лажиче ѓумбир со една лажица мед и изедете го. Ќе видите дека вкусот е интересен и поднослив. (Значи може да се земе и наутро, ама и пред спиење).

  - Мешањето на лимон со ѓумбир, не се поклопуваат како состојки, зошто едното е кисело, а другото луто. Едното забавував, другото потикнува како елемент. Не се компатибилни.
  Доколку, толку сакате мешање со лимон (поради вкусот) нека биде многу малку сок од лимон.
   
  На Nefertitii му/ѝ се допаѓа ова.