Ѓумбир

Дискусија во 'Диети' започната од Dala, 4 април 2013.

 1. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.431
  Допаѓања:
  2.676
  Пол:
  Женски
  Silver.E да не е многу една лажичка? Колку што јас имам читано половина лажичка ставаат во чаша и вода, и го мешаат со еден лимон, и напротив баш помага за слабеење.
  Незнам од каде ова да не се меша со лимон, ако ти е превземено од некој сајт тогаш јасно ми е.
  Со половина лажичка е тежок за пиење а не па со цела :^)

  И треба мислењата од темата за поддршка за слабеење, кои се во врска со ѓумбир да ги префрлиме тука.
   
  На Candice.S му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.248
  Добро, не се доизразив целосно. (Моја грешка, не зедов во обзир да кажам подетално)
  Мислев на една лажичка, мала, кафена, да е рамна (не како пирамида). Таа е мерата што ја знам. (Јас сум навикната на него па дури и цела лажичка веќе не ми е проблем.)

  Мешањето со лимон не го превзедов од некој сајт.
  Имаме доктор во фамилија, и со него најчесто си разговараме. Бидејќи одмана ѓумбирот го користиме дома, во разни додатоци, мелеми, тој има каѓано дека како две различни состојки, елементи, не се компатибилни и не одат заедно. Дека дејствата им се различни и подобро е да не се мешаат.
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.199
  Допаѓања:
  49.489
  Пол:
  Женски
  Не може да се префрлат мислењата бидејќи се постари и ќе се направи темава каша-попара. Нека стојат таму, а дискусијата нека продолжи тука, па во иднина ако увидите дека е потребно да се одвојат мислењата пријавете, не сум фатила навреме дека таму се развила дискусија.

  Инаку ја исчитав темата и утре дефинитивно одам и си купувам ѓумбир. Јас имам проблем со циркулацијата, стално ми е ладно, рацете мраз, па ова може ќе ме оправи, не е наодмет да се проба. Само не знам со вкусот како ќе се навикнам, малку сум тешка за тие работи. :worried:
   
 4. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  388
  А да ве прашам јас нешто.... :D За што го користите ѓумбирот??? :lol: :lol:
   
 5. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.248
  - Ја зголемува циркулацијата
  - Го чисти целулитот
  - Го подобрува варењето на храната
  - Дава енергија
  - Лечи болки и воспаленија
  - Го потикнува растот на косата
  - Го подобрува тенот на кожата
  - Помага при кашлица, бронхитис, грип
  - Помага при ПМС
  - Одличен е за бремени жени
  - Одличен додаток е при хемотерапија
  - Помага при дијабетис
  - Го прочистува организмот

  Толку ми текна засега...кога ќе се сетам, ќе донапишам.. ;)
   
  На cresa-jagoda, Ramante и 17mart им се допаѓа ова.
 6. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  388
  Ахам фалааа :* Е сега читам дека има во Зегин утре ќе си купам и ќе почнам и јас со пиење па ќе видиме резултати! :* :*

  И уште едно прашање....Како го спремате??? :D :D
   
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.199
  Допаѓања:
  49.489
  Пол:
  Женски
  Имаш пет страници наназад кој како го спрема, читај ја темава. ;)
  Јас ќе си земам и лимонче, ќе пробам и така и така да видам како ќе ми биде поподносливо.
   
  На Candice.S му/ѝ се допаѓа ова.
 8. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  388
  Абе прочитав само не видов дали со зовриена вода или не?? :D :D
  Се извинувам за замарањето :D :D
   
 9. Ramante

  Ramante Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  60
  да ви се пофалам денес го екснав цел малце лјути ама ај се напрев на тошо фалаа ви стварно ми е по ок навечер не ми се камен нозеве (а сега е ладно бре у п.м.) позз
   
 10. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.248
  На кутивчето што ќе го купиш имаш упатство. ;)
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.532
  Допаѓања:
  141.939
  Пол:
  Женски
  Не, топла вода од бојлер земи, не треба да е жешка, туку млака кон топла, да може да го испиеш. Поголем е ефектот со топла вода отколку со ладна или млака, барем кај мене.

  Стефи, чувај го ѓумбирот во тегличка во фрижидер. Инаку мене овој на Виталиа повеќе ми лути.
   
 12. Chupe

  Chupe Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  411
  откако малку ме поткараа :lol: ѓумбирот го пијам со топла вода од бољерче и морам да си се пофалам, ми ги снема тие нагони за повраќање и го пијам на екс :rofl:
  Се надевам дека ќе има резултати
  Поздрав и ајде ако некој веќе има резултати нека пише да не' охрабри :*
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 13. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.654
  Допаѓања:
  5.355
  ајдее пишете некој резултат :D
  да охрабрите некој, да мотивирате :)
   
 14. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  192.017
  Пол:
  Женски
  Јас денес немав лимон и го направив со пола цитрон ѓумбиров, морам да кажам дека е многу поубав. Мене и со лимон ми се допаѓа ама вака е екстра. Ваљда е ок? Моира да се произјасни :)
   
 15. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  863
  Допаѓања:
  13.172
  Пол:
  Женски
  Јас користам ѓумбир во прав, но сакам да пробам свеж, онака изрендан во комбинација со мед.

  Инаку го користам ѓумбирот доста и како зачин во готвењето, особено во супи, сосови... За мене најидеална комбинација е ѓумбир со свежо цеден сок од портокал, лимон и цитрон.

  Но, јас го користам во многу помали количини (може четврт лажиче и помалку). Ако земам повеке како што препорачувате, не знам што ќе се случи. И вака ме загрева, се вцрвувам, почнувам да се расоблекувам... :D .
  А имам и осетлив желудник, па затоа и внимавам со внесот, бидејќи и онака не го препрачуваат за оние со гастритис или чир.

  Можете да ставите некоја лажичка и во топла када, за циркулација и релаксација, особено при настинки, но и за слабеење зошто да не (после купката обилно се потам).
   
 16. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  388
  Јас денес купив ѓумбир со лимон на Виталиа, го земав од Веро. Ама некако ми горчи многу незнам зашто :puke:
   
 17. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.625
  Супер е жено, само продолжи, и пиши кога ќе осетиш резултати :)
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Chupe

  Chupe Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  411
  Е вчера заборавив од пазар да земам лимон или цитрон и сабајле станувам, си го правам ѓумбирот и гледам немам лимон :^)
  Најдов од оној лимонов сок што се продава и ставив малку, пошто само ѓумбир нема шанси да помирисам а не па и на екс да го испијам. Ова само денес, од утре пак со цел цеден лимон :*
   
 19. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.277
  Допаѓања:
  5.158
  Ајт да дадам отчит :D
  Го пијам 3 недели, со топла вода и 1 цеден лимон :!: строго на екс :lol: . Во текот на денот 1-2 шољи зелен чај и има резултати -2 кг. Дали од ѓумбирот, дали од чајот или незнам што ама приметив дека по сабајлечки повеќе мочкам :$ претпоставувам исфрлување на вишок течности.
  Некоја посебна диета не држам освен тоа што пазам што јадам. Не вежбам ама пешачам.
  Приметив дека во ПМС не сум толкав :devil: и не се подував-отеков како жаба.
  Како и да е, не се откажувајте и голтајте на екс.

  На здравје [​IMG]
   
  На Winter Lady, cresa-jagoda, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.218
  Да ви се придружам и јас во групата на ѓумбирџики :wasntme: .

  Го пијам неколку денови. Баш се погоди периодот на настинка ( па и затоа ме снема некое време) и да ви кажам едно убаво и позитивно искуство од ѓумбирот.
  Ме болеше грлото и тоа премногу. Од двапати што го пиев (еднаш вечерта и еднаш утрото) морам да ви кажам дека грлото ми помина ^_^ . Потоа прочитав на нет и за тоа дека баш бил корисен за бактериите кои го напаѓаат грлото во екот на вирусите и настинските. На мм исто му дадов, а него му се симна температурата.

  Туку другото е многу поважно. Ладна сум како змија :D . Од старт го пијам со цела лажичка ѓумбир и лимон. Не можам да го пијам само со топла вода, зашто ништо топло не пијам. Имам проблеми со желудникот и затоа. Но како и да е кога го испијам малку само чувствувам затоплување, после слаба работа. Изгледа ќе ми требаат уште две - три дози.
  Резултати по еден месец (од слабеењето, ако ги има) :geek: .