Ѓумбир

Дискусија во 'Диети' започната од Dala, 4 април 2013.

 1. lilo

  lilo Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  784
  Пол:
  Женски
  Треба само наутро ова со топлава вода и мед. Но за настинка вари пилешка супа и стави внатре рендан ѓумбир :)
   
 2. Girl33

  Girl33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2015
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  Фала☺
   
 3. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.683
  Допаѓања:
  11.895
  Пол:
  Женски
  jas varam zelen caj i stavam edna lazica med i malku gjumbir vo prav kupen od prodavnica seto toa go ctavam vo sisence od 0.5l i za pola den e ispieno.isto od gjumbir pocnav da pravam oblogi za na stomak i drzam so folija
   
 4. Kathrynn

  Kathrynn Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  981
  Пол:
  Женски
  Јас од вчера почнав да пијам насабајле нагладно една лажичка ѓумбир во прав во млака вода растворен. Немам вишок килограми ама само во обем сакам да ослабам. Можам да го поднесам не ми е толку одвратен, ама вчера ме болеше желудникот малку па не знам дали беше од ѓумбирот, ќе видам денес како ќе ми биде. Инаку откако ќе се напијам одма по неколку минути се чувствувам омалаксано, како да ми е паднат шеќерот, не знам дали е на психичка база па толку брзо да дејствува ама факт е дека има хипогликемичен ефект.
  Инаку облоги со ѓумбир правев лани на стомакот ама не можев да поднесам бидејќи премногу ми се воспали кожата на местото на облогите, ме печеше и имав страшно црвенило. Немаше ни никаков ефект врз слабеење.
   
 5. Emilija97mk

  Emilija97mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  423
  Пол:
  Женски
  Дали некој ја спремал и пиел водава, ако може да ми каже искуство :)
   

  Прикачени фајлови:

 6. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  683
  Допаѓања:
  394
  Пол:
  Женски
  Мислам дека има тема за Саси вода. Ова го пиев пред некоја година и нз дали ослабев , али прочистува многу и освежува.
   
 7. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.654
  Допаѓања:
  5.355
  Го рендате свежиот ѓумбир? За во топла вода со лимон и мед?
   
 8. lilo

  lilo Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  784
  Пол:
  Женски
  Да се ренда, но јас вака го правам. Блендирам лупен лимон и парче ѓумбир и си го ставам во тегличка за два три дена а наутро додавам млака вода и мед.
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Zimone

  Zimone Активен член

  Се зачлени на:
  8 мај 2019
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  Јас си правам само чај од ѓумбир... не ми е за слабеење за имунитет го користам... ама има резултати и како чај ако сакате да ослабните некое килце :D
   
 10. Adeline

  Adeline Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2015
  Пораки:
  1.890
  Допаѓања:
  4.573
  Пол:
  Женски
  Кажи ја рецептата за слабеење со ѓумбир те молам
   
  На Zimone и Emilija97mk им се допаѓа ова.