1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ѓумбир

Дискусија во 'Диети' започната од Dala, 4 април 2013.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Јас си правам преубав чај од ѓумбир и во последно време само него си го пијам. :lol:
    Во зовриена вода додавате четврт или пола лажиче ѓумбир во прав - која колку може да поднесе, лажиче мед и цедите кришка лимон.
    Немате поим колку е добар чајот, ефикасен е кога приметувате некои почетни симптоми на настинка или воспалено грло. :)
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.540
    Допаѓања:
    21.515
    Пол:
    Женски
    Да,Чајот од Ѓумбир доста помага за ослабнување,но некако подобро ми е кога при диети го пијам.Воедно помага и при настинка,некакво воспаление и сл.
     
  3. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    443
    Допаѓања:
    17.747
    Пол:
    Женски
    Чаша топла вода,лажичка ѓумбир почнав да пијам пред еден месец,беше мнооогу непријатно од почеток но упорна бев и навикнав.Пред неколку дена се решив и цеден пола лимон да ставам и зажалив што не сум ја послушала Moira на стартот-напитокот е прекрасен барем за мене :) Е сега поентата на муабетот:Подуеноста на стомакот толку се намали што не се осеќам поќе како балон,нешто желбата за секс баш и не се зголемила ама во надеж сум и тоа голема ;) Тесно фустанче и хеланки еве ме опет :rock: Благодарност и големмм поздрав до Moira :)
     
    На piksooki и Moira им се допаѓа ова.
  4. Hiphoperka1

    Hiphoperka1 Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Луѓенца се препородив со ѓумбиров.Го пијам скоро недела дена,а се си јадам и имам неверојатни резултати.Благодарност до Moira :)
     
  5. angelbaby

    angelbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2011
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Резултати со ослабнување ли? мене ми треба да ослабам па читам тука на форумов дека ѓумбиров го пијат и за тоа. како го пиеш и дали се придржуваш на некоја диета или вежбаш? фала однапред :)
     
  6. Hiphoperka1

    Hiphoperka1 Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Да имам резултати во ослабнување и тоа многу за кратко време.Не држам никаква диета, само вежбам скоро секој ден по пола саат.Инаку во топла или млака вода цедам 1 лимон,ставам 1 мала лажичка ѓумбир и така го пијам од сабајле на гладно :D
     
  7. angelbaby

    angelbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2011
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    фала многу за инфо ќе пробам па ке видам какви резултати ќе имам :)
     
  8. natasa-natka

    natasa-natka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2014
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    Здраво..јас денес почнав да пијам ѓумбир со надеж дека ке намалам во обем...ама не можам многу е лош вкусот пола чаша ја испив и не можев повеќе :puke: ...а имам голема желба да ослабам иначе во една чаша од 250мл исцедив пола лимон, ставив една голема лажица ѓумбир и турив топла вода ама нз многу ми е лош по вкус ама упорна сум морам да продолжам да го пијам за да има видливи резултати...се надевам дека ќе можам да го пијам :worried: јас се чудам како можите вие да го пиете :^)
     
  9. natasa-natka

    natasa-natka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2014
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали може кога го пијам ѓумбирот истовремено со него да пијам вода оти неможам да го пијам без да го турнам со вода....да не нема ефект ако со него истовремено пијам вода? Ве молам ако некој знае нека пише? :)
     
  10. mentalist.mk

    mentalist.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2013
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Една голема лажица ѓумбир е многу. јас пијам по половина мала лажичка ѓумбир и малку вода, само една голтка, две. Не можам да пијам 250 мл иако го пијам веќе 7-8 месеци. Пробај така, затни го носот и пиј. Вода не треба да пиеш затоа што финтата е топла вода и ѓумбир. А за слабеење да не те разочарам ама кај мене нема некои резултати, но се навикнав и го пијам секое утро. Поздрав
     
    На natasa-natka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    A зошто како за почеток не пробаш лимонот да го замениш со цитрон? вкусот дефинитивно е поубав,и не мора со 250мл вода,почни со 150мл и види како ке ти оди.
     
    На natasa-natka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. natasa-natka

    natasa-natka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2014
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    Ок ке пробам да го пијам ѓумбирот со помалку вода т.е со 150 мл и едно мало не многу полно лажиче ѓумбир во прав...ке се обидам да не пијам вода дури го пијам него..се надевам дека ќе ми помогне за слабењето, оти како што читав на форумов на повејќето му помогнало.... а мора ли нагладно да се пие и насабајле и дали можи откако ке го испијам него да се напијам вода? И по колку време откако ке го испијам ѓумбирот можам да јадам? :)
     
  13. licemerna

    licemerna Нов член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    dusicke ostaj vo prav, zemi si svez gjumbir go ima vo ramstor , ke go izlupis i grickaj si go ko morkovce
     
  14. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282
    ^ ...За да се чувствуваш ко змејче...
     
  15. mentalist.mk

    mentalist.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2013
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Мора да го пиеш насабајле на гладно, вода после него нема да пиеш, а можеш да јадеш половина час по пиењето на ѓумбирот.
     
    На natasa-natka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282
    Добро можно ли е за 5 дена јадење свеж сецкан ѓумбир (околу 2цм) помешан со мед, да ослабам 5кг?
    3 дена внимавав многу во исхраната, последниве 2 дена не (сесија, нервози, па често навраќам кај фрижидерот).. ? :^)

    Просто се изначудив кога се качив на вагата, се прекачив едно 10 пати, па и менував место - да не случајно не е рамно.. Ама пак 50.. Бев 55.
     
  17. onelove28

    onelove28 Нов член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Дечки што мислите за свеж ѓумбир рендан со лимон? Можеби уште поздраво од ѓумбир во прав?
     
  18. Insatiable13

    Insatiable13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    367
    Секогаш кога сум настината, кога ќе почнам да кивам кашлам или кога ме гребе грлово си варам ѓумбир (во прав на Vitalia) и истиот ден векје ми е подобро. Порано ми лутеше, не сакав да го пијам, но веќе се навикнав па почнав дури и да го пијам кога ми е ладно наутро, ја подобрува циркулацијата и ме загрева.
     
    На Rose-tulip му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Rose-tulip

    Rose-tulip Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2014
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    287
    Пол:
    Женски
    Прекорисен продукт е ѓумбирот... Посебно за настинки и болки во грло. И за метаболизам забрзување е супер...Едно време секој ден си пиев, треба да почнам пак. Јас не го зимав тој во прав туку едноставно си рендав свеж корен од ѓумбир и го мешав со мед. Благичко е и не му се осеќа толку јакиот вкус. ;)
     
  20. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Јас за Ѓумбир на форумов разбрав. :tmi:
    Си го купив и сега уште да го пијам.
    Исто и салепот е добар, за слабеење можеби не, но за бели дробови и тоа како да. :)